I ❤ Świętokrzyskie: Oryginalnie zdobione piece kaflowe stawiane w Cesarstwie Rosyjskim od Moskwy po Władywostok powstawały w Machorach w powiecie koneckim - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Świętokrzyskie: Oryginalnie zdobione piece kaflowe stawiane w Cesarstwie Rosyjskim od Moskwy po Władywostok powstawały w Machorach w powiecie koneckim

25 kwietnia 2021 | Radio Kielce Magdalena Galas-Klusek 17.04.2021 / Jarosław Kruk 18.04.2021 | | 1 komentarz

Oryginalnie zdobione piece kaflowe, które cieszyły się popularnością w Cesarstwie Rosyjskim powstawały w Machorach w powiecie koneckim. Można było je spotkać na dworcach na trasie transsyberyjskiej od Moskwy po Władywostok. Znana w regionie kaflarnia to kolejny przystanek naszego radiowego cyklu „Żelazne Doliny”, szlakiem zakładów produkcyjnych Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. – informuje portal Radio Kielce

Początkowo, na przełomie XVIII i XIX wieku w Machorach♂ działała fabryka żelaza i pudlingarnia. Pod koniec XIX wieku podupadającą fabrykę żelaza kupił Ludwik Bayer i zmienił profil produkcji na modne wówczas kafle do pieców. Specjaliści zostali sprowadzeni z Niemiec – mówi Mirosław Szkonter, który przez kilkanaście lat opiekował się zabytkiem i prowadził jego renowację.

– Ludwik Bayer sprowadził z Niemiec 16 mistrzów, którzy mieli wykształcić polskich pracowników. Mieszkali oni w wybudowanych specjalnie obiektach, niedaleko kościoła w Machorach – opowiada.

Ruiny Fabryki Bayera w Machorach / źródło: Wikipedia; Radio Kielce

Fabryka Bayera miała swoje biuro, gdzie projektowano kafle: od najzwyklejszych białych po bogato zdobione scenkami rodzajowymi i wizerunkami książąt. Również w Machorach projektowane były całe piece, które zdobiły wysokie salony w kamienicach. Drzwiczki i elementy żeliwne do tych pieców kupowano z odlewni Piotra Ławacza w Końskich.

>>>  Podróże małe i DUŻE: Fałków i Machory  <<<

Mirosław Szkonter dodaje, że część budynków i urządzeń zachowało się do dziś.

– Z zakładu zostały budynki w częściowej ruinie, ale dość stabilne. Na kanale doprowadzającym wodę do zakładu w Machorach z pobliskiego Maleńca nadal znajduje się turbina wodna Francisa z kołem o średnicy 270 centymetrów – dodaje.

Woda do kół napędzających zakład doprowadzona była specjalnym… – cały artykuł, zdjecia i podcast na źródłowej stronie Radio Kielce

 

grafika tytułowa: Ceramiczny piec grzewczy w Muzeum Kolejnictwa w Stambule / źródło: Wikipedia♂

◙ Podobne informacje:

I ❤ Świętokrzyskie: Szydłów – polskie Carcassonne

I ❤ Świętokrzyskie: Dawno temu bajecznie bogaty magnat postanowił ufundować mega siedzibę i powstał Zamek Krzyżtopór

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “I ❤ Świętokrzyskie: Oryginalnie zdobione piece kaflowe stawiane w Cesarstwie Rosyjskim od Moskwy po Władywostok powstawały w Machorach w powiecie koneckim”

  1. Do redakcji pisze:

    Bardzo piękny i interesujący artykuł kopiuj wklej. Ale co to ma wspólnego z gminą Busko Zdrój?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl