Onet: Kielecki magistrat sprzedał teren w centrum za rekordową cenę. A w Busku... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Onet: Kielecki magistrat sprzedał teren w centrum za rekordową cenę. A w Busku…

19 lutego 2021 | onet.pl Piotr Rogoziński 17.02.2021 / Jarosław Kruk 19.02.2021 | | 10 komentarzy

Blisko 5,5 mln zł spółka Apollo Plast zapłaciła miastu za kolejną działkę w tzw. trójkącie bermudzkim w Kielcach. To rekordowa kwota, zwłaszcza że cena wywoławcza nieruchomości o powierzchni 1200 m2  wynosiła 1,4 mln zł.  informuje portal onet.pl

– To absolutnie rekordowa kwota, licząc kwotę za metr kwadratowy. Nigdy jeszcze samorząd nie sprzedał nieruchomości niezabudowanej za takie pieniądze – przyznają kieleccy urzędnicy

Chodzi o teren obejmujący obszar między al. IX Wieków Kielc, ulicą Mojżesza Pelca i ulicą Piotrkowską, w pobliżu ratusza czy Urzędu Wojewódzkiego.

Przez wiele lat kieleccy urzędnicy nie mogli uregulować praw własności tego terenu. Miał on wielu właścicieli, m.in. pochodzenia żydowskiego. Jakiś czas temu udało się jednak dopełnić wszystkich formalności. Od 2010 r. samorząd sprzedał pierwsze dwie działki. Stanęły na nich budynki usługowo-mieszkaniowe.

Na początku tego tygodnia odbyła się w Urzędzie Miejskim licytacja kolejnej działki – tym razem o powierzchni 1,2 tys. m. kw. Do walki o teren położony u zbiegu ul. Piotrkowskiej i Silnicznej przystąpiło… – cały artykuł na źródłowej stronie onet.pl


Jarosław Kruk: A w Busku? A w Busku jest jak jest…

◙ Podobne informacje:

TVP1: Zamknięcie ośrodka zdrowia w Szczaworyżu tematem wtorkowego ALARMU! [AUDIO]

Społeczny Komitet Protestacyjny Obrony Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu: Pismo do Burmistrza Waldemara Sikory

Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

Wielki na prawie 30 metrów okręt za 400 tys. opodal tężni kolejną atrakcją w Busku-Zdroju

RK: W Łopusznie za 2,2 mln zł powstaną baseny letnie. A w Busku? Kładka na Górkę za…12,0 mln

TP: „To lekceważenie mieszkańców. Tak tego nie zostawimy!” Reakcje po uchwale w sprawie inwestycji przy Grotta

PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ GMINIE I JEJ MIESZKAŃCOM – protest pod buskim magistratem, 25.06.2020 – FOTOGALERIA

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

10 odpowiedzi na “Onet: Kielecki magistrat sprzedał teren w centrum za rekordową cenę. A w Busku…”

 1. Do redakcji pisze:

  5,5 milionów złotych to adekwatna cena za tak pokaźną i atrakcyjną działkę. Oczywiście Kielce dostaną zastrzyk pieniędzy i wykorzystają to na różne cele. Ale nie cieszę się z tego pomysłu ,ponieważ w tym miejscu miasto Kielce, powinno zagospodarować ten teren w jakiś park miejski dla mieszkańców ,łączący Dolinę Sinicy z parkiem Staszica. Poza tym w bliskiej odległości od kieleckiego rynku jest tylko skwer Żeromskiego.

  „Kielecki magistrat sprzedał teren w centrum za rekordową cenę. A w Busku…”
  Nie wiem do czego służy ta pańska wzmianka o Busku?

  „Jarosław Kruk: A w Busku? A w Busku jest jak jest…”
  Tu też nie wiem do czego służy pańska wzmianka o Busku?

  Pamiętam jak pana kolega z komitetu wyborczego E.Śliwy i były radny pan Łukasz ,na sesjach był przeciwnikiem sprzedaży gruntów gminnych gdy rada miasta podejmowała sprzedaż gruntów gminnych.

  Jeśli panu chodzi o to by Busko sprzedawało grunty gminne ,to robi to od lat.

 2. Podatnik pisze:

  Ktoś może rozumie o co chodzi?. Budowlanka podlegająca Starostwu tuż przed przeniesieniem do nowego budynku przeszła kapitalny remont. Potem budynek wraz z terenem został przez Starostwo sprzedany. Teraz Szpital buski, który podlega temuż Starostwu wynajął tenże budynek budowlanki od nowego właściciela ponosząc niemałe koszty adaptacji i oczywiście czynszu. Przychodnie natomiast świecą pustkami gdyż leczenie odbywa się zdalnie.”

  TO TAK JAKBY GOŚĆ MIAŁ SAMOCHÓD, WYREMONTOWAŁ, WŁOŻYŁ W NIEGO KUPĘ KASY, A NASTĘPNIE SPRZEDAŁ. TERAZ SYN CHCE JEŹDZIĆ BO ZROBIŁ PRAWO JAZDY. TATA NIE MA AUTA, BO GO SPRZEDAŁ, WIĘC SYN WYNAJMUJE TEN SAMOCHÓD OD TEGO, KOMU TATUŚ SPRZEDAŁ I PŁACI ZA DZIERŻAWĘ. WNIOSEK: JAKBY TATUŚ NIE SPRZEDAŁ, TO NIE ZAROBIŁ BY TEN, KTO KUPIŁ, A SYN NIE TRACIŁBY TERAZ PIENIĘDZY. CZY TATA DZIAŁAŁ ZATEM NA NIEKORZYŚĆ SYNA?

  Czy dobrze rozumiem: Szpital jakby wynajmował budynek od Starostwa, to płacił by Starostwu i Starostwo by zarabiało, ale nie zarobił by prywatny właściciel, który teraz na tym budynku zarabia? Starostwo straciło dochód, a zyskał prywatny właściciel?

 3. vod.tvp.pl/video/magazyn-sledczy-anity-gargas,10012019,40527453 pisze:

  A tak sprzedano w Poznaniu tereny PKS-u – Magazyn Śledczy – Anita Gargas. Tereny warte dużo więcej, sprzedano za mniej. Hm, w Busku z tego co mi wiadomo, też ponoć było ciekawie ze sprzedażą bazy PKS-u. Wyceniono bodaj na 11 mln, ale podobnie jak w Poznaniu nie było chętnych. Ze dwa, trzy przetargi były, chętnych nie było, cena szła w dół, aż sprzedano bazę za ponoć 2,5-3 mln zł. Bazę, która miała budynki, warsztaty, stanowisko kontroli technicznej, stację paliw, myjnię, i duży utwardzony teren. Dziś wszystko zburzone i plac tylko pusty stoi. (chyba jeden budynek tylko został). Dziś gmina wydaje na przykład 4,6 mln na remont ruder przy ul. Bocznej czy wydano 4,4 mln na trawę z rolek i tarcze mosiężne na betonach. A można było pomyśleć, kupić PKS Busko, skomunalizować, pozyskać środki, zrestrukturyzować. Komunalka czyli MPGK miałaby tam bazę, zamiast obecnej bazy pod cmentarzem. Mieliby tam wszystko: duży teren, warsztaty, byłaby stacja paliw. Można byłoby świadczyć usługi naprawy, przeglądów technicznych. Dowozy dzieci do szkół realizowałaby ta spółka swoimi autobusami, a nie dawać zarobić busiarzom. Można było w dalszej kolejności pozyskać środki na przykład na elektryczne autobusy i zorganizować transport miejsko-podmiejski. Oczywiście utrzymać połączenia na obszarze gminy, powiatu, a także dochodowe połączenia do Krakowa, Kielc czy Warszawy, aby uzdrowiskowe miasto miało połącznia komunikacyjne na właściwym poziomie. No cóż, rozmarzyłem się, ale uważam, że to było do zrealizowania. Skoro starostwa w Bolesławcu, Nysie czy Kluczborku dały radę, utrzymały PKS-y, kupują nowy tabor, to czemu w Busku miałoby się nie udać? Wystarczyło tylko chcieć i przed wszystkim umieć to zrobić, ale do tego potrzeba było włodarzy konkretnych, z wizją, z wiedzą, wykształconych, otwartych, nowoczesnych, a nie takie władze jak od lat mamy w Busku. PKS padał, a Wąsowicz dworzec na wygwizdowie wybudował nie wiadomo po co i na co. Sikora, Kolarz też nic w tej sprawie nie zrobili. No cóż, szkoda, szkoda, czasu się już nie cofnie…

 4. „Chory pomysł by inwestować w coś co przynosiło straty” pisze:

  Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Przynosiło straty, bo było źle zarządzane. Gdyby było dobrze zarządzane, przynosiłby zyski.

  A teraz przedstawiam dowody na swoje powyższe twierdzenie:

  1. Busy prywatne jeżdżą i wożą ludzi. Opłaca im się? Widocznie tak, skoro istnieją.
  2. MPK Kielce jeździ i wozi ludzi? Opłaca się? Widocznie tak, skoro istnieją. Na dodatek inwestują w tabor, realizują także kursy pozamiejskie, a kierowcy pracują na umowach o pracę, w pełni oskładkowanych, mają urlopy i wszystko to, co kodeks pracy przewiduje.
  3. Ktoś (wiadomo kto) kupił bazę po PKS-e. Czy kupił ją po to, by mieć stratę, czy po to, by na tej nieruchomości zarobić? Oczywiście, że po to, by zarobić, by przynosiła ona dochód.
  4. PKS Nysa, Bolesławiec, Kluczbork chyba też nie najlepiej działały, skoro przejęły je starostwa, ale jednak przejęły, dobrze zarządzają tymi firmami i efekty są pozytywne.

  Nawet jakby PKS-u nie udało się uratować, to za te 2,5 lub 3 mln zł mogła na przykład Gmina Busko kupić tą nieruchomość. Plac można było potem wynająć, na przykład pod jakiś market czy inną działalność gospodarczą, na zasadzie ktoś sobie stawia halę, budynek, umowa jest na 20, 30 lat i płaci Gminie co miesiąc dzierżawę. Korzyści?
  1. Gmina ma dochód.
  2. Po jakimś czasie zakup działki się zwraca i inwestycja daje wynik na plus.
  3. Gmina ma tą działkę na własność, a więc ma swój majątek, a nikt nie zaprzeczy, że nie ma lepszej inwestycji jak w nieruchomości.
  4. Gmina ma regularne dochody z tej nieruchomości przez kolejne lata, dziesięciolecia.

 5. Do powyżej pisze:

  Jak tam PKS Kielce Jędrzejów Skarżysko?

 6. Do „Chory pomysł by inwestować w coś co przynosiło straty” 19 LUTEGO 2021 O 23:35 pisze:

  Dajesz tu przykłady MPK które praktycznie jeżdżą po całym powiecie Kieleckim i autobusy są zawsze pełne.
  Kieleckie MPK poszerzyło trasę o Busko i Radoszyce. MPK przynosi same zyski bo są pełne autobusy i to się opłaca.
  Dajesz tu przykłady prywatnych busów lecz one też jeżdżą pełne i przynoszą same zyski.
  A PKS jak to PKS pustki.
  I na koniec skończyła się era PRLu gdzie było mniej aut bo była bieda a PKS miał same zyski

 7. Do RJK pisze:

  Można wiedzieć jaki ma cel ten artykuł a także pana pytania A w Busku ?

 8. redakcja pisze:

  Jarosław Kruk do powyżej: Szanowny Komentatorze, artykuł miał cel informacyjny, a pytanie było czysto retoryczne (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pytanie_retoryczne)

 9. Do powyżej pisze:

  To w takim razie proszę niezamieszczać swoich pytań a w Busku? i artykułów pod artykułem które nie mają nic wspólnego z danym tematem.

 10. do Do powyżej 21 LUTEGO 2021 O 18:52 pisze:

  szkoda słów, zamiast prosić proponuję dać Krukowi w dziób i ptaszysko przestanie krakać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl