Bcpl: Od jutra czynne Targowisko przy ul. Stawowej w Busku-Zdroju! - czy aby zgodnie z prawem? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Bcpl: Od jutra czynne Targowisko przy ul. Stawowej w Busku-Zdroju! – czy aby zgodnie z prawem?

14 kwietnia 2020 | busko.com.pl 14.04.2020 / Jarosław Kruk 14.04.2020 | | 10 komentarzy

W związku z apelem Ministra Rolnictwa o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej polskiej żywności oraz zachowaniu bytu rolników i sprzedawców, dla których bazary i targowiska są miejscem pracy wielu osób i ich rodzin informujemy, że od dnia 15 kwietnia ponownie zostanie uruchomiony handel na targowisku przy ul. Stawowej w Busku-Zdroju. – poinformował dziś, 14 marca, portal busko.com.pl

Od 15 kwietnia 2020r. ponownie zostanie uruchomiony handel na targowisku w zakresie sprzedaży:

  • artykułów rolniczych i ogrodniczych,
  • artykułów spożywczych,
  • chemii gospodarczej.

Plac targowy przy ul. Stawowej będzie czynny w środy i soboty od godz. 7:00 do 12:00. Dostępna będzie brama od ul. Królowej Jadwigi.

W przypadku dużego zainteresowania, administrator może wyznaczyć dodatkowe dni i godziny pracy targowiska. Administrator ma prawo regulować liczbę osób przebywających jednocześnie na terenie targowiska. Podczas pobytu na targowisku wymagane jest stosowanie i przestrzeganie aktualnych zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

Podczas wizyty na targowisku należy stosować się do następujących zasad:

  • miejsce i obszar, w którym sprzedający może prowadzić handel na targu wskazuje administrator targowiska z zachowaniem minimum 3 m odległości między stanowiskami;
  • zmiana miejsca i obszaru prowadzenia handlu wskazana przez administratora jest zabroniona i może skutkować usunięciem z terenu targowiska, bez prawa zwrotu wniesionych opłat;
  • wszystkie osoby przebywające na terenie targowiska zobowiązane są do zakrycia ust i nosa za pomocą maski ochronnej, chusty, szalika lub innego zabezpieczenia. Osoby bez wyżej wymienionych zabezpieczeń nie będą wpuszczane na teren targowiska,
  • wszyscy sprzedający zobowiązani są do używania podczas pobytu na targowisku rękawiczek ochronnych. Osoby nie posiadające rękawiczek zostaną wyproszone z terenu targowiska;
  • sprzedający muszą być wyposażeni w środki do dezynfekcji oraz jednorazowe rękawiczki dla kupujących;
  • sprzedający zobowiązani są do bieżącej dezynfekcji stoiska;
  • kupujący nie może dotykać towaru;
  • należy zachować bezpieczną odległość klient-klient, klient-sprzedawca min. 2 metry; osoby oczekujące na swoją kolej, również powinny zachować dystans – min. 2 m;
  • w obrębie stoiska mogą znajdować się maksymalnie 3 osoby kupujące – co oznacza, iż jednorazowo na terenie targowiska może przybywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich stoisk i liczby 3;

Wszystkie powyżej wymienione zasady są podyktowane dbałością o zdrowie mieszkańców, kupujących i sprzedających.

Administrator będzie dbał o czystość terenu targowiska poprzez systematyczny wywóz odpadów, regularne sprzątanie, a także mycie i dezynfekcję toalet.  Przy wejściu głównym na targowisko zapewnione będą pojemniki z płynem dezynfekującym.

Administrator prosi o podporządkowanie się zaleceniom wydawanym przez obsługę, co znacznie ułatwi pobyt na terenie targowiska zarówno sprzedającym i kupującym, jak również wpłynie na poprawę poziomu bezpieczeństwa podczas zakupów.

 


Jarosław Kruk: Da się ? Da się! W końcu ktoś w słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie stanął na wysokości zadania, pomyślał, zastanowił się i… odwołał ustanowiony przez burmistrza Sikorę dokładnie miesiąc temu, 14.03,  zakaz działalności buskiego targowiska przy ul. Stawowej.

Odnosząc się do tego zarządzenia, w komentarzach pod artykułem „UMiG: KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA I GMINY BUSKO-ZDRÓJ z dnia 25.03.2020r. + ciut o koronawirusach” , pod datą 30.03.2020 napisałem: „A co do ewentualnego zamykania targowisk. Szanowna Pozytywko uświadom sobie proszę, że są to też miejsca pracy i źródło utrzymania dla wielu osób. Zamykając je pozbawia się tych ludzi pracy i możliwości zarabiania pieniędzy na życie i na podatki, które mimo koronawirusa muszą płacić.
Zagrożenie zakażeniem jest podobne do tego jakie występuje w sklepach. Skoro placówki handlowe są czynne więc wydaje mi się, że i targowiska mogłyby być otwarte. Przy zachowaniu określonych zasad bezpieczeństwa i higieny przez handlujących, ale głównie przez kupujących, handel mógłby się odbywać” .

Warto zauważyć, że postanowienie o zamknięciu targowiska przy ul. Stawowej nie było nakazem odgórnym, gdyż jak można sprawdzić w internecie, chociażby w artykule Radia Kielce: „Targowiska i giełdy rolne w dobie koronawirusa”, z którego zaczerpnąłem zdjęcie, w innych ośrodkach handel na bazarach i targowiskach był dopuszczalny, przy uwzględnieniu odpowiednich, zalecanych przez właściwe służby, zasad bezpieczeństwa. Było to logiczną konsekwencją przyzwolenia na działanie sklepów spożywczych. Zakaz handlu był, sądząc po stopce komunikatu, indywidualną decyzją burmistrza Sikory.

Z jednej strony można tłumaczyć to gorliwością lub wielką troską o zdrowie obywateli, ale w trudnych czasach, moim zdaniem, ważne decyzje powinno się podejmować rozważnie i z uwzględnieniem interesu możliwie wszystkich zainteresowanych, a nie nadgorliwie lub co gorsza panicznie. Zagrożenie infekcją koronawirusem na targowisku jest w przybliżeniu podobne do tego w sklepie i bardziej zależy od indywidualnych zachowań kupujących niż od miejsca handlu. A ze świadomością społeczną w tym aspekcie, jak obserwuję, jest całkiem przyzwoicie.

Dopiero, jak jest podane w informacji, „apel Ministra Rolnictwa o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej polskiej żywności oraz zachowaniu bytu rolników i sprzedawców, dla których bazary i targowiska są miejscem pracy wielu osób i ich rodzin”, sprawił, że osoby decyzyjne w Busku się zreflektowały. Dobrze późno niż wcale, ale jest pytanie – kto zrekompensuje straty rolnikom i producentom żywności, których produkty w międzyczasie zepsuły się, zmarnowały lub przeterminowały?

Drugą bardzo istotną kwestią jest moim zdaniem dyskusyjne i nie mające odpowiedniego umocowania prawnego samo to dopuszczenie handlu na targowisku przy ulicy Stawowej. Jest bowiem coś takiego jak gradacja ważności organów gminy. Skoro jego działanie zawiesił Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, to uważam, że on lub wyższy organ władzy samorządowej, może ten zakaz cofnąć. W tym przypadku ta prawidłowość nie została zachowana. Informacja o wznowieniu działalności targowiska pochodzi od… buskiego Miejskiego Przedsiębiorstawa Gospodarki Komunalnej.

Czy więc rzeczywiście handel na bazarze na Nadolu jutro i w następne dni będzie legalny? Dobrze gdyby się na ten temat wypowiedzieli prawnicy, ja osobiście uważam, że póki co, nie.

Odrębnym bardzo ważnym zagadnieniem jest w dobie pandemii istniejąca komunikacja i przepływ oficjalnych informacji w Busku-Zdroju. Właściwa informacja to rzecz niezmiernie istotna  w czasie wszelkich zagrożeń. W Busku ukazują się wiadomości, owszem, ale w mojej opinii w sposób i na poziomie niedostatecznym i nieadekwatnym do obecnej bardzo trudnej sytuacji. Ale na ten temat napiszę może innym razem.

 

◙ Podobne informacje:

RK: Chorzów – Chorzowski Pakiet Antykryzysowy dla Mieszkańców, Chorzowski Pakiet Antykryzysowy dla Biznesu

Bcpl: ❤ Na harcerzy zawsze można liczyć!

Do Redakcji: Proponuję wyłączyć sygnalizację świetlną w Busku na czas epidemii

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

10 odpowiedzi na “Bcpl: Od jutra czynne Targowisko przy ul. Stawowej w Busku-Zdroju! – czy aby zgodnie z prawem?”

  1. Anna pisze:

    a co z zakazem spacerów po lesie?

  2. wędkarz pisze:

    Sklepy czynne a wędkować nie można! my wędkarze już mamy obostrzenia i to większe niż wielu się zdaje. W przypadku ryb spokojnego żeru wędkarze są zobligowani do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:
    – łowiąc z brzegu – 10 m;
    – między łodziami – 25 m;
    – między łodzią a brzegiem – 50 m.
    Przy połowie drapieżników odstępy powinny wynosić:
    – łowiąc z brzegu – 30 m;
    – łowiąc z łodzi lub brodząc – 50 m.
    Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 m.
    Więc o co tu chodzi?

  3. Waldemar Wspaniały pisze:

    Na dożynkach – urabura!
    gdy problemy – mysia dziura 🙂

  4. krecz pisze:

    Panie Jarku nie ktos a sam Burmistrz podjal taka decyzje. Nalezy pamietać, ze gdy ten caly zakaz byl.wprowadzany naciski szły z gory polecenia wojewody itd. Sytuacja w kraju wie Pan dobrze jaka wtedy byla, a rzadzacy starali sie duze skupiska ludzi eliminowac ze wzgledu na zagrozenie. Jesli zostaną zachowane standardy procedur mysle ze nie jest to zly pomysl pyranie tylko.czy sprzedający i kupujacy zastosuja sie do nich

  5. Krecz cd pisze:

    Zapomnialem.dopisac mysli .Pan ze prawnicy cos tu zmienia i ich interpretacje sa takie jak im.ktos odpowiednio.zaplaci wiec nie szukal.bym tu takiej potrzeby. Co do zamieszczanych informacji, powiem tak dla chcącego odwiedzić stronę umig mozna to.wszystko znalezc jest to opisane w niektorych przypadkach nawet za szczegółowo wiec tu tez nie ma co kruszyć kopii.

  6. redakcja pisze:

    Jarosław Kruk do Krecz: Szanowny internauto, w specjalistycznych sprawach warto korzystać z usług lub rad fachowców, a ekspertami w zakresie prawa przyjmuje się, że są prawnicy.

    A co do zamieszczania ważnych informacji – publikując każdorazowo na infobusko.pl wiadomości staram się je zweryfikować i w miarę możliwości dotrzeć do źródła. Podobnie uczyniłem wczoraj. Zaglądałem oczywiście też i na stronę buskiego UMiG, ale tam nie było nic o dopuszczeniu handlu na targowisku. Taka informacja pojawiła się tam dziś: https://www.umig.busko.pl/informacje/14-aktualnosci/18911-rusza-targowisko-przy-ul-stawowej.html

    Lepiej późno niż wcale można stwierdzić, ale czy to jest właściwe, że wiadomość o otwarciu bazaru i targu 15.04 jest ogłaszana na oficjalnej urzędowej stronie 15.04? W przypadku „dat urzędowych” zwykle stosuje się minimum 7 dniowe wyprzedzenie.

  7. krecz pisze:

    Fakt dzis sprawdzalem czy taka info jest i byla, powiem inaczej takie decyzje podejmuje sie napewno w dzisiejszych czasach z dnia na dzien. Sroda i sobota to dni targowe wiec po sprawdzeniu za i przeciw decyzja mogla byc podjęta wczoraj po poludniu a sluzby dzis ja opublikowały. Mysle ze sluzby prawne tez musiały sie wypowiedziec. Pracowal Pan w urzedzie wiec wie Pan dobrze jak to funkcjonuje. I jeszcze jedno gospodarka wmawianie polakom, ze jest tak mocna, ze nic nas nie ruszy po miesiącu okazalo.sie ze jest inaczej. Wiele krajów zaczyna probowac wracac do tego co bylo jutro mz ma ogłosić podobno zlagodzenia w wielu obszarach czy jesli Burmistrz dal zgode to od razu trzeba go napietnowac, zadam inaczej pytanie wysłuchał sie w głos buskich rolników i sprzedawców czy to zle nie mi oceniać?

  8. :D pisze:

    Niech ko-menda-nt główny zadysponuje na wszystkie targowiska po kolei objazd patality i czai – wirus będzie przed nimi spieprzał z tych targowisk, nie chcąc, by założyli mu profesjonalną tzw. klamrę.

  9. Proponuję uczestnikom sławetnego pogrzebu pisze:

    by pozwali jarubasa za narażenie ich zarażenie. Chłopak ma wysoką gażę z Brukselki, powinien mieć na wysokie odszkodowania dla nich.

  10. Jerzy pisze:

    Dziwne to było, w kauflandzie, lidlu czy biedronce na 100 m2 sprzedawali warzywa i ludzie chcąc nie chcąc się tłoczyli a na ogromnym placu gdzie nawet co 20 m mógł stać samochód z warzywami nie wolno było…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl