Kalendarium: 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem urodził się Stefan Wyszyński, prymas Polski. Prymas Tysiąclecia - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem urodził się Stefan Wyszyński, prymas Polski. Prymas Tysiąclecia

4 sierpnia 2020 | PolskieRadio24.pl 03.08.2020 / Jarosław Kruk 04.08.2020 | | 1 komentarz

119 lat temu, w 1901 roku w miejscowości Zuzela nad Bugiem urodził się Stefan Wyszyński, kardynał, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski w latach 1948–1981, przywódca duchowy, mąż stanu, nazywany Prymasem Tysiąclecia. informuje portal PolskieRadio24.pl

Święcenia kapłańskie otrzymał we Włocławku w 1924 roku. W marcu 1946 roku otrzymał nominację biskupa lubelskiego, a sakrę biskupią przyjął w maju tego samego roku na Jasnej Górze.

Po śmierci prymasa Augusta Hlonda w październiku 1948 roku najpoważniejszym kandydatem na jego następcę był nieprzejednany wróg władz komunistycznych, biskup łomżyński Stanisław Kostka Łukomski. Zginął jednak w wypadku samochodowym. Niejasne okoliczności każą podejrzewać intencjonalne działanie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Niespodziewanie 12 listopada 1948 roku nominację na metropolitę gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz prymasa Polski otrzymał ordynariusz lubelski ks. bp Stefan Wyszyński.

Podczas swego ingresu w Warszawie nowy prymas Polski mówił m.in.: – Kościół nie chce panować nad państwem, ale chce z nim współpracować w walce z tym, co jest złe i sprzeczne z duchem chrześcijańskim.

– Nie jestem ja politykiem, ani dyplomatą, nie jestem działaczem, ani reformatorem, ale jestem ojcem Waszym duchownym – tak przedstawił się wiernym w swym pierwszym liście pasterskim nowo wybrany prymas Polski, arcybiskup Stefan Wyszyński.

Przypomniał, że Polska jest krajem katolickim i jeśli religia panować będzie wszędzie, w domach, w szkołach, w wojsku, a nawet w więzieniach, wówczas nasz naród będzie silny i szczęśliwy.

Władze partyjne były mocno zaniepokojone gorącym przyjęciem jakie warszawiacy zgotowali kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Komunistów niepokoił tez ton wypowiedzi duchownego. Już wtedy zaczęli zastanawiać się jak zaostrzyć represje wobec kościoła. Kościół stał się głównym celem walki politycznej. Wiedziano, że… – cały artykuł i audycje tematyczne na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link


 

Wikipedia: Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski duchowny rzymskokatolickibiskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Uważany za jednego z największych Polaków XX wieku, zwany Prymasem Tysiącleciamąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła, doktor prawa kanonicznegokaznodziejapublicysta[3]kapelan duszpasterstwa Wojska Polskiego[4]. Twórca akcji duszpasterskich: Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego czy Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, inwigilowany przez represyjny system UB i SB oraz internowany przez władze komunistyczne PRL[3]. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła BiałegoCzcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego.

 

 

◙ Podobne informacje:

eM: 18 lipca 2020 r. ks. Henryk Jagodziński, przyjął święcenia biskupie w bazylice katedralnej w Kielcach

Kalendarium: 26 sierpnia 1963 zmarł bp. Czesław Kaczmarek, ordynariusz diecezji kieleckiej, ofiara komunistycznych represji

Kalendarium: 23 lipca 1951 roku zmarł kardynał Adam Sapieha, Książę Niezłomny, „Niezwykły syn swojej ojczyzny”

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem urodził się Stefan Wyszyński, prymas Polski. Prymas Tysiąclecia”

  1. ks. prof. Robert Skrzypczak: Czym jest islam? pisze:

    Czym jest islam? Czy jest to religia pogańska czy niepogańska? A może jest to herezja postchrześcijańska, która kompletnie przemodelowała nauczanie Jezusa Chrystusa? Jak powinniśmy patrzeć na obchody Dnia Islamu w Kościele w Polsce i czemu mają służyć związane z nimi uroczystości? Czym są religie pogańskie? Jak patrzeć na średniowieczne wyprawy krzyżowe podejmowane przez państwa i rycerstwo katolickiej Europy. Jak postrzegać Synod amazoński. Na te i wiele innych pytań odpowiada ks. prof. Robert Skrzypczak.
    https://youtu.be/FB5ufV0_whE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl