Gnojno: X edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Polsce, a III na terenie Gminy Gnojno [FOTOGALERIA] | Historia biegu - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Gnojno: X edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Polsce, a III na terenie Gminy Gnojno [FOTOGALERIA] | Historia biegu

9 marca 2022 | | | 0 komentarzy

6 marca, o godzinie 10:00 odbył się zorganizowany po raz trzeci w Wólce Bosowskiej bieg „Tropem Wilczym”. Inauguracji wydarzenia dokonał poseł na Sejm RP Mariusz Gosek, który zwrócił uwagę na znaczenie zachowania pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. informuje na swojej stronie Urząd Gminy Gnojno

Ma to w kontekście napaści Rosji na Ukrainę szczególne znaczenie. Poseł podkreślając rolę pamięci o Żołnierzach Wyklętych, zwrócił się do uczestników wydarzenia słowami, które nawiązały do słów „Inki” – „Wy, zachowujecie się dzisiaj jak trzeba, bo pamiętacie!”, Pamiętać musimy – szczególnie w tym trudnym czasie, że wolność i pokój nie są dane raz na zawsze.

Organizatorem lokalnym wydarzenia był Wójt Gminy Gnojno Zbigniew Janik oraz Ponidziańskie Stowarzyszenie „Tukidydes”. Na biegaczy czekał około dwukilometrowy odcinek trasy przełajowej. Meta biegu zlokalizowana była na leśnej polanie, przy odnowionym krzyżu pamięci Powstańców Styczniowych – jest to połączenie dwóch istotnych momentów naszej historii.

Na strudzonych biegaczy czekała gorąca herbata oraz tradycyjna wojskowa grochówka. Upominki zapewnione przez Gminę Gnojno wręczone zostały każdemu z ponad stu uczestników.Organizatorzy składają serdeczne podziękowania pracownikom Urzędu Gminy w Gnojnie za pomoc w przeprowadzeniu wydarzenia i wydawaniu pakietów startowych, gminnych kalendarzy na rok 2022 i innych upominków, druhom z OSP Balice i OSP Gnojno za zabezpieczenie trasy biegu i pomocy medycznej, radnemu gminnemu Damianowi Hen za ciepły poczęstunek, komendant komisariatu policji w Stopnicy asp. szt. Kamili Zbertek-Guczał oraz dzielnicowym: sierż. szt. Marcinowi Wróblowi i asp. szt. Dariuszowi Rasale za czuwanie nad bezpieczeństwem  zgromadzonych.

Największe podziękowania należą się licznym uczestnikom, którzy pomimo mroźnej pogody, wzięli udział w wydarzeniu i dotarli do mety. Wydarzenie, które wpisało się już w kalendarz imprez w Gminie Gnojno, było zdecydowanie udane. Uczniom ze szkół podstawowych z Gnojna, Balic, Raczyc i Jarząbek, towarzyszyła liczna „ekipa” nauczycieli i dyrektorów z wymienionych placówek. Miło było nam gościć uczestników Klubu Sportowego „Słoneczko” z Buska-Zdroju, oraz innych biegaczy z terenu naszego powiatu. Zawsze uśmiechnięci seniorzy z Domu i Klubu Senior+ z Janowic Poduszowskich wraz z energicznymi opiekunkami dopilnowali zamknięcia peletonu.

○ 6.03.2022: III edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Gminie Gnojno. Pełna FOTOGALERIA na źródłowej e-stronie Urzędu Gminy Gnojno

 


/…/ Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.

Zbigniew Herbert ♂


Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast: ok 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W zbliżającej się IX edycji  Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 28 lutego 2021 roku, ambicją organizatorów będzie utrzymanie ilości miast, w których odbędzie się bieg Tropem Wilczym gdzie pobiegnie ok. 75 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

◙ Żołnierze Wyklęci

Żołnierze Wyklęci♂ – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

„Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu …”
www.prezydent.pl ♂

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech”♂ poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi.
Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek”♂ zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.
Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

źródło: tropemwilczym.org ♂


 

◙ Podobne informacje:

 

Kalendarium: 3 sierpnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał 17-letnią Danusię Siedzikównę „Inkę” na karę śmierci

1 MARCA: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Apel Poległych w Lesie Koteckim, 5 marca 2022

77. rocznica egzekucji w Lesie Wełeckim. Prelekcja historyczna i uroczystości upamiętniające jej ofiary. Busko-Zdrój, 16 lipca 2021 [VIDEO]

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl