Kalendarium: 6 października 1745 r. urodził się Franciszek Smuglewicz. Jeden z najwybitniejszych artystów epoki stanisławowskiej, profesor Uniwersytetu Wileńskiego. | I ❤ BZ: Jego obrazy zdobią m.in. kościół na Świętym Krzyżu i w... Busku-Zdroju - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 6 października 1745 r. urodził się Franciszek Smuglewicz. Jeden z najwybitniejszych artystów epoki stanisławowskiej, profesor Uniwersytetu Wileńskiego. | I ❤ BZ: Jego obrazy zdobią m.in. kościół na Świętym Krzyżu i w… Busku-Zdroju

6 października 2023 | PolskieRadio24.pl | inoBusko.pl Jarosław Kruk 07.10.2022 | 06.10.2023 | | 0 komentarzy
6 października 1745 roku w Warszawie urodził się Franciszek Smuglewicz. Był jednym z najwybitniejszych artystów epoki stanisławowskiej, autorem licznych rysunków, portretów, dekoracji malarskich oraz obrazów przedstawiających sceny historyczne, a także dydaktykiem, który zasłynął jako twórca tak zwanej wileńskiej szkoły malarstwa. – informuje w zakładce Historia portal PolskieRadio24.pl

Z Warszawy do Rzymu

Franciszek Smuglewicz przyszedł na świat 6 października 1745 roku w Warszawie, jako syn Łukasza – nadwornego malarza króla Polski Augusta III – i Reginy z Oleńskich. Miał starszego brata Antoniego, który również w dorosłym życiu związał się ze sztuką – był autorem między innymi dekoracji ścian głównej klatki schodowej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Jak wspomina historyk sztuki Krzysztof Załęski w biografie poświęconym artyście  (opublikowanym katalogu wystawy Muzeum Narodowego w Warszawie „W kręgu wileńskiego klasycyzmu”), pierwsze lekcje malarstwa Franciszek Smuglewicz pobierał u ojca i wuja, którym był Szymon Czechowicz. Swoją edukację kontynuował od 1763 roku w Rzymie, gdzie początkowo szlifował swoje umiejętności pod okiem Antona von Marona, a następnie – od 1765 roku – na Akademii Świętego Łukasza.

Talent młodego artysty został już w 1766 roku dostrzeżony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który przyznał mu stypendium w wysokości stu dukatów rocznie. Na zlecenie władcy Smuglewicz stworzył między innymi cykl czterech projektów obrazów, które miały udekorować Salę Rycerską na Zamku Królewskim w Warszawie – chodzi o „Wielkoduszność Scypiona”, „Scilurusa króla Scytów na łożu śmierci”, „Cezara przed pomnikiem Aleksandra” i „Żal Cezara na widok głowy Pompejusza”. Nie były to jedyne dzieła malarza nawiązujące do tematyki antycznej – w tym samym okresie powstały też między innymi akwarele „Porwanie Hippodamii” i „Triumf Bachusa”.

Smuglewicz równie chętnie malował także… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl


? Czy wiesz, że:
Obrazy Franciszka Smuglewicza, jednego z najwybitniejszych artystów epoki stanisławowskiej, są obecne także na Ziemi Świętokrzyskiej, na Ponidziu i… w Busku-Zdroju.
Obrazy mistrza zdobią wnętrze kościoła Sanktuarium na Świętym Krzyżu’ i kościoła św. Tekli w Krzyżanowicach’, odległych zaledwie o 15 km’ od Buska-Zdroju.

1., 2. Święty Krzyż, Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej’ / fot. Jarosław Kruk, infoBusko.pl’
3. Krzyżanowice Dolne’ , wnętrze kościoła św. Tekli / autor: Adam Wawszczyk , źródło: polskiekrajobrazy.pl’
4. Ołtarz główny z 1804r. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju’. Obraz NMP autorstwa Franciszka Smuglewicza./  fot. Jarosław Kruk, Wikipedia♂

W Busku-Zdroju, słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie’ ,  osiemnastowieczny Obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej w otoczeniu aniołów, znajdujący się w ołtarzu głównym kościoła NMPNM w Busku-Zdroju’ jest również – jak można przeczytać na e-stronie Diecezji Kieleckiej♂ – prawdopodobnie autorstwa Franciszka Smuglewicza.

◙ Podobne informacje:

I ❤ BZ: Obraz-bliźniak ”Jezu Ufam Tobie” w kościele NPNMP – namiastka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Busku-Zdroju

I ❤ BZ: 8 grudnia, Święto w najstarszej buskiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

I ❤ BZ: Herb Buska – słońce? monstrancja? czy po prostu słoneczna monstrancja?

Pielgrzymka wielkopostna z gminy Wiślica i parafii Strożyska na Św. Krzyż i Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie-Godowie, 26.03.2022 r.

I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D

I ❤ Ponidzie: Niezwykłe odkrycie w kościele w Strożyskach. Światło dzienne ujrzały unikatowe gotyckie polichromie z XIV w.! [FOTO/AUDIO]

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl