79. rocznica wybuchu II wojny światowej - Historia w Polskim Radiu Kielce - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

79. rocznica wybuchu II wojny światowej – Historia w Polskim Radiu Kielce

1 września 2018 | Robert Kałuża. Radio Kielce | | 0 komentarzy

Łamanie szlabanu przez żołnierzy niemieckich forsujących granicę Polski 1 września 1939 r. źródło: Wikipedia

Atak Niemiec na Polskę, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, nastąpił o godzinie 4:40 1 września 1939 roku, nalotem na Wieluń. Napaść poprzedziły liczne incydenty i prowokacje niemieckie. 1 września wojska niemieckie uderzyły na całej długości granicy polsko-niemieckiej, atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe.

Symbolem ataku i rozpoczęcia wojny stało się uderzenie na Westerplatte. 205 polskich żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego, broniło się przez siedem dni przed siłami liczącymi prawie 3 i pół tysiąca  żołnierzy niemieckich.

1 września 1939 r., 4.45 pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte.

Ten pierwszy etap wojny nazwany został kampanią wrześniową lub wojną obronną. W chwili wybuchu wojny Polska miała zawarty układ sojuszniczy z Francją z 1921 roku, układ sojuszniczy z Wielką Brytanią z 25 sierpnia 1939 roku oraz sojusz z Rumunią, który obowiązywał jednak tylko w przypadku ataku ze strony ZSRS.

Kampanią wrześniową nazywamy walki obronne wojsk polskich toczone od 1 września do 5 października 1939 przeciwko wojskom niemieckim i od 17 września przeciwko wojskom ZSRR.
Polski plan mobilizacyjny przewidywał wystawienie do wojny z Niemcami 30 dywizji piechoty pierwszej linii, 9 dywizji piechoty w rezerwie, 11 brygad kawalerii i 2 brygad pancerno-motorowych, a więc łącznie 52 wielkie jednostki. Formacje te obejmować miały razem ok. półtora miliona żołnierzy. Poza tym Polacy posiadali 4,5 tys. dział, 700 czołgów i 400 samolotów.

Niemcy bombardują stolicę Polski – wrzesień 1939 r.

Natomiast Niemcy rzucili do ataku na Polskę milion 800 tysięcy żołnierzy, 11 tys. dział, 2,5 tys. czołgów, 2 tys. samolotów. Poza tym Polski sprzęt był w większości przestarzały, ustępował jakością uzbrojeniu niemieckiemu. Ponadto  rmia polska nie zdołała zakończyć powszechnej mobilizacji, którą zarządzono dopiero 31 sierpnia.

Nie można się więc dziwić, że bój graniczny trwał bardzo krótko – jedynie 3 dni. Wtedy to, 3 września, armie polskie otrzymały rozkaz odejścia na linię Wisły.

Wrzesień 1939, Warszawa: jedna z ofiar niemieckich knechtów – Rysio Pajewski na tle zbombardowanego domu, został jedynym żywicielem rodziny… / fot z archiwum Juliena Brayna, amerykańskiego dokumentalisty

 

ciąg dalszy artykułu, wraz z nagraniami dźwiękowymi, znajduje się na @stronie Radia Kielce – kliknij na ten podlinkowany tekst by do niego przejść 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl