I ❤ BZ: "Podróże Słodkim Szlakiem": Od spacerów po kąpiele i fasony. Jak Busko-Zdrój – tu się odpoczywa - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ BZ: „Podróże Słodkim Szlakiem”: Od spacerów po kąpiele i fasony. Jak Busko-Zdrój – tu się odpoczywa

2 marca 2021 | SlodkimSzlakiem 27 lutego 2021 / Jarosław Kruk 02,03.2021 | | 11 komentarzy

Busko-Zdrój, to nasza kolejna propozycja na atrakcyjne spędzenie czasu na powietrzu. Przyjemne, bardzo zielone uzdrowisko położone w woj. świętokrzyskim znajduje się przy trasie Kielce-Tarnów (droga krajowa 73). Słynie z obecnych w tym rejonie źródeł siarczano-słonnych, które mają nieoceniony wpływ na zdrowie. Może poszczycić się pięknym Parkiem Zdrojowym oraz imponującym budynkiem uzdrowiskowych „Łazienek” pisze na wstępie barwnej relacji z pobytu śnieżną porą w słonecznym mieście ze złota monstrancją w herbie małżeństwo podróżników, rodzice małego Juniora

↑↑ Rodzice małego Juniora dzielą się wrażeniami z Buska-Zdroju na turystycznym blogu Słodkim Szlakiem

Covidowe czasy generują drobne problemy – trzeba znaleźć miejsce na nakarmienie i przewinięcie naszego Juniora. O ile nakarmić można Go wszędzie – nawet na parkowej ławce, to jednak zimą nie ryzykowalibyśmy z przewijaniem. Padło więc na Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Co prawda dla tych uzdrowisk to totalnie martwy sezon, ale nam tłumy do niczego nie są potrzebne. Przydałoby się jakieś jedzonko, kawa i ciasto na wynos, bo przecież o jedzeniu na miejscu już nawet nie marzymy… Co za czasy, heh.

Busko-Zdrój♂, bo tam zajrzeliśmy na początku, to miejscowość uzdrowiskowa położona w woj. świętokrzyskim. Leży na stokach Garbu Wójczańsko – Pińczowskiego, który w tym miejscu osiąga wysokość 230 m n.p.m. Obszar miasta obejmuje pow. 12 km² i zamieszkuje go ok. 15 tys. mieszkańców. Herb Buska-Zdroju do złudzenia przypomina słońce (choć jego pierwotną genezą była monstrancja♂), a z uwagi na dużą liczbę dni ciepłych miasto uznawane jest za najbardziej nasłonecznione polskie uzdrowisko. Miasto Leży przy trasie Kielce – Tarnów (droga krajowa 73).

○ Busko-Zdrój w obiektywie autorów Słodkim Szlakiem (więcej zdjęć na źródłowej stronie)♂

O ile część nieuzdrowiskowa żyła pełnią ludzi, to w uzdrowisku ludzi zbyt dużo nie było. O zgrozo, tutaj nawet kawy nie było gdzie wypić. Większość lokali pozamykana na kilka spustów. Znaleźliśmy pyszną cukiernię „Słodkie klimaty”, którą z czystym sumieniem Wam polecamy za rozkosznie smaczne ciasta. Niestety pandemia sprawiła, że kawy z ekspresu nie da się tu wypić. Pewnie jak sanatoria się otworzą, to ten dziwny zabieg oszczędnościowy przestanie mieć sens. Dla nas to było dziwne, ale koniec końców do Tarnowa wróciliśmy z pudełkiem pełnym szczęścia w postaci malinowych chmurek, szarlotek i naprawdę boskich serników.

○ … To co spiorunowało nas doszczętnie, to wejście na teren parku uzdrowiskowego. Solec-Zdrój / źródło: Słodkim Szlakiem

No dobra, ani trochę nie żałujemy, że pojechaliśmy do Buska-Zdroju, kawę wypiliśmy na stacji benzynowej, na której przewinęliśmy Juniora. Następnie pojechaliśmy do Solca-Zdroju… Tam, niczym w miasteczku z horroru zastaliśmy absolutną nicość i pustkę. Gdzieś z Malinowego Raju kopciło się, parę samochodów stało zaparkowanych na przyhotelowym parkingu, ale gdzie ci ludzie się podziewali? Tego nie udało nam się ustalić. To co spiorunowało nas doszczętnie, to wejście na teren parku uzdrowiskowego. Tym razem covid wrył nam się w mózg dogłębnie. Tylko już sami nie ogarniamy czy to w końcu pandemia czy epidemia. I tym akcentem zakończyliśmy uzdrowiskową przygodę.

Opublikowane fragmenty pochodzą z ciekawego, barwnego reportażu opublikowanego na turystycznym autorskim blogu Słodkim Szlakiem♂ 


Jarosław Kruk: Słoneczne podziękowania dla sympatycznej rodzinnej ekipy „2+1” z Tarnowa za ciepłe słowa i interesującą relację!
Zapraszam do ponownego odwiedzenia Buska i Ponidzia 🙂 Proponuję wiosną, kiedy kraina miłka, nota bene wiosennego, ponoć najpiękniej się prezentuje 🙂

◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: Pińczów światłem malowany

I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D

I ❤ BZ: GRH „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska Zdroju w Radio eM Kielce 23 stycznia o 20:00

NM: Mieszkaniec kieleckiego Szydłówka sam odśnieżył miejski chodnik wokół bloku. Wcześniej jego sąsiad złamał tam nogę. A w Busku?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

11 odpowiedzi na “I ❤ BZ: „Podróże Słodkim Szlakiem”: Od spacerów po kąpiele i fasony. Jak Busko-Zdrój – tu się odpoczywa”

 1. Łukasz Nowak pisze:

  Obecna oferta przewozowa kolei na trasie Kielce – Busko-Zdrój – Kielce będzie utrzymana w marcu bez zmian (tylko kilkuminutowe przesunięcia).
  Zachęcam do korzystania!

 2. Łukasz Nowak pisze:

  Dlaczego nadal nie ma na tym „portalu” terminarza kina „Zdrój”?

 3. Kazek pisze:

  Ni ma terminarza kina bo w tym kinie gówno jest do oglądanio lepi jechać do Kielc

 4. Ewi pisze:

  Ja mam propozycję aby iść na jakość a ie ilość, mniej filmów a dobrych, raj gdyby były równo z premierą…

 5. tygodnikponidzia.pl/proboszcz-ze-szczaworyza-odznaczony-przez-prezydenta/ pisze:

  „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono proboszcza ze Szaworyża. Przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczenie, wręczyli wspólnie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Polski Piotr Ćwik i wojewoda Zbigniew Koniusz.”

  Jeśli to prawda, co mówili ludzie w „Alarmie” (TVP 1) w sprawie ośrodka zdrowia w Szczworyżu, że działka należy do księdza etc., to myślę, że już jest pozamiatane i ośrodka nie będzie. Jak ksiądz ma takie poparcie „władzy” na samej górze, to choćby Sikora nawet chciał, to ośrodka i tak nie będzie. Takie jest moje zdanie, jeśli to prawda, że działka jest księdza, bo ja tego nie wiem, tylko tak ludzie w tym programie mówili.

 6. Łukasz Nowak do powyżej pisze:

  Bardzo ciekawe informacje. Chętnie przeczytam uzasadnienie przyznania odznaczenia, bo ja dotąd nie słyszałem o jakichkolwiek dokonaniach tego proboszcza.

  Przy okazji warto poruszyć temat budynku po norbertankach w Buska. Ale na to pewnie redaktor tego „portalu” jest zapewne (jak zwykle) „za mały”.

 7. kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,26843207,niekonczacy-sie-serial-z-remontem-szpitala-nowy-prezes-uzdrowiska.html pisze:

  „Niekończący się serial z remontem szpitala. Nowy prezes uzdrowiska: Nieciekawie to wygląda.”

  „Choć wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, na jaw wyszły kolejne problemy związane z remontem uzdrowiskowego szpitala „Krystyna” w Busku-Zdroju. Nowy prezes spółki jest zaniepokojony sytuacją, o sprawie dowiedział się niedawno.”

 8. Gazeta Wyborcza Kielce pisze:

  „Niekończący się serial z remontem szpitala. Nowy prezes uzdrowiska: Nieciekawie to wygląda.”

  „Choć wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, na jaw wyszły kolejne problemy związane z remontem uzdrowiskowego szpitala „Krystyna” w Busku-Zdroju. Nowy prezes spółki jest zaniepokojony sytuacją, o sprawie dowiedział się niedawno.”
  https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,26843207,niekonczacy-sie-serial-z-remontem-szpitala-nowy-prezes-uzdrowiska.html

 9. Bogdan Latsiński FB 02.03.2021 pisze:

  Bogdan Latosiński FB – 2 marca 2021 – https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2522716264700577&id=100008866837065
  Wolna ,,amerykanka” – ciąg dalszy!
  Po bezprawnym stosowaniu ,,samowoli” w rozkładach jazdy, jazdy autobusami ,,widmo”, tym razem samowola ,,cenowa”!
  Tak to jest, gdy wsiada się do autobusu ,,widmo” jadącego tuż przed konkurencją.
  Swoją drogą, ciekawe co na to Inspekcja Transportu Drogowego oraz urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego przecież na bilecie jest konkretna godzina wydania, a więc dowód, że przewoźnik jechał ,,bezprawnie” tuż przed kursem linii 208!
  Tym razem pewien pasażer korzystający w ubiegłym tygodniu z usług naszej konkurencji na trasie Busko Zdrój – Morawica – Busko Zdrój podzielił się z nami pewnym niezrozumiałym dla niego zdarzeniem jakie Go spotkało podczas tej podróży! Otóż wsiadł w Busku do jednego z jadących do Kielc busów i poprosił bilet do Morawicy, kierowca wystawił bilet za 6 zł i nic w tym nie było dziwnego, jego zdziwienie nastąpiło w drodze powrotnej, gdy po załatwieniu spraw w Morawicy wsiadł ponownie do tego samego busa, tej samej firmy i gdy poprosił o bilet do Buska Zdroju, Pan kierowca wystawiając bilet poprosił tym razem o 12 zł. Szok, zdziwienie, niedowierzanie i oczywiście pytanie, dlaczego w ciągu zaledwie 1,5 godziny cena wzrosła dwukrotnie. No cóż Pan kierowca odpowiedział, że takie ma wytyczne, a jak nie chce zapłacić to może wysiąść i udać się do miejsca docelowego, albo pieszo, albo okazją, gdyż o tej godzinie nie jedzie już żaden inny przewoźnik.

 10. Marcin pisze:

  Mój samochód pali na trasie około 9 litrów LPG. Amortyzacja samochodu (oleje, filtry, opony, hamulce, itd.), a więc to, co się zużywa wraz z każdym przejechanym kilometrem, to według moich obliczeń około 10 zł na 100 km. Z Buska do Morawicy mamy około 35 km, zatem koszt przejazdu to:
  9 l (LPG) x 2,43 zł/1 litr (LPG) + 10 zł/100 km (amortyzacja) = 31,87 zł x 0,35 (ponieważ 35 km) = 11,15 zł. Zatem koszt paliwa i zużycia samochodu to 11,15 zł na trasie Busko – Morawica. No cóż, bardzo drogi ten bus… Nawet licząc w dwie strony, to busem wychodzi: 6 + 12 = 18 zł, a samochodem 11,15 x 2 = 22,30 zł. Jaki sens jechać takim drogim busem? To strata czasu, bo trzeba dojść na przystanek, zaczekać zanim bus przyjedzie, tam na miejscu znów trzeba dojść od przystanku do celu, a następnie to samo w powrotną stronę do Buska odprawić. Do tego dochodzi zagrożenie związane z zarażeniem Koronawirusem, w małym, ciasnym i dusznym busie, w którym jedzie ileś osób.
  Wniosek? Zamiast żeby komunikacja publiczna była w miarę tania i dobrze funkcjonowała, tak aby zachęcała do przesiadania się z samochodu do niej, to mamy to, co mamy…

 11. Marcin pisze:

  Na dodatek taki buc kierowca mówi: „jak nie chce zapłacić to może wysiąść i udać się do miejsca docelowego, albo pieszo, albo okazją, gdyż o tej godzinie nie jedzie już żaden inny przewoźnik.” Gdzie tu szacunek do klienta? To jest jak jakiś „szantaż” normalnie, płać dwa razy tyle albo idź sobie pieszo. Chamstwo i buractwo na maxa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl