ED: Uzdrowisko Busko-Zdrój dostało pięć milionów złotych od województwa. Marszałek: Są problemy z wypłacalnością - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: Uzdrowisko Busko-Zdrój dostało pięć milionów złotych od województwa. Marszałek: Są problemy z wypłacalnością

24 października 2022 | | | 23 komentarze

W poniedziałek, 24 października, na sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego radni przegłosowali dokapitalizowanie spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój kwotą pięciu milionów złotych. – informuje 24.10.2022 portal Echo Dnia 

24 października 2022 r., na sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego radni przegłosowali dokapitalizowanie spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój kwotą pięciu milionów złotych. / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

Uzdrowisko Busko-Zdrój, które jest spółką akcyjną’, w całości należącą do województwa świętokrzyskiego, wyemituje 500 000 akcji po 10 złotych, razem na 5 milionów złotych. Akcje te obejmie w całości właściciel, a kwota zasili kasę firmy. Kapitał zakładowy wzrośnie tym samym z obecnych 27 milionów do 32 milionów złotych. To już druga taka operacja w ostatnim roku. W grudniu 2021 Uzdrowisko Busko-Zdrój otrzymało tą drogą 2,5 miliona złotych.

>>> Uzdrowisko Busko-Zdrój ma dostać dodatkowe pięć milionów. Chciało aż siedem  <<<
Echo Dnia [21.10.2022]: W poniedziałek, 24 października zaplanowano sesję sejmiku województwa świętokrzyskiego. Radni mają głosować nad przekazaniem pięciu milionów złotych należącej do województwa spółce Uzdrowisko Busko-Zdrój. Na co pójdą te pieniądze?…♂

Na poniedziałkowej sesji potrzebę dokapitalizowania obszernie uzasadniał marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Wymieniał wieloletnie niedofinansowanie świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ograniczone możliwości pozyskiwania przychodów komercyjnych z produkcji wody, z uwagi na przestarzałą rozlewnię oraz brak środków na finansowanie inwestycji rozwojowych. Problemy miały się nasilić z powodu pandemii i inflacji. Według marszałka płynność finansowa’ spółki jest zagrożona.

Uzdrowisko Busko-Zdrój ma coraz większe problemy z wypłacalnością. Poza zadłużeniem w banku i wobec Narodowego Funduszu Zdrowia spółka spłaca także składki ZUS. Dodatkowo 1 lipca weszła ustawa o podwyżkach dla pracowników służby zdrowia. Zawarto ugodę sądową z wykonawcą Krystyny, który domaga się waloryzacji umowy w związku ze wzrostem cen. Do końca roku Uzdrowisko musi zapłacić 4 miliony 800 tysięcy. Spółka nie ma też pieniędzy, by sprostać nowym wymaganiom w dziedzinie promocji. Związane są ze zmianą w przepisach. Teraz to pacjent, a nie lekarz będzie decydował, gdzie będzie się leczył – powiedział marszałek województwa. Dodał, że spółka nie dysponuje żadnymi wolnymi pieniędzmi i poprosił radnych o głosowanie za projektem uchwały.

Zgodnie z oczekiwaniami, radni postawili szereg trudnych pytań podczas dyskusji.

Od 2019 roku ciągłe zmiany, zaraz będzie piąty prezes, powstało 12 nowych stanowisk dyrektorskich. Kolejni prezesi opowiadają o planach na następne lata, a później wnioskują o pomoc. Dla lokalnej społeczności jest to szokiem. Okres prezesa Legawca i marszałka Jarubasa był najlepszy dla tego zakładu. Podpisano umowy na rozlewnię w Wełeczu, szpital Krystyna, oczyszczalnię. Z tamtego uzdrowiska nic już nie zostało. Słyszymy tylko o nowych prezesach i odprawach dla nich po kilku miesiącach bezproduktywnej pracy. Co się dzieje z uzdrowiskiem, które jeszcze w 2018 roku miało perspektywę rozwoju na wiele lat w przód? Czy, jeśli nie dostanie tych pieniędzy, przetrwa kolejny kwartał? Prezes Frey obiecał w radiu, że do końca wakacji będzie finansowanie rozlewni w Wełeczu i wbicie pierwszej łopaty. Minęły już dawno wakacje. Czy jest już obiecane finansowanie? Wiemy, że były to obietnice bez pokrycia. W obecnej rozlewni Buskowianki jest awaria za awarią. Spółką rządzą opłacani sowicie członkowie zarządu – powiedziała Jolanta Tyjas’, radna z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W podobnym tonie wypowiadali się… – cały artykuł na źródłowej stronie Echa Dnia



>>>  Jakie jest uzasadnienie prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój SA?  <<<

Odpowiedź ministra skarbu państwa z dnia 28 maja 2012 r. na interpelację nr 4729 w sprawie planu prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój SA

Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do interpelacji poselskiej pana posła Andrzeja Bętkowskiego z dnia 2 maja 2012 r., znak: SPS-023-4729/12, w sprawie planu prywatyzacji spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój SA poniżej przedstawiam odpowiedzi na zawarte w ww. interpelacji pytania.

1. Jakie jest uzasadnienie prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój SA?

Zgodnie z zapisami ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, minister skarbu państwa odpowiada za procesy przekształceń własnościowych mienia Skarbu Państwa. Wobec przyjęcia przez Radę Ministrów ˝Planu prywatyzacji na lata 2012-2013˝, który zakłada m.in. zmiany własnościowe w spółkach uzdrowiskowych, aktualnie wyłączonych z prywatyzacji, pod warunkiem zmian przepisów prawa, realizując powyższą uchwałę oraz swoje ustawowe uprawnienia, minister skarbu państwa zobowiązany będzie do podjęcia wobec tych podmiotów działań prywatyzacyjnych.

W kontekście możliwości wszczęcia procesów prywatyzacyjnych uzdrowisk, o których mowa powyżej, wyszczególnionych w rozporządzeniu z dnia 8 października 2008 r. w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji (Dz. U. z 2008 Nr 192, poz. 1186) (dalej: rozporządzenie) – aktualnie wyłączonych z prywatyzacji, przeprowadzono w Ministerstwie Skarbu Państwa analizę sytuacji ekonomiczno-finansowej spółek uzdrowiskowych. Uzdrowisko Busko-Zdrój SA, jak i pozostałe spółki uzdrowiskowe, odczuwa niedobór środków finansowych na realizację planów rozwojowych. Bez znacznych dodatkowych nakładów inwestycyjnych spółka może mieć trudności w konkurencji z podmiotami finansowanymi przez prywatnych właścicieli. Nie istnieją również żadne przesłanki, aby państwo zarządzało przedsiębiorstwami uzdrowiskowymi, które nie należą do grupy przedsiębiorstw strategicznych i nie mają wpływu na stan bezpieczeństwa państwa. Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało projekt rozporządzenia, który zakłada wpisanie do wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji spółki Uzdrowisko Krynica-Żegiestów SA z siedzibą w Krynicy-Zdroju. Po porozumieniu z Ministrem Zdrowia odnośnie do dokonania weryfikacji aktualnie obowiązującego ww. wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, projekt zmieniający rozporządzenie zostanie przesłany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Za pośrednictwem ministra administracji i cyfryzacji zostanie przekazany również do zaopiniowania wojewodom.

Przeprowadzenie pełnych uzgodnień umożliwi dokonanie oceny, czy przedmiotowy projekt realizuje wytyczne, o których mowa w art. 64 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399, z późń. zm.) (dalej: ustawa).

2. Czy nie istnieją jakiekolwiek obawy, że prywatyzacja Uzdrowiska Busko-Zdrój SA spowoduje skupienie się nabywców jedynie na wypracowaniu zysków kosztem niektórych świadczeń (mniej opłacalnych), co w konsekwencji spowoduje zubożenie oferty leczniczej i rehabilitacyjnej uzdrowiska?

Zgodnie z art. 17 ustawy nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym sprawują minister właściwy do spraw zdrowia i wojewoda, a w odniesieniu do lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonego w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego utworzonych przez ministra obrony narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych, odpowiednio ci ministrowie w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia. Natomiast wojewoda sprawuje nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym prowadzonym przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze województwa przy pomocy naczelnego lekarza uzdrowiska. W związku z powyższym każdy właściciel spółki uzdrowiskowej będzie podlegać nadzorowi, o którym mowa powyżej.

Jednocześnie minister właściwy do spraw zdrowia określa kierunki działalności uzdrowisk w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, ustala kierunki lecznicze dla poszczególnych uzdrowisk w oparciu o naturalne surowce o potwierdzonych właściwościach leczniczych i klimat, monitoruje zachowanie warunków leczniczych i środowiskowych warunkujących przyznanie i utrzymanie statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej oraz określa wymagania, jakie powinny spełniać zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Natomiast równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz zasady powszechnego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego regulują odrębne przepisy – ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.).

Zgodnie ze stanowiskiem ministra zdrowia z dnia 5 maja 2008 r. fakt objęcia procesem prywatyzacji spółek uzdrowiskowych nie będzie ograniczał możliwości zapewniania leczenia uzdrowiskowego ze środków publicznych, tj. NFZ, ZUS itp., które kontraktując świadczenia opieki medycznej, kierują się jakością świadczonych usług i ich ceną, a nie strukturą własnościową świadczeniodawcy.

Z poważaniem

Minister

Mikołaj Budzanowski

Warszawa, dnia 28 maja 2012 r.

◙ Podobne informacje:

💥 ED: Miasto Busko-Zdrój chce przejąć spółkę akcyjną Uzdrowisko Busko-Zdrój! Jest apel do zarządu województwa

wyborcza: Ile pieniędzy wydano na zarząd Uzdrowiska Busko-Zdrój i dlaczego rozszerzono jego skład? Jest odpowiedź | Jakie było uzasadnienie prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój SA?

ED: Ile osób w zarządzie Uzdrowiska Busko-Zdrój? Jest pomysł, by kadrę kierowniczą spółki nieco rozbudować – o co najmniej dodatkowe stanowisko

GŚ: Pięcioro kandydatów na fotel prezesa Uzdrowiska w Busku | Wyciekły nazwiska

wyborcza: Urzędnik z Wąchocka dołącza do ekipy nadzorującej uzdrowisko w Busku. Marszałek: Mamy pewną bazę

ED: Marek Strzała nowym dyrektorem sanatorium Marconi w Busku. Zastąpił Marcina Nurka

wyborcza: Karuzela kadrowa w uzdrowisku się rozkręca. Człowiek barona PiS został dyrektorem

💥 RK: Robert Frey nowym prezesem Uzdrowiska Busko-Zdrój

wyborcza: 💥 Pilne! Rada nadzorcza odwołała we wtorek prezesa Uzdrowiska w Busku-Zdroju

RK: 💥 Buskie uzdrowisko ma nowego wiceprezesa

ED: Stanisław Grzesiak, pełniący obowiązki prezesa Uzdrowiska Busko-Zdrój, o bałaganie, grupach interesu oraz przyjaźni z marszałkiem Bętkowskim

ED: Małgorzata Wiśniewska i Czesław Korczak w Radzie Nadzorczej Uzdrowiska Busko-Zdrój

Wojciech Lubawski odwołany ze stanowiska prezesa Uzdrowiska Busko-Zdrój. Decyzję podjęła w czwartek rada nadzorcza spółki

ED: Radni sejmiku z PSL wzywają marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego do ratowania Uzdrowiska Busko-Zdrój przed bankructwem [VIDEO]

GW: Produkcja Buskowianki wstrzymana. „Pogarszające się parametry wody”

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

23 odpowiedzi na “ED: Uzdrowisko Busko-Zdrój dostało pięć milionów złotych od województwa. Marszałek: Są problemy z wypłacalnością”

  1. Sybilla pisze:

    Anielski orszak niech twą duszę weźmie…

  2. Do Sybilla pisze:

    Myślisz, że to jest początek końca?

  3. ksiegowy pisze:

    Poki pieniadze na wyplaty, odprawy dla prezesow, zarzadu, dyrektorow beda to nie ma o co sie martwic jezeli braknie to zawsze mozna pare pielegniarek zwolnic bo w sumie jak marszalek mowi tutaj jest problem ze od 1 lipca trzeba bylo dac podwyzki dla pracownikow medycznych…piaty prezes czy dwunastu nowych dyrektorow to pikus dla budzetu

  4. eH!De pisze:

    Klasyczny przykład jak potrafią rządzić pisy. Wszystko w temacie.

  5. Madnes pisze:

    Pisy i przystawki pięknie doją tą spółeczke. I g…..no im zrobicie.

  6. co to jest uwłaszczenie nomenklatury? pisze:

    Uwłaszczenie nomenklatury to potoczne określenie procesu prywatyzacji i przejmowania majątku publicznego przez niektórych działaczy nomenklatury partyjnej i państwowej http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Uw%C5%82aszczenie_nomenklatury

  7. Rata pisze:

    Najlepsze ze dyrektor Marconiego (radny sejmiku wojewodzkiego bo gdziez by inaczej) powiedzial ze te 5 milionow to PIERWSZA RATA. Za „kompetencje” całego zarzadu uzdrowiska placic beda wszyscy. Ciekawe ze glosu nie zabral inny radny- dyrektor

  8. czy Buskowianka zostanie sprzedana? pisze:

    Wg mnie narracja jest taka, że rozlewnia buskowianki to kula u nogi UBZ. To mi wygląda na szykowanie gruntu pod sprzedaż Buskowianki, więc nie będę zdziwiony jeśli za jakiś czas dowiemy się z Urzędu Marszałkowskiego, że w celu ratowania UBZ postanowiono sprzedać Buskowiankę.

  9. Do powyżej pisze:

    Tak,a po co został dyrektorem Kamil. Chciał zwolnić Andrzeja żeby móc robić co mu pasuje i co mi każą.

  10. Pracownik pisze:

    Z bardzo dobrze prosperującej firmy zostało dziadostwo. Do tego doprowadziły eksperymenty i rządy pis.

  11. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

    Pora podziękować wyborcom koniecznej-różyckiej i macieja L4 gawina…

  12. Tadeusz pisze:

    Jak na to wszystko patrzę, to powiem z przykrością, że dla mnie to nic innego tylko zawoalowany stopniowy rozbiór Uzdrowiska.

  13. Pracownik pisze:

    Prezesi co chwilę się zmieniają ale reszta cały czas trwa i nic nie robi.Na czym polega zarządzanie obiektami przez dyrektorów skoro cały czas są straty.Nie ma dobrego prezesa tylko są ustawki z pisu.To jest rownia pochyła. Każdy większy stołek jest obsadzony przez kolesia którego głównym atutem jet to że jest z pis.

  14. Krecz pisze:

    Mialem tego nie robic ale musze panie Kruk jesli sięgnie pan do archiwum kto trzy kata temu przepowiadal taki koniec!!!!! Atakowal.mnie byly rzecznik i Pan i wtszlo znow na moje. Dzis trzeba napisac jasno sciagnieto do uzdr9wuska wynalszki z kielc ostrowca starachowic. Do tych co pluli na poprzednikow sami widzicie hak ludzie glosujecie mielusmy Sasa, Jarubasa Dziekana i bylo dobrze a wy psioczyliscoe dzis mamy tego z Janiny i co h2o ale dobrze ludziska chcieli zmian to mają. Pozdrawiam

  15. Kurt Rolson pisze:

    Jak upadnie i się sprywatyzuje wszystko jak np. w Polanicy to potem prywatnemu wszystko się będzie opłacało, leczenie sanatoryjne, hotele, produkcja wody którą będzie można kupić w całej Polsce itp. itd.
    Prywatni siędzą na pieniądzach i tylko czekają ale to potrwa jeszcze bo na upadłości też można i trzeba dobrze zarobić jak się trafi właściwy syndyk.

  16. robin hood pisze:

    na początek przypomnę pewien ważny wg mnie komentarz zamieszczony na tej stronie pod artykułem: nm: ”Kładka w Busku – projekt słynnych architektów już prawie gotowa. Ale efekt! Zobaczcie to dzieło [WIDEO, ZDJĘCIA]” ”czy to prawda co właśnie usłyszałem, że po Mikołajkach i Karpaczu teraz Gołębiewski ma postawić hotel na Górce?!” ” wprawdzie myślę, że to jest teoria spiskowa, ale z drugiej strony może coś w tym być jednak, bo to by sensownie wyjaśniało budowę tej kładki. Bo wg mnie gadanie o niepełnosprawnych dzieciach to bajeczka dla naiwnych. Tylko jeśli już miała by być to prawda, to dlaczego miasto ją buduje?” Wydaje mi się, że to chyba niestety prawda. Dlatego moim zdaniem wyprzedaż Uzdrowiska zacznie się nie od Buskowianki ale od Górki. Miasto wybudowało za 9,5 mln kładkę na Górkę, teraz bodajże trwa wysiedlanie Kolonii Górka, wić łącząc to wszystko wychodzi mi na to, że przejmowanie Uzdrowiska zacznie się od Górki.

  17. Do powyżej pisze:

    Tak, tak. Za zadłużenie uzdrowiska w banku i wobec Narodowego Funduszu Zdrowia i niespłacone składki ZUS o którym mowa w artykule odpowiada Gołębiewski i po to ta kładka właśnie jest bo Górka to oczywiście jest teren uzdrowiska i tamtędy przejeżdżać ma pociąg do Budapesztu. Z tego wychodzi że marszałek z pisu chyba dogadany jest z Gołębiewskim i po to te 5 baniek im dali. Zapomnieliście jeszcze dodać coś o hurtowni żony.

  18. ŁukaSz pisze:

    Moim zdaniem pewna hurtownia pewnej żony to ostrzy sobie pazury na Buskowianke. Mogę się oczywiście mylić, ale ja tak to widzę.

  19. Bieda z nędzą przez park pędzą pisze:

    A jak padnie uzdrowisko i przestaną działać zakłady przyrodolecznicze to myślicie że na kwatery przyjadą kuracjusze? Nie! I wtedy po kolei wszyscy będą zamykać pensjonaty, sklepy usługi…

  20. marketing pisze:

    Jak Polska długa i szeroka wszyscy na butelkowanej wodzie zarabiają. Nawet na przysłowiowej kranówie. Wszyscy zarabiają z pewnym jednak wyjątkiem, jakim wydaje się być UBZ. Zastanawia mnie jak to jest, że gdzie indziej interes hula, a bodaj tylko w Busku kuleje. Jaka jest tego przyczyna?

  21. historia lubi się powtarzać? pisze:

    Ja pamiętam lata 90-te i ówczesne prywatyzacje. Pamiętam, że w pierwszej kolejności prywatyzowane były firmy atrakcyjne, dochodowe. Pamiętam, że często bywało tak, że taka dochodowa firma jakiś czas przed prywatyzacją zaczynała mieć róznorakie problemy i kłopoty, wskutek czego stopniowo traciła na wartości rynkowej. Trwało to przez jakiś czas. Gdy firma już była nisko wyceniana to przystępowano do jej prywatyzacji. Firma sprzedawana była często za ułamek jej wcześniejszej normalnej wartości. Po sprzedaniu takiej przed sprzedaża borykającej się z kłopotami finansowymi, klientami, dostawcami, bankami itd firmy, następowała często gęsto cudowna metamorfoza. Sprywatyzowana firma szybko odzyskiwała kondycję, rynek, klientów, regulowała nalezności i zaczynała przynosić krociowe zyski nowym właścicielom. Po latach często okazywało się, że ponoć to były ustawki. Tak było pamiętam w latach 90-tych.

  22. DYREKTORÓW 6 WIĘC NIE MA CO JEŚĆ pisze:

    u mojej babci na ścianie w kuchni wisiał taki kilim z napisem 'GDZIE KUCHAREK SZEŚĆ TAM NIE MA CO JEŚĆ’. Moja babcia jednoosobowo zarządzała w kuchni i pewnie dlatego posiłki były smaczne i o właściwej porze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl