Inwestycja drogowa na os. Sikorskiego zakończona - wyszło jak widać - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Inwestycja drogowa na os. Sikorskiego zakończona – wyszło jak widać

18 grudnia 2019 | UMiG Busko-Zdrój / busko.com.pl Marta 16.12.2019 / Jarosław Kruk 18.12.2019 | | 13 komentarzy

Zakończono budowę ulicy na osiedlu Sikorskiego, która docelowo połączy ul. Kazimierza Wielkiego z ul. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Busku- Zdroju a samo osiedle skomunikuje z siecią dróg gminnych. – poinformował w ślad za UMiG BZ portal busko.com.pl

W ramach dwuetapowego zadania wybudowana została nowa ulica, chodniki oraz dwukierunkowa ścieżka rowerowa. Wzdłuż nich postawiono nowoczesne i energooszczędne latarnie, dzięki którym jest teraz zdecydowanie bezpieczniej. Dodatkowo wykonano odwodnienie pasa drogowego poprzez budowę kanalizacji deszczowej oraz renowację części istniejącego kanału deszczowego.

Przebudowane zostały 3 skrzyżowania nowopowstałej ulicy z ulicami: Wyszyńskiego, Wiosenną oraz Kazimierza Wielkiego. Na skrzyżowaniu z ulicą Wyszyńskiego został wyznaczony pas prawoskrętu. Przy skrzyżowaniu z ul. Wiosenną powstało wyniesione skrzyżowanie wraz z przejściem dla pieszych, a przy skrzyżowaniu z ul. Kazimierza Wielkiego wykonano przejście z azylem dla pieszych. Wykonano również zjazdy indywidualne.

Inwestycja doszła do kościoła Bożego Ciała. / fot. UMiG Busko-Zdrój

W ramach projektu powstały nowe miejsca postojowe nie tylko dla samochodów osobowych, ale także dla autokarów. Warto podkreślić, że dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców zamontowano bariery energochłonne oddzielające jezdnię od chodników. Wykonano oznakowanie pionowe i poziome m. in. miejsc parkingowych, przejść dla pieszych oraz nasadzono drzewa i krzewy.

Łączny koszt prac związanych ze skomunikowaniem największego osiedla z siecią dróg gminnych wyniósł prawie 11 mln. zł. przy dofinansowaniu z budżetu państwa na poziomie 50%.

Całość informacji i pełna galeria zdjęć na źródłowych stronach busko.com.pl i UMiG Busko-Zdrój

Zdjęcia: UMiG Busko-Zdrój


 

Jarosław Kruk: Na początek mała dygresja – patrząc na kolejne zdjęcia z drona na rozświetlone nocą fragmenty miasta – optycznie pięknie się prezentujące – to zastanawiam się czy poza walorami wizualnymi mają one jakiś istotniejszy sens? Czy inwestycje realizuje się po to by ładnie nocą z góry wyglądały, czy może po to by dobrze służyły mieszkańcom i podnosiły standard ich życia? czy miasto to choinka? Z wysokości to raczej mało kto będzie spoglądał na te realizacje, no chyba że unoszące się dusze zmarłych buskowian i aniołowie.
Przypomina mi się jak w latach 80.tych, będąc na saksach, biedny jak mysz kościelna chodziłem ulicami Paryża, Bordeaux, Solury i oglądałem tamten świat. Zerkałem z podziwem i swoistą zazdrością na tamtejszy dostatni byt, na piękne wystawy będące poza moim zasięgiem,  mogąc je tylko kosztować „przez szybę”…  Podobnie jest z tymi pięknymi widoczkami z lotu ptaka – nikt z mieszkańców nie będzie miał okazji obcować z nimi z tego ujęcia. Ważniejsze jest uważam to, by realizacje były w pierwszej kolejności utylitarne i piękne z ludzkiej perspektywy.

Myśl druga to nawiązanie do sloganu ” Lenin wiecznie żywy” – zawołania z czasów słusznie minionych. Okazuje się bowiem, że ma on i dziś odpowiedniki w realu. Bodaj w latach 80.tych po raz pierwszy usłyszałem, że jest czy też powstaje plan trasy przelotowej WZ przez Busko – przecinającej miasto przez środek ze wschodu na zachód. Z tego co kojarzę miała ona iść po śladzie, który na googlowskiej mapce zaznaczyłem czerwonymi kropkami. Już wtedy pojawiły się obiekcje, wątpliwości i ciche (to były ówczesne realia) głosy protestu. Ostatecznie do realizacji nie doszło. Gwoździem do trumny było wybudowanie kościoła Bożego Ciała na jej przebiegu.

Minęło od tamtej pory kilkadziesiąt lat i okazuje się, że trasa, a w zasadzie jej oderwane odcinki są jednak realizowane! Na jej śladzie powstała ul. Miodowicza i Jasna, również obecnie ukończona arteria, południowa obwodnica Sikorskiego.

O ile przelotówka WZ jako całość – z komunikacyjnego punktu widzenia – miała sens,  o tyle zastanawiam się czemu ma służyć realizacja za miliony wybranych jej fragmentów jeśli nie połączy się ich w całość? No i kto dziś prowadzi trasę tranzytową przez środek miasta?
Potrzeba połączenia tarnowskiej trasy ze szlakiem na przeprawę mostową w Nowym Korczynie jest oczywista ale czy trakt ten powinien przechodzić przez pół miasta i Zdrój? Skoro samorząd wykosztował się na tę arterię to skąd weźmie pieniądze na właściwą obwodnicę wschodnią?

Porównanie tej okazale prezentującej się ulicy do obwodnicy południowej kończącej się dobowodzkim węzłem gordyjskim nasuwa się samo – zamierzenia szczytne ale z realizacją jakby nieco gorzej.

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

13 odpowiedzi na “Inwestycja drogowa na os. Sikorskiego zakończona – wyszło jak widać”

  1. mistrz kierownicy pisze:

    Inwestycja „zakończona”?
    Dopuki nie ma ronda z DK 73, to uważam tę drogę za niedokończoną.

    Poza tym to należy cieszyć się, że w ogóle ruszono tę drogę po latach blokowania przez księdza.

  2. mistrz kierownicy pisze:

    W czym Panu przeszkadza ulicm Jasna?
    Czy Pana zdaniem lepiej, by dojazd ze Szpitala, Kauflandu i Mrówki do AK i Zdroju był przez Batorego lub wąskie gardło przy św. Leonardzie?
    Nowy fragment Jasnej powstał dla ruchu międzydzielnicowego, a nie dla tranzytu. TIR-y mają tam zakaz.
    Jedynym bublem w jej przypadku jest dla mnie skrawek drogi dla rowerów zbudowany wzdłuż starej zabudowy szeregowej, ale za to już nie przy nowym fragmencie. Bezsęsu. Ddr mają sens, gdy są to długie odcinki, a nie skrawki, po przejechaniu których rowerzysta musi znów włączyć się do ruchu samochodowego.
    Zręsztą, tam byłyby właściwsze wydzielone pasy dla rowerów na jezdni, a nie ddr.

  3. redakcja pisze:

    Jarosław Kruk do mistrz kierownicy: Wspomniałem o ulicy Jasnej jedynie w kontekście historycznym.

  4. xxx pisze:

    Ciekawe jak ją radni ochrzczą? Sikorówka, Kolarzówka czy może Burchanówka? 🙂

  5. busko czekało ponad 30 lat na tą inwestycje a tu jakaś droga dojazdowa sie zrobiła pisze:

    tym bardziej , że teraz każdy ma samochód albo i dwa więc odciążyło by to ruch na Grotta rano i po południu bo ja sama dojeżdżam z Broniny do uzdrowiska to widze co się dzieje a tu obwodnicą się dojedzie tylko za kotłownie , to jest żenada tyleśmy czekali a tu marna droga dojazdowa

  6. sąsiad z klatki pisze:

    Poczekajcie jeszcze trochę a niedługo będzie zamknięty wjazd na Sikorskiego od strony bloku wojskowego sławnej 2-ki i wówczas przekonacie się, że ta droga to super pomysł. Myślicie, że dlaczego przedłużono drogę spod kościoła do góry wzdłuż pawilonów handlowych? Dzięki takim zabiegom mieszkańcy Sikorskiego będą mogli spokojnie dojechać. Co do parkingów, to w końcu ktoś się zainteresował brakiem miejsc parkingowych. Zaraz święta, zjedzie się cała rodzina z każdego zakątka świata i będą mogli spokojnie zaparkować,wreszcie się tego doczekałem.

  7. do sąsiad z klatki pisze:

    a czemu będzie zamknięty główny wjazd na Sikorskiego obok bloku wojskowego?

  8. Łukasz Nowak pisze:

    Zastanawiam się, jaką część kosztów inwestycji stanowiły miejsca parkingowe?
    Uważam, że de facto wyręczanie SM przez Gminę w kwestii zapewnienia miejsc parkingowych dla mieszkańców bloków jest – nomen omen – drogą donikąd.

    O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania: po jednym abonamencie na mieszkanie bezpłatnie lub pół-darmo,m zaś każdy kolejny odpłatny. Szybko wyszłoby, że jednak większość nie potrzebuje 10 samochodów na rodzinę.

    Zaoszczędzone środki pozwoliłyby Gminie na utworzenie Komunikacji Miejskiej.

  9. SKANDAL! PARKINGI DLA MIESZKAŃCÓW POWINNA WYBUDOWAĆ SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA ZA SWOJE PIENIĄDZE! pisze:

    Z punktu widzenia mieszkańców Sikorskiego parkingi to dobra strona obwodnicy, ale z punktu widzenia innych mieszkańców to podwójny SKANDAL. Po 1sze, że osiedle jest Spółdzielni Mieszkaniowej i to SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POWINNA WYBUDOWAĆ PARKINGI DLA SWOICH MIESZKAŃCÓW ZA SWOJE PIENIĄDZE! powinna już dawno je wybudować jak i drogi dojazdowe na tym osiedlu, bo nie ma do wielu bloków odpowiedniego dojazdu i dziwne, Że Straż Pożarna to toleruje. Ani Straż Pożarna ani Pogotowie Ratunkowe ani inne służby nie mają jak dojechać. Jak się wydarzy tragedia a pomoc dotrze za późno z racji braku dojazdu to wtedy będzie afera na całą Polskę i szukanie winnych. PARANOJA!! 2gi powód to, że miasto wyłożyło 5,5 mln na całość, z czego niech będzie 1/3 na parkingi. Jakim prawem ja się pytam ze wspólnej kasy wybudowane zostały parkingi dla Spółdzielni Mieszkaniowej i właściwie tylko dla mieszkańców osiedla? Czy inni mieszkańcy miasta i sołectw nie powinni zatem dostać podobnego prezentu np. po milion na osiedle, ulicę, wieś? W innych miejscach ludzie od lat nie mogą się doprosić o małe rzeczy a tu proszę – autostrada z Miejscami Obsługi Podróżnych dla wybrańców! SKANDAL! I jeszcze jedno, mieszkańcy Sikorskiego teraz się cieszą bo mają parkingi i niewielki ruch samochodów za oknami, zmienią jednak zdanie jak im TIRY zaczną jeździć cała dobę za oknami.

  10. Adam pisze:

    Powstały nowe parkingi przy Sikorskiego i dobrze, więc ja proponuję, by w końcu parkingi przy Urzędzie Miasta i przy Starostwie były dla interesantów a nie dla urzędników. Gryzipiórki niech na czas pracy zostawiają swoje auta na Sikorskiego a pod urzędami niech klient będzie mógł wreszcie zaparkować auto gdy przyjedzie załatwić sprawy.

  11. olo pisze:

    Czy może ktoś zdradzić ile kosztowały Nas te pomniki Słoneczka Buskie . Oraz ta pseudo drogą ??!W Busku brakuje tylko Metra. Sooory jeszcze będziemy mieć tężnie. Tylko za jakie ciężkie pieniądze w utrzymaniu.Q .,…a ( przepraszam ) czy Radni mają luki w edukacji i nie widzą następnego bubla. No chyba że Szwagier,Koleś, i inni mają z tego pożytek

  12. krecz pisze:

    do skandal po 1. czy mieszkancy spoldzielni to nie mieszkancy buska 2. moze warto sie dowiedzieć kto zrobil parking kolo kosciolka bozego ciala i z tego co wiem to zrobila sm 3. idac tokiem myslenia skandala sm w busku zdroju winna innym mieszkancom Buska zabronic parkowania wjazdu itd może pomysl człowieku co piszesz i zrozum.co to skandal bo mieszkancy spoldzielni mieszkaniowej to tacy sami obywatele jak ty 4. skandal jest taki ze nim napiszesz glupote to pomysl.ze gmina nie moze wybudiwac cos co nie jest jej wlasnoscia na nie swoich gruntach ale tu juz na brak wiedzy nic sie nie poradzi…..5 idac tym tokiem gdy mamy odpust inni mieszkancy nie bedacy czlonkami sm nie moga wejsc bo skandal.dzieli.nasza spolecznosc wiecej pozytywnego nastawienia a dzielenia ludzi

  13. do krecza pisze:

    Ad. 2. Skąd to niby wiesz, skoro w artykule mowa jedynie o Gminie, ani słowa nie ma o udziale SM w tej inwestycji?

    A tak poza tym, to może zamiast przepieprzać ogromne pieniądze na kolejne parkingi, to może pora, by Gmina utworzyła komunikację miejską. Mają ją miasta podobnej wielkości, często znacznie biedniejsze. Przykłady: Miechów, Sandomierz, Końskie, nawet Pińczów ma namiastkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl