ED: Zmiany w cieple: Busko utworzyło gminną spółkę prawa handlowego - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: Zmiany w cieple: Busko utworzyło gminną spółkę prawa handlowego

12 sierpnia 2019 | Echo Dnia Adam Ligiecki 4 sierpnia 2019 / Jarosław Kruk 12 sierpnia 2019 | | 0 komentarzy

Kilka tygodni temu gmina Busko-Zdrój wystąpiła z Komunalnego Związku Ciepłownictwa „Ponidzie”. Teraz wiemy, że „dziurę” ma zapełnić nowa spółka prawa handlowego – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Cieplnej.

Należąca do KZC Ponidzie kotłownia na os. Piłsudskiego / fot. Jarosław Kruk

Utworzony w 1992 roku z dużym udziałem Gminy Busko-Zdrój Związek dostarczał ciepło i ciepłą wodę głównie spółdzielniom mieszkaniowym, instytucjom, a także osobom prywatnym. W ostatnim okresie czasu w Busku i Kazimierzy Wielkiej. Uchwała w sprawie wystąpienia gminy Busko-Zdrój ze związku „Ponidzie”przyjęta została 30 maja Rada Miejska na VIII Sesji. 16 radnych było „za”. 4 radnych wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z procedurami, gmina Busko-Zdrój może „fizycznie” wyjść z „Ponidzia” nie wcześniej, niż w następnym roku kalendarzowym, z końcem miesiąca, w którym skończył się sezon grzewczy. Można przyjąć, że będzie to 31 maja 2020 roku. Buscy radni jednak już teraz podjęli decyzję w sprawie powołania nowego podmiotu gospodarczego, który w miejsce KZC „Ponidzie” zajmie się wytwarzaniem i dystrybucją ciepła.

Na ostatniej, nadzwyczajnej XI sesji Rady Miejskiej, 25 lipca, zatwierdzono projekt uchwały w sprawie utworzenia jednoosobowej spółki prawa handlowego pod nazwą Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Busku-Zdroju, z kapitałem założycielskim 5000 złotych, której wszystkie udziały obejmie gmina Busko-Zdrój. Szczegółowe zasady funkcjonowania mają zostać określone w akcie założycielskim spółki.

A zatem „zaspokajaniem zbiorowych potrzeb ludności w zakresie gospodarki energią cieplną” – co jest jednym z zadań własnych gminy –  niebawem będzie się zajmować spółka prawa handlowego, która może też na tym dobrze zarabiać. Czy mieszkańcy odczują te zmiany „po kieszeni”, przekonamy się niedługo – informuje Echo Dnia w źródłowym artykule, dostępnym po kliknięciu na link.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl