Pierwszy taki konkurs skoków w Polsce. W Ruczynowie skakali amatorzy i zawodowcy - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Pierwszy taki konkurs skoków w Polsce. W Ruczynowie skakali amatorzy i zawodowcy

23 września 2020 | skokipolska.pl Bartosz Leja 20.09.2020 / Jarosław Kruk 23.09.2020 | | 0 komentarzy

Miniony weekend przyniósł wiele konkursów skoków, jednak w naszym kraju nie tylko w Wiśle była okazja pokibicować najodważniejszym. Na małej pięciometrowej skoczni w Ruczynowie rozegrano zawody o Puchar inSJders, w organizację którego zaangażowali się prawdziwi pasjonaci skoków narciarskich. Wszystko, na czele z igelitową skocznią i rywalizacją, wyglądało w pełni profesjonalnie. Dobrej zabawy nie zabrakło. informuje portal skokipolska.pl

Skocznia i zawody „na podwórku”

W rywalizacji na małym obiekcie w Ruczynowie niedaleko Buska-Zdroju, który jest usytuowany na podwórku przy domu państwa Seremaków, wystartowało 29 zawodników i zawodniczek z Polski i Węgier. Przedział wiekowy uczestników był imponujący. W rywalizacji wziął udział choćby 6-letni Adam Okroshko reprezentujący właśnie Węgry, ale także 90-letni (!) Jerzy Cienciała, który w przeszłości również miał styczność ze skokami narciarskimi jako zawodnik. Sprzęt zawodników przygotowany własnymi siłami zawierał obowiązkowe kaski zapewniające bezpieczeństwo, opcjonalnie kombinezony, a także narty wśród których królowały „zjazdówki” będące najlepszym rozwiązaniem na skoczni o tym rozmiarze.

Małe skocznie szansą na rozwój skoków w Polsce

Poza aspektem czysto rywalizacyjnym, warto podkreślić jak ważną rolę tego typu obiekty mogą pełnić dla najmłodszych, którzy chcą rozpocząć przygodę ze skokami narciarskimi. W Niemczech sporym zainteresowaniem cieszą się malutkie mobilne skocznie, na których można skoczyć kilka metrów i załapać skokowego „bakcyla”. W Polsce takie pomysły wciąż raczkują, jednak zawody w Ruczynowie były krokiem w dobrą stronę.

– Myślę, że jest szansa na zaistnienie takich pomysłów. Wiem, że choćby skoczkowie z Łodzi chcą zrobić skocznię mobilną i jeździć z nią po świecie. Do tego trzeba jednak dużej pasji. Brakuje inicjatyw samorządowych, ludzie jeszcze nie rozumieją, że skoki narciarskie mogą być dostępne dla każdego i nie musimy oglądać ich tylko w telewizji. A właśnie na małych skoczniach zaczynają się prawdziwe, wielkie historie. Syn Mateusza, konstruktora skoczni, Kacper już mówi, że chce się uczyć skakać i zamierza pójść do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku albo Zakopanem. Gdyby tak było na nizinach, w większej liczbie miejsc, w Polsce byłoby więcej skoczków – stwierdził Michał Chmielewski z Przeglądu Sportowego

– To przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Myśleliśmy, że będzie z 15-20 osób, przyjechało 30. Do tego na trybunach było około 100 kibiców. Było warto. Jesteśmy po pierwszych rozmowach z Polskim Związkiem Narciarskim, który podczas przyszłorocznej imprezy w Ruczynowie, być może się w nią zaangażuje. Mam nadzieję, że przyjedzie jeszcze więcej osób i zrobimy to jeszcze lepiej! – przyznał z entuzjazmem Chmielewski.

W sobotniej czteroseryjnej rywalizacji zwyciężył reprezentant podkarpackiego klubu ZKN Sokół Zagórz, Dawid Kaszuba. 23-latek rozpoczął zmagania skokiem na 4 m i 75 cm, a do tego dołożył trzy rekordowe 5-metrowe próby, gromadząc 19,75 punktu. Drugie miejsce wywalczył… – cały artykuł, wyniki konkursu o Puchar inSJders oraz galeria zdjęć na źródłowej stronie  skokipolska.pl – po kliknięciu na link

◙ Podobne informacje:

W sobotę w Ruczynowie wyjątkowe zawody na najmniejszej skoczni narciarskiej w Polsce. Z udziałem mistrza świata. Będzie się działo!

ED: W Ruczynowie koło Buska-Zdroju jest najmniejsza w Polsce profesjonalna skocznia narciarska! – a w Busku?

Burmistrz Waldemar Sikora i urzędnicy UMiG Busko-Zdrój podjęli wyzwanie w ramach #GaszynChallenge [WIDEO] – a inne dzieci, a Dawid?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl