Kalendarium: 8 czerwca 1949 w Wielkiej Brytanii ukazała się powieść "Rok 1984" George'a Orwella - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 8 czerwca 1949 w Wielkiej Brytanii ukazała się powieść „Rok 1984” George’a Orwella

8 czerwca 2023 | infoBusko.pl Jarosław Kruk 08.06.2022 | 08.06.2023 | | 0 komentarzy

Główny bohater powieści George’a Orwella był pod pełną kontrolą Wielkiego Brata. Ostatecznie pogodził się z tym i przestał postrzegać to jako problem. Czyżby wizja świata z „Roku 1984” realizowała się dziś wokół nas? W erze Internetu i pełnej komputeryzacji świata, wizja ta stała się rzeczywistością. Miejsca publiczne są cały czas pod okiem kamer, dane z telefonów komórkowych pozwalają na pełną kontrolę tego, gdzie w ciągu dnia jesteśmy. – informuje portal PolskieRadio24.pl

– Orwell okazał się być wizjonerem w tym temacie – mówiła Katarzyna Szymielewicz w aud. Hanny Marii Gizy. – Nie ulega wątpliwości, że ta książka zasługuje bardziej na miano antyutopii niż utopii. Nie wiem, czy Orwell miał świadomość, że tak naprawdę odczytuje ścieżki naszej cywilizacji.

Fabuła

Pierwszego polskiego tłumaczenia „Roku 1984” dokonał Juliusz Mieroszewski, a książka została wydana na emigracji w Instytucie Literackim w Paryżu w roku 1953. Jako że „Rok 1984” jawnie krytykował system komunistyczny, książka była do 1989 roku w Polsce zakazana. Do tego czasu funkcjonowała w tzw. „drugim obiegu”.

Wikipedia: – George Orwell, właściwie Eric Arthur Blair (ur. 25 czerwca 1903, zm. 21 stycznia 1950) – brytyjski pisarz i publicysta, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907 roku. Jego dzieła odzwierciedlają inteligencję, dowcip i wrażliwość na nierówności społeczne autora. Zagorzały krytyk systemów totalitarnych, zwolennik socjalizmu demokratycznego. Często uznawany za najlepszego kronikarza angielskiej kultury XX wieku, Orwell pisał powieści i felietony; zajmował się także krytyką literacką. Za jego najbardziej znane dzieła uznawane są: futurystyczna, antyutopijna powieść Rok 1984 i satyryczna opowieść będąca alegorią systemu totalitarnego Folwark zwierzęcy. Obie te książki sprawiły, że Orwell należy do grona najbardziej popularnych pisarzy XX wieku.

Wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik „orwellowski” określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak „Wielki Brat patrzy”, czy „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” oraz takie pojęcia, jak „nowomowa” („new-speak”), „policja myśli” („thought police”), „dwójmyślenie” („doublethink”) i „myślozbrodnia” („thoughtcrime”) są używane w potocznym języku. Powieść Rok 1984 była także inspiracją dla stworzenia popularnego reality-show Big Brother, emitowanego w kilkunastu krajach…♂

Winston Smith, główny bohater powieści „Rok 1984”, jest pracownikiem Ministerstwa Prawdy. Aktualizuje prasę – poprawia błędne prognozy rządu, czy nawet pisze od nowa całe artykuły, gdy tezy w nich zawarte się nie sprawdziły. Wszystko to dzieje się w Oceanii, rządzonej przez Partię, pod kontrolą Wielkiego Brata. Przez okno swojego mieszkania Smith widzi budynek Ministerstwa Prawdy z napisem: „Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła”.

Inwigilacja dosięga go wszędzie, także w domu i podczas snu. Smith początkowo buntuje się przeciwko systemowi, zakochuje i chce wstąpić do rewolucyjnego Braterstwa. Ostatecznie jednak musi ponieść klęskę – pod wpływem nowomowy i manipulacji poddaje się.

Wizjoner

– Orwell pisał swój „Rok 1984” wtedy, kiedy wzrastały dwa wielkie totalitaryzmy: hitlerowski i bolszewicki – zaznaczał doc. Piotr Chrząstowski-Wachtela. – Miał ułatwioną sytuację, bo one rozwijały się właśnie w tym kierunku. On był genialnym obserwatorem, co widać też w innych jego dziełach.

George Orwell napisał „Rok 1984” po doświadczeniach z wojny domowej w Hiszpanii, gdzie w 1936 roku przebywał jako… – cały artykuł i dyskusja w studio na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl


○ Eksperyment Milgrama♂ – eksperyment psychologiczny zaprojektowany i przeprowadzony w pierwotnej wersji przez psychologa społecznego Stanleya Milgrama. Eksperyment badał posłuszeństwo wobec autorytetów. Przeprowadzany był w latach 1961-1962.


Eksperyment Calhouna♂ zwany mysią utopią – doświadczenie naukowe prowadzone od lipca 1968 do 1972 roku przez amerykańskiego etologa Johna B. Calhouna i kilkakrotnie powtarzane.


◙ Podobne informacje:

@: PROGNOZY NA 2021 ROK. Idziemy w stronę nowego, wspaniałego świata

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl