„Nie zobaczę już wolnej Polski” - 15 listopada 1916 r. zmarł Henryk Sienkiewicz - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

„Nie zobaczę już wolnej Polski” – 15 listopada 1916 r. zmarł Henryk Sienkiewicz

15 listopada 2018 | Histomag.org / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Henryk Sienkiewicz pozostawił naród w głębokiej żałobie. Jego pogrzeb, zaraz po pogrzebie Józefa Piłsudskiego, był prawdopodobnie największą tego typu uroczystością II Rzeczypospolitej. W jaki sposób rodacy żegnali pisarza, spod którego pióra wyszły Trylogia i „Quo Vadis”?

Henryk Sienkiewicz, foto: PAP/Reprodukcja/Wojciech Pacewicz

Henryk Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey, w Szwajcarii, w otoczeniu swoich najbliższych – syna Henryka Józefa oraz żony Marii z Babskich. Odchodząc z tego świata, miał powiedzieć: „Nie zobaczę już wolnej Polski”. Przyczyną jego śmierci była skleroza naczyń wieńcowych.

Zgon wybitnego pisarza jako pierwszy ogłosił światu jego oddany przyjaciel Antoni Osuchowski. Zajął się on równocześnie sprawą pochówku. Trumnę z ciałem Sienkiewicza wystawiono w Grand Hotel Du Lac, gdzie Henryk Sienkiewicz spędził ostatnie miesiące życia. Każdy mógł zatem oddać osobisty hołd zmarłemu. W nocy z 18 na 19 listopada trumnę przeniesiono do katolickiego kościoła Notre-Dame przy Rue des Chenevières 4 w Vevey, gdzie 22 listopada odbyło się uroczyste nabożeństwo żałobne.

Czytaj więcej: https://histmag.org/Jego-smierc-laczyla-zwasnionych.-Jak-Henryk-Sienkiewicz-osierocil-Polakow-14255

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl