O szansach rozwoju świętokrzyskich miejscowości uzdrowiskowych rozmawiano w Urzędzie Marszałkowskim - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

O szansach rozwoju świętokrzyskich miejscowości uzdrowiskowych rozmawiano w Urzędzie Marszałkowskim

23 maja 2022 | | | 7 komentarzy

O szansach rozwoju świętokrzyskich miejscowości uzdrowiskowych rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w czwartek, 19 maja 2022 r. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin i powiatów tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny Busko – Zdrój oraz Obszar Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego reprezentowali – marszałek Andrzej Bętkowski oraz kierownictwo Departamentu Inwestycji i Rozwoju – dyrektor Jacek Sułek i zastępca – Tomasz Janusz. – informuje za swietokrzyskie.proportal busko.com.pl

Podczas spotkania dyskutowano o możliwości realizacji na obszarach uzdrowiskowych projektów dotyczących mobilności miejskiej, w szczególności zaś rozwoju systemu komunikacji miejskiej obejmującego m.in. budowę centrum komunikacyjnego w Busku-Zdroju, zakup zeroemisyjnego taboru i powstanie parkingu typu park&ride z miejscami do ładowania samochodów elektrycznych. To propozycje Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój, który obejmuje gminy Busko-Zdrój i Stopnica.

Szczególną uwagę zwrócona na projekty turystyczne dotyczące szlaku rowerowego „SPA VELO” na trasie Busko-Zdrój – Solec-Zdrój – Kazimierza Wielka – Pińczów o długości 120 km. Szansą na rozwój tych terenów może być również utworzenie nowoczesnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej Szlaku Świętokrzyskich Uzdrowisk. Ciekawym pomysłem wydają się także Uzdrowiskowe Ogrody Deszczowe w Busku Zdroju, które poprzez małą retencję będą zbierały wodę i zatrzymywały ją w środowisku, a przy okazji wpłyną na poprawę estetyki miasta.

Elementem przyciągającym turystów mogłyby się również stać bulwary nad Nidą oraz ogród botaniczny w Pińczowie, a także park uzdrowiskowy w Kazimierzy Wielkiej. To tylko część propozycji, które mogłyby być zrealizowane w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej i wpłynąć na rozwój obszarów uzdrowiskowych.

– Usługi związane z turystyką uzdrowiskową to jedne z tych elementów, na które stawiamy, gdy myślmy o rozwoju potencjału gospodarczego i społecznego, a także konkurencyjności naszego regionu. Jasno wyartykułowaliśmy to w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ – mówi marszałek Andrzej Bętkowski. – Samorząd województwa pragnie wspierać dążenia samorządów w tych działaniach, bowiem z pewnością przełoży się to na umocnienie gospodarki. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy próbujemy łagodzić ekonomiczne i społeczne skutki pandemii oraz wojny, która toczy się w Ukrainie.

Przypomnimy, że Obszar Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska tworzą gminy Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Kazimierza Wielka i Pińczów oraz powiaty – buski i kazimierski. To ogromy potencjał prawie 74 tys. mieszkańców, ponad 100 tys. kuracjuszy rocznie oraz kilkuset tysięcy turystów odwiedzających takie atrakcje jak choćby buskie tężnie czy baseny mineralne w Solcu-Zdroju. To także piękne, urokliwe tereny i zabytki.

○ źródło: swietokrzyskie.pro♂ | busko.com.pl♂

◙ Podobne informacje:

ED: Ogród botaniczny, park zdrojowy oraz pijalnia wód powstaną w Pińczowie. Znamy szczegóły inwestycji | JKR: A w Busku hektary betonu i dworzec PKP opodal Marconiego…

RK: Gmina Pińczów coraz bliżej statusu uzdrowiska – a co z Buskiem?

Spotkanie informacyjno-warsztatowe dotyczące planów rozwoju obszaru uzdrowiskowego Busko-Zdrój – BSCK, 13 kwietnia, 16:00 [VIDEO, FOTO]

W Busku planują wybudować m.in. nowy dworzec PKP, Centrum Komunikacyjne, Centrum Konferencyjne na 1000 miejsc, parking wielopoziomowy na 500 miejsc! – Spotkanie informacyjno-warsztatowe 26.04.2022 [VIDEO LIVE]

RK: Busko czeka rewolucja komunikacyjna? [WIZUALIZACJA] | JKR: Mówi się, że „Rewolucja pożera swoje własne dzieci” [MAPKA] [AKTUALIZACJA]

„Projektowanie i budowa ścieżek i infrastruktury rowerowej na przykładzie Dąbrowy Górniczej, Polski i wybranych krajów europejskich” – otwarte spotkanie informacyjno-warsztatowe: 18 maja, 17:00 – Centrum Konferencyjne UBZ [VIDEO]

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

7 odpowiedzi na “O szansach rozwoju świętokrzyskich miejscowości uzdrowiskowych rozmawiano w Urzędzie Marszałkowskim”

  1. xyz pisze:

    Większej bzdury dawno nie czytałem. Ogrody deszczowe jako przykład małej retencji (podobnie zresztą jak polder na Maskalisie zbierający ścieki z oczyszczalni), ogród botaniczny w Pińczowie kiedy mieszkańcy najcenniejsze obszary przyrodnicze rozjeżdżają quadami i krossami, od wiosny do wiosny wypalając (znikoma świadomość przyrodnicza społeczeństwa), a bulwary nad Nidą zastąpiły chyba odbudowę zamku czy morze pińczowskie wraz z systemem sanatoriów, opierając się o absurdy rodem z buskiei kładki.

  2. Mała uwaga pisze:

    A ja tego wciąż słucham bo czytać nie mam sił ani ochoty. POTy sroty, nie moce Ponidzia. Widzę tylko coraz większe rozpasanie wizjonerów za publiczne pieniądze (czytaj niczyje). Prywatny 15 razy obejrzy złotówkę zanim coś wyda a tu proszę jeszcze lotniska i kosmodromu brakuje.

  3. Klub Seniora pisze:

    Panie Naczelniku kiedy się wykompiemy w tym Akwaparku?
    Konkretnie kiedy?

  4. Kiełbasa wyborcza do Klub Seniora pisze:

    Moim zdaniem na św. Dygdy

  5. Robert pisze:

    Sikora przestał już chyba marzyć o przejeciu UBZ od Marszałka bo na tym zdjęciu wygląda mi na mocno wystraszonego https://infobusko.pl/ed-miasto-busko-zdroj-chce-przejac-spolke-akcyjna-uzdrowisko-busko-zdroj-jest-apel-do-zarzadu-wojewodztwa/

  6. do Małej uwagi pisze:

    Wbrew pozorom lotnisko w Pińczowie byłoby zdecydowanie lepszym pomysłem niż ogrody botaniczne (kto to w ogóle wymyślł?!)W województwie mamy dwa aerokluby – kielecki i pińczowski właśnie. Moim zdaniem tutaj Pińczów powinien zainwestować a nie wymyślać gruszki na wierzbie czy śliwki na sośnie.

  7. Gertruda pisze:

    do Roberta

    Sikora jest na dobrej drodze aby przejąć UBZ.
    W pierwszym etapie przejmie Buskowiankę.

    Przywrócił do pracy odsuniętego kierownika, który swoimi pomysłami doprowadzi do załamania produkcji wody jeszcze w tym sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl