Bp Jan Piotrowski u św. Stanisława Biskupa w Chotelku. Msza z ordynariuszem, 16.02.2020 [FOTO, AUDIO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Bp Jan Piotrowski u św. Stanisława Biskupa w Chotelku. Msza z ordynariuszem, 16.02.2020 [FOTO, AUDIO]

22 lutego 2020 | Jarosław Kruk 22.02.2020 | | 0 komentarzy

W minioną niedzielę, 16 lutego,  w buskim dekanacie w ramach Wizytacji Kanonicznej gościł bp Jan Piotrowski.  Ordynariusz Diecezji Kieleckiej   spotykał się tego dnia z wiernymi w parkowej kaplicy św. Anny o godz. 10.30,  w Hospicjum o godz. 14.00, w kaplicy w Szpitalu Wojskowym o godz. 15.00. W południe duszpasterz odwiedził podbuski Chotelek i współcelebrował Mszę Świętą w  tamtejszym kościółku pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa.

Bp Jan Piotrowski – Msza Święta, kościółek św. Stanisława w Chotelku, 16 lutego 2020 r. / Fot. Jarosław Kruk

Wspólnie z biskupem to wyjątkowe w niemal 500 letniej historii świątyni nabożeństwo odprawiali: ks. dziekan Marek Podyma – proboszcz parafii św. Brata Alberta, ks. Marian Janik – proboszcz parafii Bożego Ciała oraz ks. Paweł Dyląg – wikariusz u św. Brata Alberta, opiekujący się parafianami z Chotelka i Wolicy. W trakcie liturgii, wspólnie z młodym ministrantem, posługiwał pochodzący z Wolicy brat Grzegorz Kmiecik, kleryk Zakonu św. Franciszka (Ordo Fratrum Minorum Conventualium; siglum: OFMConv).

W pierwszej części kazania wygłoszonego do zgromadzonych licznie wiernych biskup Jan Piotrowski przypomniał pokrótce historię buskich parafii i samego kościółka – najstarszego sanktuarium, jedynego zachowanego na Kielecczyźnie obiektu XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego.

W dalszej części duszpasterz odniósł się między innymi do wiary mówiąc za Janem Pawłem II: – Wiara umacnia się gdy jest przekazywana.
Kontynuując wątek powiedział dalej: – Jeśli jesteśmy ochrzczeni,  to właśnie jesteśmy powołani aby przekazywać wiarę.  Bo póki co moi drodzy, do tej pory nikt nie wymyślił lepszej szkoły wiary – i nie mam na myśli parafii, ale rodzinę. Bo na kolanach świętych rodziców rodzą się święte dzieci. I nie tylko w sensie tych kanonizowanych i beatyfikowanych, ale uczciwych, dobrych, szlachetnych ludzi.

Całe kazanie kieleckiego Ordynariusza można wysłuchać klikając poniżej:

Po mszy, mimo napiętego harmonogramu wizyty duszpasterskiej, biskup znalazł czas by też porozmawiać z mieszkańcami i zrobić wspólnie pamiątkowe zdjęcia.

[fot: nr 1: 15 lipca 2012, fot: Henryk Bielamowicz; inne: Jarosław Kruk ; Wikimedia]

 

4  Parafia świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju

4 Wikipedia: – Kościół św. Stanisława Biskupa w Chotelku

4 Wikipedia: – Chotelek

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl