Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

2 czerwca 2019 | Histmag.org 10.06.2014 / Jarosław Kruk 02.06.2019 | | 1 komentarz

 2 czerwca przypada 40 rocznica pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce, wizyty, która “odmieniła oblicze” nie tylko polskiej ziemi. Wybór Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. znakomita większość Polaków przywitała z wielkim entuzjazmem. Inaczej było jednak w centrum władzy komunistycznej: Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W KC PZPR zapanowała atmosfera przygnębienia i bezradności. Kazimierz Kąkol, ówczesny szef Urzędu ds. Wyznań – instytucji koordynującej administracyjną walkę z Kościołem – tak wspominał trudne godziny spędzone na naradach:

Absolutnie zdegustowani naradzają się towarzysze Kania, Kowalczyk, Olszowski, Werblan, Łukaszewicz. Konsternacja widoczna. Olszowski wylewa na jasne spodnie filiżankę czarnej kawy. Westchnienia. Ciężkie. Czyrek ładuje się z tezą p wypracowaną przez nas w drodze z SDP do KC – «zastanówmy się… ostatecznie lepszy Wojtyła jako Papież tam, niż jako Prymas tu». Teza jest chwytliwa. Trafia do przekonania. Ulga.

Autorem tezy o tym, że lepszy Wojtyła w Watykanie niż na czele polskiego Episkopatu był wiceszef MSZ Józef Czyrek. Ten przenikliwy dyplomata srodze się pomylił. Wizyta apostolska Jana Pawła II w Polsce pokazała, że Wojtyła w Watykanie miał napsuć komunistom znacznie więcej krwi niż wtedy gdy rezydował w Krakowie.

Pierwsze sugestie o wizycie papieża w ojczyźnie pojawiły się krótko po wyborze. Już 6 listopada 1978 r. w przemówieniu skierowanym do wiernych prymas Stefan Wyszyński wyraził nadzieję, że Jan Paweł II uświetni swoją obecnością uroczystości ku czci św. Stanisława, planowane na maj 1979 r. Władze przyjęły negatywnie wypowiedź Wyszyńskiego. Św. Stanisław stanowił symbol sprzeciwu władzy kościelnej wobec władzy świeckiej. Tak jak średniowieczny biskup Krakowa sprzeciwiał się działalności króla Bolesława Śmiałego, tak przez lata metropolita krakowski Karol Wojtyła toczył walki podjazdowe z reżimem komunistycznym, nieoficjalnie wspierając środowiska opozycyjne. Komuniści nie chcieli się zgodzić na wizytę papieża w tym terminie – niosła ona ze sobą zbyt wiele nieprzyjemnej symboliki.

Po trudnych negocjacjach ostatecznie ustalono, że Jan Paweł II przybędzie do kraju w dniach 2-10 czerwca 1979 r.

Do wizyty przygotowywały się tak władze, jak i strona kościelna. Ta ostatnia zorganizowała m.in. służbę porządkową, która w czasie papieskiej wizyty miała czuwać nad sprawnym przebiegiem uroczystości. Jej działanie było tak skuteczne, że w następnych latach kontynuowała ona swoją działalność pod nazwą „Kościelna Służba Totus Tuus”, pracując również w trakcie kolejnych papieskich wizyt oraz w czasie świąt kościelnych. Władze też nie próżnowały. Na gwałt starały się zapewnić „opiekę” Służby Bezpieczeństwa nad wiernymi, w ramach akcji „Lato 79”. Jej celem była szeroko zakrojona inwigilacja uczestników mszy, ze szczególnym uwzględnieniem członków środowisk opozycyjnych, które z wielką nadzieją czekały na papieską wizytę.

Czytaj więcej: https://histmag.org/I-Pielgrzymka-Jana-Pawla-II-do-Ojczyzny-1979-czyja-kleska-9584

 

8  eKAI [02.06.2019]: – Kryptonim “Lato 79” – kulisy i następstwa pierwszej wizyty papieża w Polsce

8  Wikipedia: – Podróż apostolska Jana Pawła II do Polski (1979)

 

◙ Podobne informacje:

RK: Buscy radni odnieśli się do wydarzeń z 18 maja

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”

  1. Anna pisze:

    Podobnie było w BZ po wyborze Szumiego na radnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl