Gigantyczna strata miejskiej spółki, za którą zapłacą mieszkańcy. W ostrowieckiej Miejskiej Energetyce Cieplnej przespano czas na inwestycje | JKR: A w Busku?... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Gigantyczna strata miejskiej spółki, za którą zapłacą mieszkańcy. W ostrowieckiej Miejskiej Energetyce Cieplnej przespano czas na inwestycje | JKR: A w Busku?…

3 sierpnia 2022 | | | 13 komentarzy

W ostrowieckiej Miejskiej Energetyce Cieplnej przespano czas na inwestycje – mówią ostrowieccy radni oraz senator Jarosław Rusiecki. Krytykują sposób zarządzania firmą i jej działanie. Uważają, że prezydent proponuje utworzenie nowej spółki, zajmującej się dystrybucją ciepła do domów ostrowczan, ponieważ jest pod ścianą. informuje 1.08.2022 portal Radio Kielce

Zwracają uwagę także na bulwersujące podwyżki cen za ciepło w mieście. Senator Jarosław Rusiecki informuje, że w ostatnim czasie mieszkańcy wszystkich domów, szczególnie bloków i wspólnot mieszkaniowych, otrzymali bardzo wysokie rachunki za energię cieplną, którą dostarcza spółka miejska. Jego zdaniem, to pokłosie zaniedbań w sferze miejskiej energetyki, co udowadnia także ubiegłoroczny wynik finansowy, czyli strata na poziomie niemal 23,5 mln zł. Z kolei w sąsiednich Starachowicach, spółka ZEC przyniosła zysk w wysokości 626 tys. zł.

Senatora bulwersuje również sposób zarządzania miejską firmą ciepłowniczą. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że prezes MEC zarabia ponad 26 tys. zł miesięcznie, podczas gdy sytuacja w spółce jest kryzysowa. Łącznie wynagrodzenia dla dwuosobowego zarządu spółki to ponad 600 tys. zł rocznie.

– Uważamy, że działania MEC są robione za późno, bez poszanowania oszczędności w trudnym czasie, jak również nie jest prowadzona skoordynowana akcja działań, poprzez uzyskiwanie poparcia w Polskiej Grupie Górniczej czy Polskiej grupie Energetycznej, co z pewnością zmniejszyłoby koszty funkcjonowania i opłat za ciepło – mówi senator Jarosław Rusiecki.

Radny powiatu ostrowieckiego Zbigniew Duda, który ze spółką MEC związany było przez 20 lat, a od dwóch lat jest dyrektorem kieleckiej elektrociepłowni mówi, że sytuacja jest niepokojąca i jest wynikiem zaniechań, braku koncepcji i wizji.

– O tym, że ceny emisji CO2 będą tak wyglądały, firmy ciepłownicze wiedzą od co najmniej 10 lat. Rozsądni właściciele inwestowali, a w Ostrowcu podnoszono pensje prezesom. Aby było tanio, trzeba inwestować, a tutaj była inwestycja w propagandę – mówi Zbigniew Duda.

Jak dodaje, tłumaczenie, że jest wysoka cena węgla i energii, nie jest właściwe, ponieważ te same ceny są w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim czy Starachowicach.

– Tyle samo kosztuje energia elektryczna w tych miastach. Trzeba zadać pytania władzom Ostrowca dlaczego kielecka elektrociepłownia sprzedaje ciepło po 37 zł za gigadżul, w Starachowicach jest to cena 44 zł, a w Ostrowcu 102 zł – mówi Zbigniew Duda i dodaje, że gdyby patrzono gospodarskim okiem na spółkę MEC ostrowczanie nie musieliby wpłacić takich horrendalnych cen.

Dyrektor kieleckiej elektrociepłowni podkreśla, że… – cały artykuł na źródłowej stronie Radio Kielce

 


Jarosław Kruk: W w Busku? Jak w słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie wygląda temat ogrzewania i opłat za ciepło? Czy zabezpieczone jest paliwo węglowe? Jak wysokie będą rachunki za energię cieplną dostarczaną przez MPGK w nadchodzącym sezonie grzewczym?

 ◙ Podobne informacje:

Szefowie firm ciepłowniczych łapią się za głowy. Węgiel drożeje i mimo to znika ze składów. Szykują się potężne podwyżki opłat | A w Busku?

w: Drastyczne podwyżki opłat na kieleckim osiedlu. Wzrost o około 40 procent. „Bolesna zmiana” | JKR: A w Busku?…

ED: Sezon grzewczy w Busku-Zdroju. Jakie ceny za ogrzewanie? Są podwyżki i ważne zmiany | JKR: A jednak…

Interwencja: Drakońskie podwyżki czynszów na os. Piłsudskiego!? [AKTUALIZACJA 12.09.2019]

RK: Busko nie chce już być w KZC „Ponidzie”

Do Redakcji: „Śmieci idą w górę podobnie jak zarobki Pana Prezesa Kryczki”

20.020 zł brutto – tyle będzie zarabiał burmistrz Waldemar Sikora. Wcześniej było to 10.620 zł brutto

RK: Jędrzejów sam będzie produkował ekologiczny opał do ogrzewania mieszkań socjalnych? A w Busku?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

13 odpowiedzi na “Gigantyczna strata miejskiej spółki, za którą zapłacą mieszkańcy. W ostrowieckiej Miejskiej Energetyce Cieplnej przespano czas na inwestycje | JKR: A w Busku?…”

 1. Johny Tomala pisze:

  Szpital w BZ będzie od lipca miesięcznie zadłużał się 1 mln 600 tys. W podobnej sytuacji są inne szpitale powiatowe.
  Ciepłownie wypowiadają ludziom umowy bo nie mają czym grzać albo ceny byłyby takie , że ludzi wpedziliby w długi.
  Sas już zaczął robić kozy do bloków?

 2. Max pisze:

  Jeżeli ceny węgla czy gazu poszły do góry o 200% to czego się redaktor spodziewa? Senator Rusiecki z PISu (jako przedstawiciel partii rządzącej) powinien sie zastanowić dlaczego w kraju który leży na węglu, nie ma węgla, a ciepłownie muszą płacić kolosalne kwoty za węgiel (którego i tak jest deficyt) w przetargach. Stąd te ceny a nie z zarządzania, ryba zawsze psuje się od głowy.

 3. Oko do redaktora pisze:

  „Czy zabezpieczone jest paliwo węglowe?” głupie pytanie panie redaktorze. Na zdjęciu widać że plac przy kotłowni pusty prawie.

 4. Syberia pisze:

  Ja gdybym był mieszkańcem osiedli ogrzewanych kotłowniami MPGK to już rozglądałbym się za kozą i zamiast oglądać TV jeździłbym do lasu, zbierał chrust i szyszki i gromadził w piwnicy.

 5. do Redaktora pisze:

  ”kielecka elektrociepłownia sprzedaje ciepło po 37 zł za gigadżul, w Starachowicach jest to cena 44 zł, a w Ostrowcu 102 zł ” ile kosztuje gigadżul w Busku?

 6. Zibi do Max 4 SIERPNIA 2022 O 08:11 pisze:

  ”Jeżeli ceny węgla czy gazu poszły do góry o 200% to czego się redaktor spodziewa?” jakie 200%? ja rok temu, chyba we wrześniu płaciłem za węgiel 1000 zł , a teraz węgiel jest za 3600. To jest 360% podwyżka.

 7. Do powyżej pisze:

  Procenty przelicza się następująco:

  DWA RAZY TYLE to o 100 % więcej, TRZY RAZY TYLE to o 200 % więcej itd. Jak coś kosztowało 50 zł, a podrożało o 100 %, to wynik jest 100 zł, bo podrożało o 100 % kwoty 50 zł, która jest podstawą, czyli 50 zł + 50 zł = 100 zł. Jak coś kosztowało 50 zł, a podrożało o 200 %, to wynik jest 150 zł, bo, podrożało o 200 % kwoty 50 zł, która jest podstawą, czyli 50 zł +100 zł = 150 zł.
  Jeśli tona węgla kosztowała 1000 zł, a teraz 3600 zł, to mamy wzrost ceny o 260 %. Kluczowe jest tu „cena WZROSŁA O.” (O jak Ola na końcu)

  Jeśli natomiast mówimy o procentowej wartości drugiej liczby w stosunku do pierwszej liczby, to cena węgla w kwocie 3600 zł stanowi 360 % poprzedniej ceny.

  Konkludując:
  Przy założeniu, że pierwotna cena węgla to 1000 zł, a po podwyżce 3600 zł, to oznacza, że:
  -Węgiel podrożał o 260 %
  -Obecna cena węgla to 360 % poprzedniej ceny.

  Inny przykład:
  Jeśli coś kosztowało 100 zł i podrożało o 50 % to znaczy że: 50 zł + (50 zł x 50 %) = 50 zł + 25 zł = 75 zł.
  Natomiast nowa cena (75 zł) stanowi 150 % ceny przed podwyżką.

  W praktyce z reguły podaje się, że coś wzrosło O TYLE PROCENT, a nie jaki procent poprzedniej ceny stanowi nowa cena.

 8. Barabasz pisze:

  Tarnów – bastion PiS – podwyżki ogrzewania szacowane na plus 500%.
  Suweren PiS wybaczy ?

 9. Obejrzyjcie... pisze:

  Wielcy i mądrzy ludzie od dawien dawna mówili, że Polacy to jeden z najgłupszych narodów na świecie. Ja zgadzam się z tą opinią i spotykam się co rusz z dowodami na to twierdzenie. Proszę, oto jeden z nich: węgiel w Polsce po 3 tys. zł za tonę a na Ukrainie kupi się już za 350, 400, 500 zł za tonę! Jak dobrze pójdzie, to być może i na polski węgiel się natrafi, bowiem od stycznia do maja bieżącego roku, wywieziono na Ukrainę z Polski 1,5 mln ton węgla. Ot, polityka rządzących – likwidować kopalnie, węgiel wywozić, a od 15 kwietnia obrażono się na Władimira Władimirowicza i przestano importować węgiel z Rosjii, podczas gdy UE sankcje na rosyjski węgiel dopiero od bodaj 10-ego czy 15 sierpnia wprowadziła. Sankcje zamiast w Rosję uderzyły we wszystkich, a w Polskę szczególnie. No cóż, jak mówi powiedzenie: „na złość mamie odmrożę sobię uszy”. A co tam słychać w Rosji? Ano Rubel najmocniejszy od niepamiętnych czasów, a co za tym idzie, znacznie większe wpływy do budżetu państwa ze sprzedaży paliw kopalnych. Tak oto zrobiono na złość Władimirowi Władimirowiczowi…

  https://m.youtube.com/watch?v=DFULx4_4HsQ&ab_channel=wideoprezentacje

 10. Mieszkaniec pisze:

  Przedsiębiorca, który od lat walczy z „układem lokalnym”, którego próbowano zabić, porwać, króremu podpalono firmę, itd. To kolejny raz, kiedy gości on w niezależnej telewizji Wrealu24 i opowiada o tych sprawach. Dziś w programie jest razem z nim vice-przewodniczący rady miejskiej, który opowiada o… Zapraszam do obejrzenia tego materiału.

  „Polska to państwo mafijne! Brak sprawiedliwości, bezprawie i korupcja!?”

  https://m.youtube.com/watch?v=bnV018xUu40

 11. Putin-Zdrój do Mieszkaniec pisze:

  Żeby lepiej pojąć i zrozumieć to o czym wspominasz, to moim zdaniem koniecznie należy wysłuchać tego co mówi pani Krystyna Kurczab-Redlich o Rosjii (https://www.youtube.com/watch?v=b9-zg57Om3A). Jak ja sobie zestawiłem to co mówią w „Polska to państwo mafijne! Brak sprawiedliwości, bezprawie i korupcja!?” z tym co mówi pani Krystyna Kurczab-Redlich o Rosjii to doszedłem do smutnego wniosku, że między Wisłą a Odrą jest nie jest III RP ale MałaRosja.

 12. TKI pisze:

  Ciekawie to się zrobi jak Charczuk wyliczy nowe komorne na 2 tysiące…
  Trzeba będzie dostawić barak na koloni dla nowych lokatorów.

 13. jasnowidz pisze:

  Wg mnie za niedługo ludzie w Busku będą trawę żreć siedząc opatuleni w śpiwory i kołdry w zimnych mieszkaniach przy zapalonej jednej świeczce woskowej. Zobaczycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl