ED: Wyższe podatki w nowym roku - zadecydowała Rada Miejska w Busku-Zdroju - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: Wyższe podatki w nowym roku – zadecydowała Rada Miejska w Busku-Zdroju

5 grudnia 2018 | Adam Ligiecki - Echo Dnia / Jarosław Kruk | | 5 komentarzy

Głosowanie nad projektem uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości – tak jak się spodziewano – wywołało najwięcej emocji podczas wtorkowej, 4.12, sesji buskiej Rady Miejskiej. Była gorąca dyskusja, polemiki, przerwa w obradach, jednak nowe, wyższe podatki i tak zostały przeforsowane przez rządzącą większość.

źródło: UMiG Busko-Zdrój

Na drugiej sesji Rady Miejskiej kadencji 2018-2023 mieliśmy pierwszą poważną próbę sił między Porozumieniem Samorządowym Busko-Zdrój, które ma bezwzględną większość – 12 mandatów w 21-osobowej radzie i opozycją. Konfrontacja dotyczyła podwyżki stawek podatku od nieruchomości na 2019 rok. Na wstępie zabrał głos opozycyjny radny Łukasz Szumilas, apelując do wszystkich rajców, by przed głosowaniem rozważyli zasadność podwyższenia stawek podatkowych. Przekonywał, że ich podnoszenie – i tak już wysokich – co rok hamuje rozwój gminy.

Burmistrz Waldemar Sikora wyjaśnił, że nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości zostały już uwzględnione przy projektowaniu budżetu gminy na 2019 rok. Podkreślając, że pieniądze, które trafią do gminnego skarbca z tytułu podatków, są potem wykorzystywane jako wydatki bieżące. Radna Anna Lach z opozycji wystąpiła z wnioskiem o obniżenie stawek podatku od nieruchomości. Łukasz Szumilas w kolejnych wystąpieniach argumentował, że podwyżka podatków powinna być ostatnim krokiem do zasilania budżetu gminy. Nawoływał władze samorządowe do racjonalizacji wydatków, w tym na duże inwestycje oraz w innych sektorach. Nie – kosztem mieszkańców.

Nie zgadzał się z tym burmistrz Waldemar Sikora. Przekonywał, że…. – cały artykuł z galerią zdjęć jest na źródłowej stronie Echa Dnia – po kliknięciu na link:  https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wyzsze-podatki-w-nowym-roku-zadecydowala-rada-miejska-w-buskuzdroju-zdjecia/ar/13715928

..
Tym samym, od 1 stycznia 2019 roku zapłacimy wyższe podatki od nieruchomości. Między innymi: 76 groszy od metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, 22,50 złotych od metra kwadratowego budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, 89 groszy od metra kwadratowego gruntów przy prowadzeniu działalności gospodarczej, 7,40 złotych od metra kwadratowego garażu. Stawki podatków od środków transportu oraz opłaty targowe na terenie gminy Busko-Zdrój w 2019 roku pozostaną bez zmian.

 

źródło: Echo Dnia

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “ED: Wyższe podatki w nowym roku – zadecydowała Rada Miejska w Busku-Zdroju”

 1. Kasia pisze:

  O! Mikołaj! Super!! bardzo dziękuję panie burmistrzu za miły prezent, dziękuję Rado Miejska!

 2. HaHA pisze:

  No to teraz napiszę, ponieważ REDAKTOREK jest stronniczy w swoich wpisach, o ile wzrosły te podatki w stosunku do 2018 roku:

  1 grosz od metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych

  30 groszy od metra kwadratowego budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

  1 grosz od metra kwadratowego gruntów przy prowadzeniu działalności gospodarczej

  5 groszy od metra kwadratowego garażu

  A więc mieszkaniec który mieszka w mieszkaniu 50m2 i ma garaż 12m2 to zapłaci podatek wyższy o 1,10 zł w skali rocznej. Napiszę słownie JEDEN ZŁOTYCH DZIESIĘĆ GROSZY ROCZNIE.

  REDAKTORKU podawaj informacje dla mieszkańców rzetelnie, nie pisz ile wynoszą podatki i o tym jak to ludzie będą płacić większe podatki.
  Poinformuj o ile podatki wzrosły i nie ośmieszaj się.

  REDAKTORKU, PROSZĘ O ZAMIESZCZENIE RZETELNEJ INFORMACJI O ILE PRZECIĘTNY MIESZKANIEC ZAPŁACI TEGO PODATKU WIĘCEJ.
  🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 3. do poprzednika pisze:

  to po co te podwyżki??? bo nie rozumie podwyżek o grosz

 4. HaHA pisze:

  Podwyżki dla mieszakańców są niskie i nie warto siać zamętu.Trochę wyższe są podwyżki podatków dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą.
  Redaktorek tak działa, nie ważne ile, ważne by ludziom opowiadać, że są podwyżki.
  Jak ktoś nie rozumie podwyżki o grosz (dotyczy niektórych podwyżek podatku) to niech zada sobie trochę trudu i obliczy ile to jest w skali całej gminy to wtedy będzie miał odpowiedz.
  Wybory się skończyły więc więcej rzetelności a mniej zamętu.

 5. Katarzyna pisze:

  Proszę o podanie nazwisk radnych, którzy głosowali za podwyżką podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl