eKAI: Apel o bezpieczeństwo na drodze – rozpoczął się Tydzień św. Krzysztofa - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

eKAI: Apel o bezpieczeństwo na drodze – rozpoczął się Tydzień św. Krzysztofa

19 lipca 2021 | eKAI 18.07.2021 / Jarosław Kruk infobusko.pl 19.07.2021 | | 0 komentarzy

Rozpoczął się XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa (18-25 lipca). Ta coroczna inicjatywa przypomina o potrzebie zachowania bezpieczeństwa na drodze i połączona jest z apelem o wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu potrzebnych do pracy w dalekich krajach. Krajowy duszpasterza kierowców ks. Marian Midura podkreśla, że „pijani kierowcy wiozą śmierć” i apeluje: „Nie wolno nam się zgodzić na to, by ktokolwiek usiadł za kierownicą po spożyciu alkoholu”. – informuje portal eKAI.pl

Inauguracja obchodów XXII Tygodnia św. Krzysztofa nastąpiła w niedzielę 18 lipca w parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku. Zakończenie obchodów odbędzie się natomiast w niedzielę 25 lipca w parafii św. Krzyża w Łapach koło Białegostoku. W programie m.in. spotkanie z polskimi misjonarzami i służbami mundurowymi odpowiedzialnymi za nadzór ruchu drogowego oraz poświęcenie kapliczki św. Krzysztofa.

Tydzień św. Krzysztofa jest co roku okazją do nawoływania o zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. W skierowanym do wszystkich użytkowników ruchu drogowego apelu krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura podkreślił, że św. Krzysztof, patron podróżujących i kierowców, którego wspomnienie obchodzimy 25 lipca, „wzywa nas do rachunku sumienia – jakimi jesteśmy ludźmi, jako użytkownicy dróg?”.

>>>  Tydzień św. Krzysztofa – Dekalog Kierowcy  <<<
„Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1. Nie będziesz egoistą na drodze,
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi,
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować,
4. Szanuj pieszych,
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy,
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny,
7. Nie bądź brawurowy w prędkości,
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo,
9. Pomagaj potrzebującym na drodze,
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji”.

Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa ma ponadto wymiar misyjny. Jest organizowany przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, zajmujące się pomocą misjonarzom w zdobywaniu środków transportu, a odbywa się pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Tegoroczna XXII edycja Tygodnia przebiegać będzie pod hasłem „W drogę do Źródła Życia”.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur zaapelował do wszystkich użytkowników dróg o włączenie się w akcję „1 grosz za 1 kilometr”. Jest to wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za… – cały artykuł na źródłowej stronie eKAI.pl


Jarosław Kruk: Pośród innych regionów Ponidzie♂ wyróżnia duża liczba świątków i figur przydrożnych.  Wśród nich jest i św. Krzysztof z Dzieciątkiem Jezus na barkach♂ w podbuskim Szańcu♂. Patron kierowców stoi na zwieńczeniu kwadratowej kolumny przy tamtejszym cmentarzu parafialnym♂.

◙ Podobne informacje:

eKAI: Abp Depo do dziennikarzy: trzeba stanąć w pokorze wobec prawdy

RK: Autobusy wróciły do Końskich – a w Busku?

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej oddana do ruchu. A w Busku?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl