„Linda – odległy bliski świat”- relacja ze spotkania z misjonarzem, ks. dr. Jackiem Gniadkiem i wolontariuszką Magdaleną Kuza - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

„Linda – odległy bliski świat”- relacja ze spotkania z misjonarzem, ks. dr. Jackiem Gniadkiem i wolontariuszką Magdaleną Kuza

9 października 2019 | Adam Biskup / Jarosław Kruk 9.10.2019 | | 0 komentarzy

W sobotę, 5 października, przy parafii NPNMP w Busku-Zdroju miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – spotkanie z misjonarzem, ojcem Jackiem Gniadkiem, werbistą i Magdaleną Kuza, wolontariuszką z Buska, połączone z wystawą jej zdjęć z misji w Zambii. Motywem przewodnim była  opieka Fundacji ASBiRO nad szkołą w Lindzie, biednej dzielnicy stolicy Zambii i pomoc dla jej wychowanków.

Adam Biskup, Magdalena Kuza, ks. Tadeusz Szlachta, o.Jacek Gniadek

Sobotnie spotkanie było odpowiedzią buskiej AK na apel papieża Franciszka. Wieczór otworzył Adam Biskup, prezes parafialnej Akcji Katolickiej. Powołując się na słowa świętego Jana Pawła II o kulturze, stwierdził że kultura powstaje na służbie wspólnego dobra, a takim działaniem są między innymi dzieła misyjne. Przypomniał, że papież Franciszek ogłosił Październik br. Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, pragnąc aby ten czas był wstrząsem, który ma nas pobudzić do czynienia dobra. Gospodarz zwrócił się do zebranych, by wydarzenie stało się przedmiotem zarówno głębokiej refleksji, jak i zachętą do wykazania inicjatywy w pracy dla innych.

Przykładem takich działań są dzieła realizowane przez gości tego wieczoru – werbistę o. Jacka Gniadka  i  wolontariuszkę Magdalenę Kuza.

fot. Magdalena Kuza

Ojciec Jacek Gniadek, to misjonarz z zakonu werbistów, posługiwał m.in. w Kongo, Liberii, Botswanie i Zambii. Z wykształcenia filozof, teolog, antropolog kulturowy krajów afrykańskich, duszpasterz uchodźców i migrantów, doktor telogii moralnej. Aktualnie jest dyrektorem Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu i prezesem Stowarzyszenia „Sinicum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Zakonnik opowiedział gościom wieczoru o projektach, które zrealizował będąc proboszczem parafii w Lindzie, w tym o współpracy ze szkołą Johna, swojego parafianina i świetnego przedsiębiorcy, który założył i prowadzi z powodzeniem prywatną placówkę edukacyjną. Podkreślał jak ceni wspieranie właśnie przedsiębiorców oraz jak ważne jest aby osoby, którym się pomaga, traktować jako partnerów, a nie biednych, którym należy się pomoc. To właśnie do wspomnianej szkoły jeżdżą wolontariusze Fundacji ASBiRO.
Jedną z nich jest pochodząca z Buska-Zdroju Magdalena, absolwentka buskiego I LO, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Europejskiej im.ks. Józefa Tischnera w Krakowie, wolontariuszka wielu inicjatyw realizowanych przy Akademickim Duszpasterstwie Dominikańskim „Beczka” w Krakowie, a przy tym również wybitny sportowiec. Magda w Lindzie uczyła w szkole podstawowej informatyki i języka angielskiego. I właśnie jej zdjęcia ukazujące tamtejszą rzeczywistość były fotograficzną oprawą wieczoru.

Była to już druga odsłona zambijskich fotografii dokumentująch życie w Lindzie, a głównie w szkole pełnej żywiołowych uczniów. Pierwsza miała miejsce w Krakowie, w czerwcu 2018 r. Magda zatytułowała swoją ekspozycję “Linda odległy bliski świat”, uznając za szczególnie ważne, że tak odległy region poprzez poznanie innej kultury od środka, właśnie przez pracę na tego typu misjach, wśród lokalnych mieszkańców, może stać się bardzo bliski, co miała nadzieję pokazują jej zdjęcia. Od czasu pierwszej wystawy zrealizowany został projekt budowy i wyposażenia biblioteki, obecnie Magda zapraszała do wsparcia kolejnego – budowy świetlicy edukacyjnej.

Na koniec o. Jacek opowiedział o prężnie rozwijającym się kościele w Chinach, gdzie jest tylko 1% katolików ale to stanowi około 15 milionów ludzi. Odpowiadając na pytania uczestników spotkania, zaznaczył, że fakt iż w Polsce ubywa katolików, nie musi być powodem do zmartwień. W jego opinii kryzys pokazuje, że coś źle funkcjonuje, a problemy da się przecież zidentyfikować i naprawiać. Podkreślił też, że istotne jest aby szukać rozwiązań szeroko, nie przyjmując swojego pojmowania wiary jako jedynego właściwego i pamiętać, by wymieniać się wiedzą i uczyć od katolików z innych krajów.

Spotkanie, na którym zebrało się liczne grono mieszkańców Buska-Zdroju, podsumował  ks. Tadeusz Szlachta, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, najstarszej w Busku-Zdroju i zarazem opiekun parafialnej Akcji Katolickiej. Pasterz serdecznie podziękował gościom za przybycie i podzielenie się swoim świadectwem, uczestnikom wyraził wdzięczność za licznie przybycie.

Podczas wieczoru można było nabyć wytwarzane przez zambijskich podopiecznych Fundacji „Torby Wsparcia”. Środki uzyskiwane z ich sprzedaży służą pomocy w Lindzie. 

4   fb: – Fundacja ASBIRO

zdjęcia: Jacek Kuza

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl