Kalendarium: 18 stycznia 1902 r. ukazał się pierwszy fragment epopei "Chłopi" zaczynający się słowami "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 18 stycznia 1902 r. ukazał się pierwszy fragment epopei „Chłopi” zaczynający się słowami „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”

18 stycznia 2022 | PolskieRadio24.pl 18.01.2020 / Jarosław Kruk 18.01.2020 | | 0 komentarzy

Dokładnie takie słowa mogli odczytać czytelnicy „Tygodnika Ilustrowanego”, wczesnym rankiem mroźnego dnia, 18 stycznia 1902 roku, 120 lat temu. Nad tymi słowami widniało jeszcze faksymile autora i tytuł wraz z podtytułem powieści – Władysław Stanisław Reymont, Chłopi, Część pierwsza – Jesień. Z prawej strony, pisana kursywą i drobnym drukiem, dedykacja – Miriamowi (Zenonowi Przesmyckiemu). informuje PolskieRadio24.pl

… a dalej już bezkres mazowieckich pól, ogrom ludzkich trudów, krzywd, waśni i radosnej wiejskiej zabawy, tłumy kapitalnych bohaterów, wyrazistych postaci, soczyste dialogi, piękny polski i wiejski język i oślepiające słońce, co wisiało nad zachodem.

Cztery pory roku w „Chłopach”

Tak właśnie rozpoczęła się polska epopeja, drukowana w odcinkach aż do 1908 roku. Nie mogło być inaczej, gdyż cała powieść, cztery tomy, przychodziły na świat w różnych latach. Pierwsze dwa tomy wydano w 1904 roku, tom trzeci w 1906, a tom czwarty w 1909. Druk w odcinkach, w znamienitym „Tygodniku Ilustrowanym”, był niejako zapowiedzią i sprawdzeniem całości. Reymont mógł zmieniać poszczególne elementy przed wydaniem książkowym. Należy nadmienić, że za tę powieść Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1924 roku.

>>>  „Chłopi” Reymonta mają 120 lat. „Powieść uniwersalna, ponadczasowa”  <<<
PolskieRadio.pl/Trójka[18.01.2021]: – 18 stycznia 1902 roku w „Tygodniku Ilustrowanym” ukazał się pierwszy odcinek „Chłopów” Władysława Reymonta, jednej z najważniejszych powieści w dziejach polskiej literatury…♂

Na początku XX wieku tematyka wiejska była dość popularna w literaturze i w sztuce malarskiej. W Polsce tematy z życia chłopów pojawiały się już w ostatnich dwu dekadach poprzedniego wieku. W czterech tomach poznajemy mieszkańców wsi Lipce, ich powiązania rodzinne, zwyczaje, problemy życia codziennego i zasady cyklu rocznego. Całość dzieje się w okresie od wczesnej jesieni do późnego lata. Widzimy – czy raczej czytamy – jak zmienia się krajobraz wiejski w ciągu jednego roku, jak toczy się praca na roli, jak zmieniają się ludzie, prości ludzie, biedni i bogaci, w zależności od pory roku. Reymont już wcześniej odwoływał się do tych tematów.

Reymont już w 1901 roku miał swą powieść na ukończeniu – nie był jednak z niej zadowolony. Redagując ponownie początek utworu stwierdził, że taka kosmetyka na nic się zda, bo całość nie spełnia jego oczekiwań. Rozpoczął więc pisanie od nowa, a wcześniejsze rękopisy postanowił spalić. Pisanie to uczynił bardzo zdyscyplinowanym – codziennie pisał określoną część powieści, nie zaniedbując innych prac, nad innymi dziełami.

Jacek Malczewski, Portret Władysława Reymonta, 1905 / Wikipedia/ cyfrowe.mnw.art.pl

Pisał „Chłopów” przez siedem lat

Powieść powstawała ponownie przez siedem lat, od 1901 roku. Publikowana była w odcinkach w „Tygodniku Ilustrowanym” od 18 stycznia 1902 do 26 grudnia 1908. W trakcie pisania Reymont miał możliwość wsłuchiwania się w głosy opinii znawców literatury, ale też zwykłych czytelników, co pozwalało mu nanosić nieznaczne poprawki w ukończonych częściach powieści oraz wpływało na tworzenie kolejnych jej części (coś na kształt pisania także z uwzględnieniem opinii publicznej).

>>>  Wcześniej było ich sześcioro. Kim są polscy nobliści?  <<<
PolskieRadio24.pl [10.12.2019]

Na zakończenie jeszcze dwie informacje. „Tygodnik Ilustrowany” był znany z tego, że wspomaga publikacje wielkich dzieł literatury – tych mniej wielkich także. Powieści w odcinkach drukowali tam Henryk Sienkiewicz, Wincenty Pol, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Ignacy Kraszewski no i Reymont. W tygodniku tym były też umieszczane reprodukcje wielkiego polskiego malarstwa, jak obrazy Matejki, Chełmońskiego, Witkiewicza czy Gierymskiego. W drugiej połowie XIX wieku był to najpoczytniejszy tygodnik na ziemiach polskich.

Drugą informacją jest krótka wzmianka o osobie z dedykacji Reymonta – kim był ów Miriam, czyli Zenon Przesmycki. Miriam to… cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

 

4  Wikipedia: – Zenon Przesmycki
4  Wikipedia: – „Chłopi

 

◙ Podobne informacje:

 

Kalendarium: 5 grudnia 1925 zmarł Władysław Reymont – jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej, laureat Nagrody Nobla

Kalendarium: 29 października 1924 r. urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl