I ❤ Ponidzie: Odnowiony pomnik Józefa Piłsudskiego stanął ponownie u zbiegu Wisły i Dunajca w Opatowcu | A w Busku?... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Ponidzie: Odnowiony pomnik Józefa Piłsudskiego stanął ponownie u zbiegu Wisły i Dunajca w Opatowcu | A w Busku?…

31 grudnia 2021 | Radio Kielce Marta Gajda-Kruk 31.12.2021 / infoBusko.pl Jarosław Kruk 31.12.2021 | | 3 komentarze

Odnowiony pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego stanął ponownie u styku Wisły i Dunajca w Opatowcu. Monument od połowy lat 90. XX wieku posadowiony jest przy lewym, świętokrzyskim brzegu wiślanej skarpy, w miejscu przeprawy promowej. – informuje 31.12.2021 portal Radio Kielce

31.12.2021. Opatowiec. Odnowiony pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. / Fot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce♂

Pomnik marszałka powstał 25 września 1994 w 80. rocznicę jego pierwszych bojów na ziemi opatowieckiej. W chwili odsłonięcia był to pierwszy w Polsce pomnik przedstawiający całą postać marszałka.

– Pomnik stanął z inicjatywy piłsudczyka, majora Stanisława Parlaka. Zaprojektowali go artyści krakowscy: Edward Osiecki i Władysław Dudka. Został wykonany w pracowni w Węgrzcach – opisuje burmistrz.

Głównym elementem pomnika jest postać Marszałka o wysokości 2,70 m, odlana z brązu. Umieszczona jest na trzymetrowym postumencie, z tablicą informującą, że „w tym miejscu w dniach 23, 24, 27 września 1914 w ciężkich bojach przeprawił się przez Wisłę 1. Pułk Piechoty Legionów”. Tu Piłsudski dozorował przeprawę, sam przeprawiał się jako ostatni, przeziębił się i był leczony na miejscowej plebanii.

Remont niemal 30-letniego monumentu był jednym z elementów rewitalizacji miasteczka. Powstał przy nowej ścieżce rekreacyjnej wzdłuż nabrzeża Wisły.

We wrześniu 2021 roku, cała konstrukcja… – cały artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Radia Kielce

 

zdjęcie tytułowe: autor: Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce♂


Jarosław Kruk: 5 grudnia 2021 r., w 154. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego,  udałem się wieczorem pod skromny buski memoriał(*) jednego – bodaj pierwszego – z ojców niepodległości Polski, ulokowany przy Willi Polonia u zbiegu Alei Adama Mickiewicza i ulicy Tadeusza Kościuszki. Miejsce to – sądząc po liczbie zlokalizowanych tam obelisków i tablic – jest pomnikowym centrum pamięci słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie.

1.-12.Pomnik Józefa Piłsudskiego w Busku-Zdroju, 5.12.2021 r. fot. Jarosław Kruk, infoBusko.pl | 11. pomnik komendanta w Opatowcu / źródło: Wikipedia♂, 12. Zestawienie obu monumentów z przybliżonym zachowaniem wzajemnej proporcji.

Nagrobek – bo takie we mnie od zawsze budzi skojarzenia ta instalacja – mieści się na lewo od schodów wiodących do Galerii Sztuki „Zielona”♂, filii kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych.  Tablica, z wyglądu i usytuowania przypominająca jak wspomniałem nagrobkową stelę, została odsłonięta w 1996 r – jak głosi wyryta na niej inskrypcja – w 80 rocznicę odzyskania przez Busko praw miejskich. Kamienna płyta wykonana jest z charakterystycznego świętokrzyskiego czerwonego piaskowca♂, o wymiarach ok. 90 x 60 cm. W prawym górnym rogu znajduje się odlana z brązu płaskorzeźba przedstawiająca lewy profil Naczelnego Wodza, o wymiarach ok. 20 x 25 cm.

Józef Klemens Piłsudski – jak jest napisane w pierwszym akapicie jego biogramu na największej ogólnoświatowej @encyklopedii Wikipediia♂: – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu (1917), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930); wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP – ma więc w Busku-Zdroju, porównując do umieszczonych w jego sąsiedztwie, lepiej wyeksponowanych obelisków, bardzo skromny pomnik.

W minionej dekadzie, za kadencji burmistrza Waldemara Sikory, w Busku-Zdroju stanęły 3 nowe pomniki:

• W 2013 r. na przeciwnym, południowym krańcu Alei Mickiewicza został odsłonięty mierzący ponad 2 metry pomnik Leszka Czarnego – księcia krakowskiego, od którego w 1287 roku Busko Zdrój otrzymało prawa miejskie. Dzieło artysty rzeźbiarza Edmunda Juszczyka♂ .

• W 2019 r. w Zdroju, na ulicy Feliksa Rzewuskiego, pomiędzy 21. WSzUR, „Krystyną” i „Nidą” odsłonięto niemal naturalnej wielkości pomnik Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana – znanego kompozytora, dyrygenta i pianisty, nazywanego „ostatnim klezmerem Galicji”, a także „skarbem krakowskiego Kazimierza”. Artysta od lat związany był również z Buskiem. To tu, czarując publiczność swoim talentem, występował na scenach Festiwalu im. Krystyny Jamroz i Dni Kultury Żydowskiej. Jest to dzieło artysty rzeźbiarza Sławomira Micka♂.

• 25 lipca tego roku, na nowopowstałym w obrębie zabytkowego starego Parku Zdrojowego betonowym placu odsłonięto uroczyście „niesamowity pomnik kolarza z rozpiętymi skrzydłami”. Blisko dwumetrowe dzieło przedstawia postać kolarza w pędzie wyścigu z czasem, z którego pochylonych pleców unoszą się skrzydła na których pojawiły się nazwiska najsłynniejszych kolarzy Ziemi Buskiej. Jego pomysłodawcą jest Jarosław Zatorski z Buskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, projektantem Tomasz Zatorski, twórcą zaś wspomniany wyżej artysta rzeźbiarz Sławomir Micek♂.

Niebawem stanie i 4 figura. W marcu br. został rozstrzygnięty konkurs na projekt i wykonanie kolejnego pomnika, który ma stanąć w słonecznym grodzie nad Maskalisem  – rzeźby królowej Jadwigi Andegaweńskiej♂, pierwszej znanej z zapisków kuracjuszki korzystającej z leczniczych właściwości buskich solanek. Wykonana z brązu rzeźba mierzyć będzie ok. 170 cm wysokości i stanie w parku zdrojowym w pobliżu cieku Maskalis. Dzieło powstaje w pracowni wspominanego również artysty Edmunda Juszczyka, rzeźbiarza rodem z Nowego Korczyna♂

Również wobec tych nowo odsłoniętych memoriałów: Leszka Czarmego, Lepopolda Kozłowskiego-Kleinmana, Jadwigi Andegaweńskiej i najsłynniejszych kolarzy Ziemi Buskiej pomnik Józefa Piłsudskiego blado się prezentuje.

Może więc czas i pora, by w Busku-Zdroju w bardziej pomnikowo godny sposób oddać cześć i honor marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jednemu z panteonu największych Polaków.

Ponidzie związane jest z Jego osobą. To tu w dniach od 16 do 23 września 1914 r. rozegrała się bitwa zwana w literaturze bitwą korczyńską, którą legioniści pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczyli z oddziałami rosyjskimi. Bitwa stanowiła chrzest bojowy legionistów, dzięki czemu „młodzi dowódcy i żołnierze mogli zdobyć doświadczenie frontowe”. Warto zauważyć, że w bitwie tej uczestniczyli prawie wszyscy przyszli najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego II RP♂.

To w okolicach Buska-Zdroju – w Wełczu♂, (wg. informacji śp. Leszka Marcińca), Czarkowach♂, Bosowicach♂, Turze Dolnym♂ – stacjonował z podkomendnymi Józef Piłsudski.

Skoro na dostojny posąg wodza stać było malutki Opatowiec♂, najmniejsze miasto w Polsce, to może wydatek kilkuset tysięcy złotych (koszt finalizowanego w Mielcu, okazałego, największego w Polsce, pomnika niezłomnych Żołnierzy Wyklętych ma zamknąć się w kwocie ok. 1 milion złotych♂ ) – uniosły by finanse słonecznego Buska-Zdroju, sanatoryjnej perły Ponidzia i świętokrzyskich uzdrowisk, aspirującej do miana europejskiego kurortu.
Jeśli byłby z tym problem, myślę, że podobnie jak w Mielcu, udałoby się go sfinansować ze zbiórki publicznej.


memoriał(*)  – według @Słownika Języka Polskiego PWN♂ oznacza:

1. «pismo skierowane do władz, zawierające prośby lub uwagi w ważnych dla ogółu sprawach»
2. «zawody sportowe organizowane w celu uczczenia czyjejś pamięci»
3. «księga handlowa przeznaczona do księgowania obrotów bezgotówkowych»
Jednakże, z racji, iż w tekście pisanym czy mówionym warto używać słów zamiennych, pozwoliłem sobie skorzystać ze słowa „memoriał” w znaczeniu „pomnik”, obiekt służący oddaniu hołdu i upamiętnieniu danej osoby. Wszak  słowo „pamięć” w języku łacińskim to „memoria”♂
w angielskim „memory”, więc myślę, że nie popełniam tu znaczącego wykroczenia i nie będę z tego tytułu przez nikogo pozywany przed oblicze buskiej Temidy.
Za tydzień, 13 grudnia 2021 r., Busko-Zdrój ma odwiedzić  prof. Jerzy Bralczyk♂ – polski językoznawca i gramatyk normatywnyprofesornauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediówreklamy i polityki. Jeden z popularnych autorytetów normatywnych w dziedzinie języka polskiego.  Jeśli nie przeszkodzi podstępny koronawirus i organizowany przez BSCK podwieczorek z profesorem Bralczykiem♂ dojdzie do skutku, to spróbuję o tę kwestię zapytać Pana Profesora.

◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: Polskie Radio Jedynka z wizytą w Opatowcu, najmniejszym mieście w Polsce, w którym Dunajec wpada do Wisły

RK: Uroczyste obchody 105. rocznicy Bitwy Korczyńskiej

Kalendarium: 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem przyszedł na świat Józef Klemens Piłsudski | I ❤ Ponidzie:15 maja 1915 r. komendant noc spędził w bosowickim dworze

Kalendarium: 3 sierpnia 1914 r. w Krakowie powołano do życia Pierwszą Kompanię Kadrową

„Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego”. Terytorialsi maszerują w 41. „Kadrówce”

I ❤ BZ: Nasz kapelmistrz Brzuchal od „Pierwszej Brygady” | Andrzej Brzuchal „Sikorski” pochowany jest na buskiej nekropolii

Rossa – najstarszy cmentarz Wilna, bardzo polski

77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “I ❤ Ponidzie: Odnowiony pomnik Józefa Piłsudskiego stanął ponownie u zbiegu Wisły i Dunajca w Opatowcu | A w Busku?…”

  1. eH!De pisze:

    A do czego te pomniki mają służyć? Zamiast takiego szkarada nie lepiej posadzić drzewo?

  2. Mieczysław pisze:

    Czy ktoś z Państwa choć raz usiadł bądź widział kogoś siedzącego na „ławce niepodległości”?

  3. Do powyżej pisze:

    Ja nigdy nie widziałem. Zresztą jak tu usiąść jak ławka brudna, ukurzona?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl