I❤️Ponidzie: Wiślica ma nowe muzeum w Domu Długosza
Wiślica ma nową atrakcję dla turystów. Przy bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny’ powstało muzeum parafialne. Mieści się w jednej z sal Domu Długosza’, późnogotyckiego budynku wybudowanego w 1460 roku. Mieszkali w nim kanonicy i wikariusze, sprawujący wówczas pieczę nad świątynią. – informuje 10.05.2023 portal Radio Kielce

○ RK: – Przy bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy powstało muzeum parafialne. Mieści się w jednej z sal Domu Długosza. | ○ Wiślica – widok od strony wschodniej / źródło: fb Wiślica♂ | ○ Polichromia z końca XV wieku w Domu Długosza z domniemanym wizerunkiem Jana Długosza / fot. Marta Gajda Kruk Radio Kielce♂
Ksiądz proboszcz Andrzej Waligórski’, pomysłodawca utworzenia muzeum powiedział, że na potrzeby tego przedsięwzięcia zaadaptowane zostało pomieszczenie na parterze budynku, które dotychczas było udostępniane dla Muzeum Narodowego. W czerwcu ubiegłego roku, po otwarciu nowego Muzeum Archeologicznego’ w Wiślicy, sala stała pusta, stąd pomysł na nowe zagospodarowanie tego miejsca.
W nowej placówce wyeksponowane są m.in. pamiątki związane z Janem Długoszem’, który był kustoszem i kanonikiem oraz z samą świątynią. Jest też wiele innych eksponatów przypominających o wielowiekowej historii parafii.
– Wśród eksponatów znajdują się m.in. korona, którą 17 lipca 1966 roku, prymas Stefan Wyszyński’, przy udziale arcybiskupa Karola Wojtyły’ koronował wizerunek Matki Bożej Łokietkowej. Są też relikwiarze i drewniane figury Adorantek – wymienia.
W muzeum można też podziwiać pozostałości ołtarzy i innych elementów kolegiaty, które zostały zniszczone w wyniku austriackich bombardowań w 1915. Jest m.in. kapitel kamienny – część kolumny ozdobiona motywem wici roślinnej. Jest też tzw. gargulec kamienny, w formie uskrzydlonego fantastycznego zwierzęcia. Był zakończeniem rynny dachowej, odprowadzającej wodę deszczową. Według wierzeń ostrzegał i chronił przed złem. Pochodzi z czasów budowy bazyliki czyli z roku 1350.
– Mamy także ornaty, które pamiętają czasy królewskie m.in. ornat darowany przez królową Jadwigę z II połowy XIV wieku czy ornat – dar króla Jana III Sobieskiego z XVII, a także szaty, w których mszę św. w czasie koronacji Madonny odprawiał Prymas Stefan Wyszyński – dodaje.
Muzeum eksponuje także m.in. rękopisy z 1422 roku, oraz tzw. notaty, czyli… – cały artykuł i fotogaleria na źródłowej stronie Radia Kielce♂
◙ Podobne informacje:
MiG Wiślica: Otwarcie Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, 26 czerwca 2022r.
I ❤ Ponidzie: Dobrowoda – uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – 16.05
I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D
I ❤ Ponidzie: Grodzisko w Stradowie – jedno z największych i najbardziej malowniczych w Polsce