I ❤ Ponidzie: W "Ponidziańskim stepie" kwitnie ostnica Jana - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Ponidzie: W „Ponidziańskim stepie” kwitnie ostnica Jana

5 czerwca 2021 | Radio Kielce Marta Gajda 05.06.2021 / Jarosław Kruk 05.06.2021 | | 0 komentarzy

Malownicza ostnica Jana to trawa rosnąca dziko tylko w nielicznych miejscach w Polsce. Na obszarze Garbu Pińczowskiego występuje na terenach gdzie od plejstocenu zachowały się najstarsze na Ponidziu stepy. –  informuje portal Radio Kielce

Dariusz Wiech, specjalista z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych mówi, że mimo upływu czasu i zmian w klimacie, ostnice nadal możemy zaobserwować, w zachodniej części Garbu w okolicach rezerwatu Skowronno♂. Rosną one na nasłonecznionych i suchych południowych zboczach, na glebie o odczynie zasadowym. Szczególnie ciekawie prezentują się teraz, pod koniec maja, kiedy kwitną.

Spośród innych gatunków traw, wyróżnia je bardzo dekoracyjny kwiatostan w formie wiechy. Mogą osiągać nawet do 30 cm. Ostnice rosną najczęściej w dużych kępach. To bardzo wysokie trawy. Sięgają do metra wysokości – dodaje.

Wikipedia: Ostnica (Stipa L.)♂ – rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W zależności od ujęcia systematycznego liczy od ok. 100 do blisko 400 gatunków, z których w Polsce dziko rosną cztery:

Wszystkie gatunki są kserofitami występującymi na suchych siedliskach w formacjach trawiastych, w strefach klimatu umiarkowanego i zwrotnikowego obu półkul. W strefie klimatu podzwrotnikowego i równikowego trawy te występują w wyższych partiach gór. Gatunkiem typowym jest ostnica piórkowata S. pennata L.

Dariusz Wiech zachęca do ich podziwiania w naturze, zwłaszcza gdy delikatny wietrzyk sprawia, że łany ostnic zaczynają malowniczo falować. To właśnie tutaj, na Ponidziu można zobaczyć namiastkę tego co widział i doświadczył  Adam Mickiewicz odbywając wycieczkę do ukraińskiego Akermanu w maju 1825 roku i co przedstawił wierszem w Stepach Akermańskich, pierwszym sonecie z cyklu sonetów krymskich. Utwór zaczyna się słowami:

Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,
Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,
Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,
Omijam koralowe ostrowy burzanu

Jak mówi pan Dariusz, ostnice najlepiej obserwować je tuż przed zapadnięciem zmroku. Można wtedy zobaczyć, jak długie kwiatostany stają się czerwone od promieni zachodzącego słońca.

Oglądając te piękne rośliny, może pojawić się pokusa zerwania ich do wazonu, zasuszenia lub przekopania do własnego ogródka. Przyrodnik przypomina jednak, że… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce i stronie tematycznej Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych

 

◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: Grodzisko w Stradowie – jedno z największych i najbardziej malowniczych w Polsce

I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban

I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl