Coraz mniej bocianów w Polsce. Dlaczego? PGE w trosce o bociany - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Coraz mniej bocianów w Polsce. Dlaczego? PGE w trosce o bociany

8 maja 2022 | | | 1 komentarz

Bocian biały to jeden z najważniejszych symboli wiosny. Niestety, w Polsce spada liczebność populacji tych ptaków. Na zachodzie i południu kraju sytuacja wygląda najgorzej. Znacznie lepiej na wschodzie. Na Lubelszczyźnie liczebność bocianów utrzymuje się na stałym poziomie. Bardzo dużo ptaków zamieszkuje tu kolonie bocianie, np. w miejscowościach nadwieprzańskich. Bociany spotkamy też na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i okolicach Turobina.  – informuje portal PolskieRadio.pl

○ 1. autor: Thomueller ♂ | 2. Na pierwszym planie bocian biały, czapla siwa i mewy pospolite, a w lewym górnym rogu mała czapla biała/ autor: Zoran Gavrilović♂ | źródło: Wikipedia

Wszyscy wiemy, jak wygląda: to biały ptak o czerwonym dziobie i czerwonych nogach. Jego maksymalna waga wynosi ok. 4,5 kilograma. Rozpiętość skrzydeł u największych osobników sięga nawet dwóch metrów. Bocian żyje dość długo, nawet ponad 30 lat. Niestety, jak wskazują badania, populacja bociana białego w Polsce zmniejsza się. 

Według najnowszych badań mamy w Polsce około 47 tysięcy bocianich par, a nie 50, jak to było w 2004 roku podczas międzynarodowego liczenia bocianów białych – mówi Kamil Piwowarczyk ze stowarzyszenia Szansa dla Bociana. – Sytuacja zmienia się drastycznie na zachodzie Polski, gdzie zlikwidowanych zostało wiele łąk i terenów podmokłych, pastwisk, które bociany preferują jako miejsce żerowania. W miejsce łąk, pastwisk, terenów podmokłych pojawiają się uprawy monokulturowe, zajmujące duże powierzchnie, głównie rzepaku i kukurydzy, w której bocian nie jest w stanie żerować ze względu na… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio.pl

 


PGE Polska Grupa Energetyczna od wielu lat wspiera ochronę ptaków w Polsce. Szczególną troską otacza bociana białego. Od ponad 30 lat buduje dla niego specjalne platformy ponad słupami energetycznymi. Konstrukcje te zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi bocianów z liniami energetycznymi, co znacząco redukuje niebezpieczeństwo porażenia prądem.

Bociany białe  często wybierają słupy energetyczne na miejsce zakładania swoich gniazd. / fot: Carlos Delgado♂| Piotrus♂, Wikipedia

Bocian biały to jeden z najczęściej spotykanych ptaków w Polsce. Ptaki te często wybierają słupy energetyczne na miejsce zakładania swoich gniazd. Ze względu na ich szczególne umiejscowienie i dużą rozpiętość skrzydeł, są one szczególnie narażone na ryzyko kontaktu z liniami energetycznymi.

Najskuteczniejszym sposobem na uchronienie ich przed zagrożeniem jest budowanie na słupach specjalnych platform, umiejscowionych ponad liniami energetycznymi, na których ptaki te mogą bezpiecznie tworzyć swoje gniazda.

Energetycy z PGE już od kilku lat montują takie platformy. Skala tego działania jest ogromna. Obszar dystrybucyjny PGE zajmuje ponad 40 proc. powierzchni Polski. Jest tam rozlokowanych ponad 290 tys. km sieci energetycznej. Na tym terenie zamontowano blisko 28 tys. bocianich platform, z czego blisko połowa na terenie działania białostockiego oddziału PGE Dystrybucja.

Tworzenie platform bocianich to niejedyne działanie podejmowane przez PGE dla ochrony ptaków. Należy do nich także montaż specjalnych zabezpieczeń na infrastrukturze energetycznej – odstraszaczy, podestów czy specjalnych kolorowych kul zawieszonych na liniach, które mają na celu ostrzegać ptaki przed niebezpieczeństwem , jakim jest dla nich przewód wysokiego napięcia.

Zadaniem energetyków jest także oczyszczanie gniazd bocianich. Ważące nawet kilkaset kilogramów, stanowią zagrożenie dla linii energetycznych. Ich spadające części, czy też całe gniazda, mogą być przyczyną awarii sieci energetycznych. W 2021 roku w PGE Dystrybucja podjęto prawie 1,2 tys. interwencji przy bocianich gniazdach, polegających m.in. na ich odciążaniu. Prace porządkowe prowadzone są po odlocie bocianów, w okresie zimowym.

PGE Dystrybucja współpracuje również z ornitologami. W 2021 roku, działając z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym, przeprowadziła obrączkowanie 700 bocianów w południowej części Polski. Dzięki temu ornitolodzy i miłośnicy tych ptaków będą mogli poznać trasy migracji, długość życia, miejsca zimowania i lęgów. Tego typu informacje pozwolą ustalić obszary chronione dla bocianów, a także ograniczyć potencjalne zagrożenia ze strony infrastruktury energetycznej.

Przykładem takiej wieloletniej współpracy są relacje z białostockim oddziałem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Grupą EkoLogiczną z Siedlec czy Stowarzyszeniem „Szansa dla Bociana” z Kozubszczyzny.

Dzięki zaangażowaniu PGE można również obserwować ptaki na żywo w internecie. W miejscowości Jaczno (woj. podlaskie) można podglądać bocianią rodzinę: https://www.youtube.com/watch?v=uE5CFNlUTG0♂. Na słupie linii napowietrznej niskiego napięcia (nN) zainstalowano konstrukcję z kamerką umożliwiająca podgląd gniazdowania bociana białego. Kolejna z takich kamer znajduje się pod Suwałkami w Sidorówce: https://www.youtube.com/watch?v=TeQj15QEryw♂.

KONTAKT:

Małgorzata Babska

Rzecznik prasowy Grupy PGE

tel. +48 (22) 340 13 36

tel. +48 661 778 955

e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl

http://www.gkpge.pl/biuro-prasowe/kontakt

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna | /PAP/

◙ Podobne informacje:

RK: Pierwsze bociany są już na Ponidziu [AUDIO] | Bocian czarny „Florentino” powrócił do gniazda [VIDEO on-line]

„Na Bartłomieja Apostoła bocian do drogi dzieci woła”. Bociany już sejmikują. Przed nimi do pokonania 12 tysięcy kilometrów

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Coraz mniej bocianów w Polsce. Dlaczego? PGE w trosce o bociany”

  1. Ponidzie pisze:

    Cudze chwalicie swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl