Kalendarium: 19 lipca 1989 r. Ryszard Kaczorowski został mianowany ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 19 lipca 1989 r. Ryszard Kaczorowski został mianowany ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie

19 lipca 2020 | PolskieRadio24.pl 19.07.2020 / Jarosław Kruk 19.07.2020 | | 0 komentarzy

W momencie gdy Ryszard Kaczorowski obejmował urząd Prezydenta na Uchodźstwie, w kraju prezydentem został Jaruzelski. Działacz społeczny, harcmistrz, komendant chorągwi Szarych Szeregów, a przede wszystkim ostatni prezydent RP na Uchodźstwie. Jego życie obfituje w daty i wydarzenia symboliczne. informuje portal PolskieRadio24.pl

Były prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski podczas uroczystości rozpoczęcia VIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, pl. Piłsudskiego w Warszawie, 30 sierpnia 2008 r. / fot. Michał Ziółkowski, Wikipedia

Skazany na śmierć

Jako młody chłopak, w wieku 21 lat został aresztowany przez NKWD za działalność niepodległościową na Kresach Wschodnich. Skazany na karę śmierci przesiedział w celi śmierci ponad trzy miesiące. Potem wyrok zmieniono na 10 lat w obozie pracy. Z Doliny Śmierci został wypuszczony po kilku miesiącach dzięki postanowieniom podpisanego 30 lipca 1941 układu Sikorski – Majski. W marcu 1942 roku dołączył do Armii gen. Andersa, w której szeregach walczył pod Monte Casino.

Po wojnie Ryszard Kaczorowski postanowił osiedlić się w Wielkiej Brytanii. Tam podjął studia ekonomiczne w Szkole Handlu Zagranicznego w Londynie. Już wówczas zangażował się w działalność społeczną. W latach 1967–1988 był przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie.

Prezydent z zaskoczenia

– Kiedy wydawało się, że polityka go ominie, w 1986 roku wszedł w skład rządu emigracyjnego i pełnił tam funkcję ministra ds. kraju – zaznaczał prof. Rafał Habielski w aud. Ewy Stockiej w 2010 roku. – Rząd emigracyjny był wtedy bytem symbolicznym.

19 lipca 1989 nagle umiera w Londynie ówczesny prezydent na obczyźnie – Kazimierz Sabbat. Tego samego dnia w Polsce gen. Wojciech Jaruzelski zostaje wybrany na Prezydenta PRL. 3 dni później, 22 lipca, Prezydentem RP na Uchodźstwie zostaje Ryszard Kaczorowski.

Cały artykuł i audiopliki na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl po kliknięciu na link


 

Wikipedia: –  Ryszard Kaczorowski (ur. 26 listopada 1919 w Białymstoku, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk, działacz społeczny i harcerzkomendant chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku w 1940, od 2009 honorowy harcmistrz Rzeczypospolitej, po 1945 na emigracji, członek Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 1989–1990 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. 22 grudnia 1990 złożył urząd na ręce nowo wybranego w pierwszych, od zakończenia II wojny światowej, wolnych wyborach w kraju i zaprzysiężonego prezydenta RP Lecha Wałęsy. Na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście przekazał mu insygnia władzy państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej.

 

PolskieRadio24.pl [19.07.2020]: – Sześciu wspaniałych – prezydenci RP na uchodźstwie


Jarosław Kruk: Prezydent Ryszard Kaczorowski często odwiedzał Busko-Zdrój. Tu bowiem, na cmentarzu parafialnym spoczywa jego matka, Jadwiga z Sawickich Kaczorowska, która ostatnie 20 lat życia spędziła w naszym mieście, mieszkając z córką Katarzyną i jej mężem Bogusławem Grudniem. Więcej informacji na ten temat podaje p. Tadeusz Ura w artykule „Matka prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego – Jadwiga Kaczorowska była mieszkanką Buska-Zdroju” na portalu busko.com.pl’.

Prócz względów rodzinnych, również przesłanki zdrowotne sprawiały, że prezydent Ryszard Kaczorowski przybywał do miasta ze słońcem w herbie, a dokładnie do mającego świetną renomę 21. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego’. Wiem to osobiście – pewnego razu, gdy sam korzystałem z „wojskowej” fizykoterapii, na leżance obok dobrodziejstwa podobnego zabiegu doświadczał prezydent Kaczorowski. Po seansie podszedłem do niego i przedstawiłem się. Powiedziałem, że jest dla mnie wielkim honorem przywitać się z nim. Prezydent Kaczorowski był wysokim, postawnym mężczyzną, pamiętam, że uśmiechnął się i pamiętam jego silny, męski uścisk dłoni.

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 26 XI 1919 urodził się Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, związany również z Buskiem

Pa-pa-ra-pa-pa-pa-pa! Witaj w Busku Gościu nasz! Witaj w Dwudziestym Pierwszym!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl