I ❤ Świętokrzyskie: Jak nazwać szable produkowane w Gowarczowie? [ZDJĘCIA, PODCAST] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Świętokrzyskie: Jak nazwać szable produkowane w Gowarczowie? [ZDJĘCIA, PODCAST]

14 marca 2022 | | | 0 komentarzy

W Kielcach♂ produkowano szable „ludwikówki”, które przeszły do historii jako najlepsze polskie szable bojowe. Ile osób jednak wie, że szable wytwarzano także w Gowarczowie? Nie mają własnej nazwy, a nawet nie wiemy, gdzie był zakład w którym je wytwarzano. – informuje portal Radio Kielce♂

Do dzisiaj nad Gowarczowem♂ górują białe mury kościoła pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła. Chociaż nie ma dokumentu erekcji świątyni, jednak według wszelkiego prawdopodobieństwa data erekcji kościoła wyprzedza wiek XV. Opis świątyni z 1818r. mówi, że na jednym kamieniu był wyryty rok 1333.

Niech nikt jednak nie pomyśli, że ówczesna świątynia wyglądała tak jak na zdjęciu. W 1333 roku zbudowano  prezbiterium w stylu gotyckim,  renesansowe kaplice powstały w wieku XVII, zaś  nawa, chór i wieże pochodzą z 1904 roku.

Spoglądając z wieży na panoramę Gowarczowa, próżno wypatrywać pozostałości po szabelni, choć ta niewątpliwie tu istniała Zacznijmy jednak naszą wyprawę po kolei.

>>> Zakład słynący z produkcji szabli stał się obozem [PODCAST]  <<<
Radio Kielce [13.02.2022]

W XVIII wieku Gowarczów był obok Końskich♂ prężnym ośrodkiem handlu żelazem, pochodzącym z pobliskich wielkich pieców i fryszerek♂. Co więcej przez pewien czas istniała tu szabelnia, czyli fabryka szabel.

Szabelniami nazywano w dawnej Polsce niewielkie zakłady produkujące szable lub ich części. Z dokumentu z roku 1674 dowiadujemy się, że gowarczowski szabelnik miał na imię Józef i zatrudniał ośmiu czeladników.

>>> Tajemnica „ludwikówki”  <<<
Polska Zbrojna [05.09.2020]: – Czy szabla, która trafiła na ekspozycję Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, pochodzi z pobojowiska po słynnej szarży pod Krojantami 1 września 1939 roku? Czy mogła należeć do płk. Kazimierza Mastalerza, poległego tam dowódcy 18 Pułku Ułanów? 

Nieco więcej dowiadujemy się o zakładzie z wydanej w roku 1782 w Warszawie książki J. Osińskiego pt. „Opisanie polskich żelaza fabryk”. Czytamy w niej: „W pobliskich Końskich, na gruntach gowarczowskich znajduje się szabelnia, czyli fabryka, w której głównie na szable lub pałasze robią. Na takowej fabryce kraj cokolwiek zyskuje, ponieważ do stali, którą z zagranicy sprowadzają miejscowego dulu wiele dają”.

Trzeba tu dodać, że wymieniona w opisie Osińskiego głownia to główna część broni siecznej, nazywana brzeszczotem lub klingą, od rękojeści w dół, służąca do cięcia lub kłucia. Można z tego wnioskować, że… – cały artykuł i podcast/słuchowisko na źródłowej stronie Radia Kielce


Polska szabla bojowa wz. 1934 „ludwikówka”♂ (replika) – grafika ilustracyjna

 



◙ Podobne informacje:

I ❤ Świętokrzyskie: Powstanie białogońskiej fabryki fabryk. Machiny z Białogonu napędzały wielkie zakłady produkcyjne Staropolskiego Okręgu Przemysłowego [PODCAST]

I ❤ Świętokrzyskie: Oryginalnie zdobione piece kaflowe stawiane w Cesarstwie Rosyjskim od Moskwy po Władywostok powstawały w Machorach w powiecie koneckim

RK: Boom inwestycyjny w Jędrzejowie. W Busku sen o potędze…

nm: Nowa 1200 metrowa ulica w Końskich za 4,7 mln zł otworzy inwestycyjny teren dla biznesu. Powstanie 1000 nowych miejsc pracy. A w Busku?

RK: Nowi przedsiębiorcy w gminie Staszów na terenach inwestycyjnych objętych SSE „Starachowice”. A w Busku?

Nowi inwestorzy i kolejne miejsca pracy w Jędrzejowie. W Busku słoneczka, stadiony, tężnia i fontanny…

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl