Parkowanie przy ulicy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju będzie płatne zadecydowali radni na sesji 13 lutego [AKTUALIZACJA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Parkowanie przy ulicy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju będzie płatne zadecydowali radni na sesji 13 lutego [AKTUALIZACJA]

26 lutego 2020 | Jarosław Kruk 24.02.2020/ A 26.02.2020 / Radio Kielce Marta Gajda 26.02.2020 | | 28 komentarzy

Od końca lutego 2020 r. parkowanie wzdłuż ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Stawowej do Krótkiej będzie płatne. Tak zdecydowali radni miejscy podczas lutowej sesji. Każda rozpoczęta godzina postoju będzie kosztowała 2 złote. 

Parkometr przy aptece na Wojska Polskiego czekał już od jakiegoś czasu gotowy na pozytywne głosowanie buskich radnych. / fot. Jarosław Kruk

Na XVIII sesji Rady Miejskiej Buska-Zdroju podjęto uchwałę rozszerzającą strefę płatnego parkowania w mieście o fragment ulicy Wojska Polskiego. Parkometr do uiszczania opłat został już zamontowany jakiś czas temu przy Aptece Słonecznej – póki co ofoliowany czeka na uruchomienie.

Za postój auta trzeba będzie płacić od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 17. Za darmo można parkować w dni wolne od pracy i w święta. Każda rozpoczęta godzina postoju będzie kosztowała 2 złote. Za brak opłaty naliczana będzie kara w wysokości 50 złotych.

Jako powód objęcia odcinka ulicy Wojska Polskiego strefą płatnego parkowania w uzasadnieniu uchwały podano ” konieczność zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych na przedmiotowej ulicy”.

Decyzja radnych w tej sprawie nie była jednoznaczna. Za uchwałą zagłosowało dziewięcioro radnych: Robert Burchan, Radosław Ciepliński, Arkadiusz Kornaś, Teresa Leszczyńska, Jacek Lewicki, Artur Prędki, Jacek Wach, Barbara Wielgo, Andrzej Zwierz.

Od głosu wstrzymało się dziesięcioro pozostałych z grona 19 obecnych na sesji rajców: Bogdan Błaszczyk, Witold Gajewski, Marek Gręda, Anna Lach, Justyna Nurek, Jan Ozgowicz, Danuta Prędka, Jerzy Służalski, Jerzy Szydłowski, Lucyna Wojnowska.

źródło: umig.busko.pl

Decyzja radnych w tej sprawie nie była jednoznaczna. Od głosu wstrzymała się m.in. radna Anna Lach. Jak mówi Radiu Kielce, zdziwił ją m.in. fakt, że parkometr zamontowany został przy aptece na Wojska Polskiego na parę dni przed podjęciem uchwały.

– Parkometry nie powinny tam stać. Uważam, że gmina powinna zachować przynajmniej pozory, kto sprawuje władzę wykonawczą – zaznacza. Jak dodaje, Busko potrzebuje nowych miejsc parkingowych, niekoniecznie jednak muszą one być odpłatne.

– W tych strefach, w których obecnie pobierane są opłaty, nie widzę, aby zwiększyła się tam rotacja. Gdyby te pieniądze za parkowanie szły na budowę nowych miejsc parkingowych, to może miałoby to sens – dodaje.

Za uchwałą zagłosował m.in. Robert Burchan, przewodniczący rady. Jego zdaniem, takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć obecny deficyt miejsc postojowych. Większość zaparkowanych w tym miejscu aut pozostawianych jest na większą część dnia.

– Ludzie bezpłatnie mogą parkować m.in. przy ulicy Stawowej, przy targowisku. W przypadku zaparkowania pojazdu na czas pracy na ulicy Wojska Polskiego, ludzie ci blokują dostęp innych osobom, którzy chcą korzystać z punktów znajdujących się wzdłuż ulicy – zaznacza.

Jak dodaje, przy ulicy już od kilku dni stoi ofoliowany parkometr. Informuje, że gmina zakupiła trzy parkometry z możliwością płacenia nie tylko gotówką, ale i kartą, a także telefonem. Tłumaczy, że firma, która wymieniała na terenie miasta parkometry, przy okazji postawiła ten przy ulicy Wojska Polskiego. Jak twierdzi, zamontowanie parkometru nie przesądzało o tym, że uchwała przejdzie.

– Uchwała nie przeszła porażającą liczbą głosów. Za zagłosowało dziewięcioro radnych, od głosu wstrzymało się dziesięcioro rajców, zaś dwóch było nieobecnych. Gdyby jednak nie przeszła uchwała większością, nasza spółka przeniosłaby go w inne miejsce. Nie ukrywam jednak, że liczyliśmy na dobry obrót sprawy – dodaje.

Strefa płatnego parkowania będzie więc od końca lutego obejmowała następujące ulice słonecznego miasta:

  • Plac Zwycięstwa,
  • ulica Staszica od ulicy Sądowej do ulicy Bohaterów Warszawy,
  • ulica Sądowa od ulicy Wojska Polskiego do ulicy Staszica,
  • ulica Pocztowa,
  • ulica Kilińskiego od ulicy Bohaterów Warszawy do ulicy Kopernika,
  • ulica Kopernika od ulicy Kilińskiego do ulicy Kościuszki (zatoki postojowe)
  • ulica Poprzeczna – parking
  • ulica Plac Targowy,
  • ulica Wojska Polskiego.

Płatne parkowanie obowiązuje także na parkingu przy ulicy Partyzantów, na wprost Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oraz parking na ulicy Rzewuskiego. Przy wymienionych miejscach również znajdują się parkometry.


scena z 12. odcinka komediowego serialu „Zmiennicy” w reżyserii Stanisława Barei

Jarosław Kruk:  Mamy tu oto lokalną ciekawostkę: Parkometr przy aptece na Wojska Polskiego, jak wynika z komentarzy wcześniejszych, zamontowany został jeszcze zanim buski „parlament” przegłosował uchwałę o poszerzeniu strefy płatnego parkowania na sesji 13 lutego 2020 r. Zatem można przypuszczać, że wynik głosowania w tej sprawie był albo z góry wiadomy, albo ktoś, kto wcześniej już zlecił montaż tego urządzenia, posiada wyjątkową, rzadką zdolność przewidywania przyszłości.
Jeśli mamy do czynienia z drugą okolicznością – antycypowaniem – to może warto tej osobie do zakresu obowiązków dodać wypełnianie kuponów Lotto? Milion we wtorek, milion w czwartek, milion w sobotę.. – i może wtedy Busko-Zdrój na realizację sztandarowych inwestycji nie będzie musiało zaciągać kilkudziesięciomilionowych kredytów?

 

4  Radio Kielce [26.02.2020]: – Parkowanie przy ulicy Wojska Polskiego w Busku będzie płatne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

28 odpowiedzi na “Parkowanie przy ulicy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju będzie płatne zadecydowali radni na sesji 13 lutego [AKTUALIZACJA]”

  1. Boże pisze:

    Kruku dzwon do CBA xd

  2. on pisze:

    Ja z dzwonieniem do CBA to bym się na miejscu redaktorka nie spieszył, był już jeden co donosił i nie uszło mu to na sucho hah.

  3. mieszkaniec pisze:

    moim zdaniem coś jest w tym co pisze pan Kruk. Inny przykład podam, tężnia, długo przed decyzją o budowie tężni ktoś zlecił umieszczenie tężni na planie parku na leżących słoneczkach. Pytam się skąd wiedział, że tężnia uzyska wszystkie zgody i pozwolenia, skąd wiedział czy radni zagłosują za realizacją tężni?

  4. Kierowca pisze:

    I bardzo dobrze! Wreszcie będzie jak zaparkować, gdy trzeba coś załatwić w urzędzie. Wolę płacić te 2 złote za parkowanie na Wojska Polskiego, niż musieć parkować pod cmentarzem, bo mieszkańcom domów przy tej ulicy nie chce się przejechać przez bramę, by zaparkować u siebie na podwórku zamiast na ulicy.

  5. Anna do Kierowca pisze:

    Zgadzam się z Kierowca. Opłaty spowodują rotację aut. Mało tego, uważam, że strefa płatengo parkowania powinna być też na całej długości ulicy Staszica. Tam jest wąska droga i cały dzień stoją na niej auta mieszkańców, którzy mogliby przecież przejechać przez bramę, by zaparkować u siebie na podwórku zamiast na ulicy. Staszica by się nareszcie odkorkowała.

  6. Anna i Kierowca mają rację! pisze:

    Tak samo ulica Różana – nie można zaparkować, bo na stale zagracona bolidami urzędasów. Jakby musieli zapłacić 8 x 2 zł = 16 zł to by im się odechciało zajmować miejsca dla interesantów.

  7. Do: Boże i on pisze:

    Redaktor nie musi dzwonić do CBA. Z tego co wiem to już to zrobił ktoś inny.

  8. Dooo Do: Boże i on pisze:

    Kto dzwonił??

  9. Ojciec Tadeusz pisze:

    Jak zwykle buska gawiedź z pod znaku antysikora mnoży swoje teorie spiskowe o cba w Busku

  10. do Anna i Kierowca mają rację! pisze:

    Popieram twój wniosek by Różaną też zrobić płatną, ale wiem że to nie przejdzie bo tam parkują urzędnicy, a oni sobie krzywdy nie czynią. Od płacenia w tym mieście jest lokalny plebs a nie urzędowe jaśnie państwo. Świadczą o tym parkingi przy urzędach jakoby dla interesantów. Jak myślisz czyje auta stoją na nich od 7 do 15? A petenci z braku miejsca przy urzędzie parkują gdzie popadnie i płacą mandaty. I o to chodzi by żyło się lepiej. Tam władza parkometrów nie postawi no bo po co.

  11. dosyć świętych krów pisze:

    Skoro już wprowadzamy płatne parkowanie na Wojska Polskiego by mieszkańcy płacili za postój auta na ulicy pod swoim domem to powinno się tak jak pisał Łukasz Nowak ustawić parkometry na nowej obwodnicy osiedla Sikorskiego i niech mieszkańcy bloków płacą za postój na niej. Jak równość to równość a nie, że jedni płacą a inni nie. A jak osiedlowi chcą stać za darmo to niech spółdzielnia wybuduje swoje parkingi. Dosyć świętych krów.

  12. Do dosyć świętych krów pisze:

    Byłeś na ul Wojska Polskiego??? Raczej nie.
    Na ul Wojska Polskiego nie parkują tam mieszkańcy tej ulicy tylko połowa buska wsi i okolic.
    Mieszkańcy ul Wojska Polskiego mają swoje podwórka lub parkują na miejscach wjazdowych do swoich podworek.
    Łukasz Nowak jest z Siesławic więc też pewnie jak ty nie był na WP i wypowiada się o tzn obwodnicy.
    Jeśli Pan Nowak jest taki cwany to niech pisze intelpretacje zbiera podpisy pod petycje że swoimi pomysłami i niech wyśle do UMIG A nie będzie tu się wyżalał

  13. mx pisze:

    Problemem nie jest, czy powinno się płacić za parkowanie na tej ulicy, tylko to, że wyniki głosowania są znane jeszcze przed głosowaniem. To po co Ci radni są, jeśli tylko spełniają to, co burmistrz wymyśli?

  14. Łukasz Nowak pisze:

    Zażądałem dziś od komendanta powiatowego podania do publicznej wiadomości danych wyłudzaczy w mundurach, którzy zostali nagrani, jak wmawiali kierowcy przejazd na czerwonym świetle.

  15. Dlaczego nie można wkleić linku do artykułu z Wyborczej o Uzdrowisku? pisze:

    Wpiszcie w Internet:
    „Remontu nie ma, łóżek o połowę mniej. Tak uzdrowisko modernizuje szpital”.

    Oto owoce dyrektorowania przez jakże kompetentnego radnego Gawina!

  16. Buskowianin pisze:

    http://www.radio.kielce.pl/pl/post-100707

    Na radio.kielce.pl jest o tym artykuł. Oto najciekawsze według mnie fragmenty:

    „Decyzja radnych w tej sprawie nie była jednoznaczna. Od głosu wstrzymała się m.in. radna Anna Lach. Jak mówi, zdziwił ją m.in. fakt, że parkometr zamontowany został przy aptece na Wojska Polskiego na parę dni przed podjęciem uchwały.

    – Parkometry nie powinny tam stać. Uważam, że gmina powinna zachować przynajmniej pozory, kto sprawuje władzę wykonawczą – zaznacza. Jak dodaje, Busko potrzebuje nowych miejsc parkingowych, niekoniecznie jednak muszą one być odpłatne.”

    A co mówi Przewodniczący Rady Miasta, Robert Burchan? Ano to:

    „Jak dodaje, przy ulicy już od kilku dni stoi ofoliowany parkometr. Informuje, że gmina zakupiła trzy parkometry z możliwością płacenia nie tylko gotówką, ale i kartą, a także telefonem. Tłumaczy, że firma, która wymieniała na terenie miasta parkometry, przy okazji postawiła ten przy ulicy Wojska Polskiego. Jak twierdzi, zamontowanie parkometru nie przesądzało o tym, że uchwała przejdzie.

    – Uchwała nie przeszła porażającą liczbą głosów. Za zagłosowało dziewięcioro radnych, od głosu wstrzymało się dziesięcioro rajców, zaś dwóch było nieobecnych. Gdyby jednak nie przeszła uchwała większością, nasza spółka przeniosłaby go w inne miejsce. Nie ukrywam jednak, że liczyliśmy na dobry obrót sprawy – dodaje.”

    TRELE MORELE… TUTU SRUTU PĘCZEK DRUTU…
    NAJPIERW SIĘ PARKOMAT STAWIA, A JAK UCHWAŁA NIE PRZEJDZIE, TO SIĘ GO PRZENIESIE?

    MOIM ZDANIEM TAKIE TŁUMACZENIE JEST ŻENUJĄCE, ŚMIESZNE, SKANDALICZNE. PYTANIE TYLKO JAK MY JAKO MIESZKAŃCY JESTEŚMY TRAKTOWANI? MOJE OSOBISTE ODCZUCIE JEST TAKIE, ŻE ROBI SIĘ Z NAS MIESZKAŃCÓW DURNIÓW, CZYŻ NIE?

  17. Chyba czas zmienić nazwę na Busko - Róbta Co Chceta. pisze:

    Ze słów pana Roberta Burchana przewodniczącego Rady Miejskiej w Busku – Zdroju wychodzi na to, że Busko pod jego rządami, używając barwnego określenia ministra Sienkiewicza, to h.., dupa i kamieni kupa. Oto firma, która wymieniała na terenie miasta parkometry, PRZY OKAZJI postawiła ten przy ulicy Wojska Polskiego – zachciało im się i se postawili, podpięli do prądu, itd. Bez planów, uzgodnień, pozwoleń. Totalna samowolka w środku miasta w biały dzień a z tonu wypowiedzi pana przewodniczącego wynika, że w jego ocenie to jest błahostka. Czyli w Busku można wykonać fundament, postawić urządzenie, podpiąć się do prądu, wszystko na dziko i w ocenie pierwszej osoby w gminie to jest pikuś.

    Na stronie Central European Journal of Social Sciences and Humanities jest obszerna analiza POZYCJA PRAWNA PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY – cejshcejsh.icm.edu.pl. Jest w niej napisane, że
    „przewodniczący rady gminy organizuje pracę rady, a także prowadzi jej obrady oraz reprezentuje radę w stosunkach z innymi jednostkami organizacyjnymi gminy, oznacza to, jak zostało wskazane w wyroku WSA z dnia 30 listopada 2007 r., „że do organu tego mogą być kierowane pisma, które dotyczą działalności rady, bowiem to przewodniczący jest organem, który przede wszystkim decyduje o tym, co będzie przedmiotem obrad rady”. Przewodniczący Rady to odpowiednik Marszałka Sejmu na poziomie gminy.

    Był już jeden tutejszy poseł RP co uczył przedsiębiorców, jak omijać prawo:
    https://echodnia.eu/swietokrzyskie/byly-swietokrzyski-posel-psl-andrzej-palys-uczyl-przedsiebiorcow-jak-omijac-prawo/ar/8499320 Objawił się drugi wynalazek.

    Wypada więc chyba pogratulować Gminie Busko – Zdrój takiego orła na stanowisku pierwszej osoby w gminie. Mając takiego najważniejszego radnego to gmina z pewnością daleko zajdzie. Chyba czas zmienić jej nazwę na Busko – Róbta Co Chceta.

  18. oj tam, oj tam pisze:

    i co się stało? wzięli i postawili i w czym problem? dzień w tą czy tamtą wielkie mi co. A poza tym postawili w krzakach i go właściwie nie widać więc nikomu nie będzie przeszkadzał. Mało jest innych ważniejszych spraw?

  19. demokracja pisze:

    Jak to jest ja się pytam, że miasto za miliony wybudowało parkingi przy Miodowicza, na których przez cały dzień za darmo stoi pełno aut urzędasów i uczniów, a na Wojska Polskiego jak się kto teraz zatrzyma nawet na chwilę kupić leki w aptece to musi płacić? Podjeżdża się do starostwa czy krusu i nie ma gdzie postawić auta bo wszystko zajęte. Tutaj to nie powinno być parkometrów i rotacji aut?

  20. Mieszaniec Buska pisze:

    Oj demokracjo parkingi na miodowicza nie tylko są oblegane przez urzedasow czy uczniów ale tez przez petentów jak i przede wszystkim przez mieszkańców osiedla Orła Białego i strefa płatnego parkowania na tych parkingach nie ma prawa bytu.

  21. demokracja do Mieszkaniec Buska pisze:

    Aha, ok, ale proszę mi powiedzieć w czym gorsi są mieszkańcy ulicy Wojska Polskiego i klienci apteki od mieszkańców Orła Białego i klientów pobliskich urzędów, szkół i sklepów?
    Pisze wyraźnie: „Robert Burchan, przewodniczący rady. Jego zdaniem, takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć obecny deficyt miejsc postojowych. Większość zaparkowanych w tym miejscu aut pozostawianych jest na większą część dnia.
    – Ludzie bezpłatnie mogą parkować m.in. przy ulicy Stawowej, przy targowisku. W przypadku zaparkowania pojazdu na czas pracy na ulicy Wojska Polskiego, ludzie ci blokują dostęp innych osobom, którzy chcą korzystać z punktów znajdujących się wzdłuż ulicy – zaznacza.”
    to ja się pytam pana Burchana dlaczego mieszkańcom Orła Białego i urzędnikom wolno stawiać za darmo auta na większą część, parkować na czas pracy, blokować dostęp innym osobom, które chcą korzystać z punktów znajdujących się tam , a tymczasem mieszkańcom Wojska Polskiego i osobom tam pracującym nie wolno tego robić? Dlaczego w takich samych okolicznościach jedni nie płacą a inni mają płacić. Czy to jest demokracja? A może róznica jest taka , że na Miodowicza parkują urzędnicy tak jak na Różanej, a na Wojska Polskiego zwykli śmiertelnicy?

  22. Mieszaniec Buska pisze:

    Demokracjo mieszkańcy Wojska Polskiego mają podwórka więc tam powinni parkować A nie ma ulicy.

  23. demokracja do Mieszkaniec Buska pisze:

    Mają podwórka bo sobie za własne pieniądze wybudowali. Niech więc sobie spółdzielnia mieszkaniowa też wybuduje podwórka z miejscami dla aut a nie sępi na miejskich ulicach i parkingach. Spółdzielnia nie jest biedna, wystarczy popatrzeć na ich zarobki. A jeśli wolno urzędnikom na Różanej, Miodowicza, Armii Krajowej przy ZSTI czy na parkingu przy UMIG stać za darmo przez cały dzień to również za darmo zwykli mieszkańcy powinni móc stać na Wojska Polskiego lub w innych miejscach. Kowalski podjeżdża na WP po leki do apteki na 5 minut i musi zapłacić, a inspektor, naczelnik czy inny gryzipiórek stoi pod urzędem 8 godzin za darmo i blokuje miejsce dla interesantów.Gdzie tu jest demokracja, gdzie równość?

  24. Mieszaniec Buska pisze:

    Tylko że umig też buduje parkingi dla mieszkańców jak spółdzielnia haha

  25. Oto wypowiedź, na szczęście już BYŁEGO RADNEGO, Stanisława Walaska pisze:

    Biznes kieruje się tym, czy jest biznes, czy go nie ma(…) To cóż to jest za biznesmen, jak mu trzeba pokazywać w jaki sposób on ma zarobić pieniądze?

  26. xyz pisze:

    To głosowanie pokazuje jak kiepsko skonstruowany jest regulamin głosowania.9 osób ZA,10 wstrzymuje się czyli tak naprawdę są przeciw skoro nie są ZA.

  27. Łukasz Nowak pisze:

    Proponuję wprowadzenie nowych stref płatnego parkowania:
    1/ uzdrowiskowej -m. in. BSCK
    2/ „urzędowej” – m. in. UMiG, Starostwo, ARiMR

    Proponuję wprowadzenie BEZPŁATNEGO CZASU PARKOWANIA W STREFIE – pierwsze pół godziny, następnie opłaty 2 złote, jak obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl