I ❤ Ponidzie: Rozpoczął się 58. konkurs "Malowana Chata" w Zalipiu. W opinii Japończyków to jedno z 30 najciekawszych miejsc w Europie! - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Ponidzie: Rozpoczął się 58. konkurs „Malowana Chata” w Zalipiu. W opinii Japończyków to jedno z 30 najciekawszych miejsc w Europie!

6 czerwca 2021 | busko.com.pl 04.06.2021 / Jarosław kruk 06.06.2021 | | 0 komentarzy

58. konkurs „Malowana Chata” rozpoczął się w piątek w Zalipiu (woj. małopolskie). Udział w nim biorą malarki i całe rodziny z Zalipia oraz z sąsiednich wsi. Ludowi artyści ozdabiają motywami kwiatowymi swoje gospodarstwa. – informuje portal busko.com.pl

Zalipie, 20.09.2020: Jedna z najbardziej znanych malowanych chat./ fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Jak poinformował PAP w piątek Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które organizuje konkurs, przedsięwzięcie jest jednym z najstarszych i najdłużej trwających konkursów etnograficznych w Polsce, dzięki któremu zachowana została tradycja malowania domów na Powiślu Dąbrowskim (okolice Dąbrowy Tarnowskiej). Jego uczestnicy ozdabiają motywami kwiatowymi domy, obory, stajnie, studnie, płoty, a nawet psie budy.

Według niego w tym roku – pomimo pandemii – swój udział zgłosiło 107 uczestników – malarek oraz rodzin z Zalipia i z sąsiednich wsi. Od piątku jurorzy objeżdżają zgłoszone gospodarstwa i oceniają tegoroczne malunki.

Radio Kielce, Aktywna sobota, 24.04.2021: – Radio Kielce zaprasza do Zalipia

Jurorzy oceniają kunszt wykonania, kolorystykę i zgodność z tradycją. Jak zaznaczają, ta unikatowa twórczość ludowa nie tylko została utrzymana, ale nawet przeżywa rozkwit. Rywalizujący twórcy dążą do odkrywania coraz to innych motywów zdobniczych, doskonalą swoją technikę i wprowadzają nowe formy plastyczne. Termin konkursu jest ruchomy, bowiem zawsze odbywa się w pierwszym tygodniu po święcie Bożego Ciała.

Komisja pracuje, choć z powodu pandemii mamy nieco złagodzone warunki. Teraz objeżdżamy zgłoszone obiekty, a w niedzielę nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w Domu Malarek w Zalipiu. Niestety nie będzie tradycyjnego festynu na zakończenie imprezy” – powiedział dyrektor.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że choć jego zasięg jest regionalny, to zalipiańskie malowane obejścia są słynne na całym świecie.

Zdaniem etnografów, zwyczaj malowania domów w tym regionie motywami kwiatowymi wziął się z wiosennego obyczaju bielenia chat, których fasady zszarzały po jesiennych ulewach i zimowych zamieciach.

○ Nawet japońskie biura turystyczne piszą o tej małopolskiej wsi, jako jednym z 30 najciekawszych miejsc w Europie – w wolnej chwili warto zobaczyć ten MAŁY CUD ŚWIATA! Zalipie, 20.09.2020/ fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

Konkurs „Malowana Chata” jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Pierwszy raz odbył się w 1948 r., a obecnie jest organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i centrum kultury „Dom Malarek” w Zalipiu. Zadanie dofinansowywane jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(PAP)


 

Jarosław Kruk: Choć malowana wieś Zalipie znajduje się już za Wisłą, w województwie małopolskim, na terenach dawnego zaboru austriackiego, Galicji, to jednak, z racji bliskiej odległości od Nidyod  rzeki w mieście królewskim Nowy Korczyn dzieli je niespełna 10 km♂ ( a np. z Buska-Zdrou do Nidy w królewskim mieście Wiślica jest 16 km♂) – więc z turystycznego punktu widzenia uważam, że można i powinno się je „adoptować” do Ponidzia.

Kolorowa osada, w której kwiaty kwitną przez okrągły rok jest wspaniałą malowniczą, smakowitą krajoznawczą przystawką do świętokrzyskiego Ponidzia 🙂

 

◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: „NA PONIDZIU WIOSNA TRWA” – trzydniowy regionalny festiwal promocyjny, 14-16 sierpnia [PROGRAM]

I ❤ Ponidzie: PONIDZIE. NIEDOCENIANA „POLSKA TOSKANIA”

I ❤ Ponidzie: Pińczów światłem malowany

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl