Ad Arma Polonia: "lV BUSKI RAJD SURWIWALOWY - EKO BUSHCRAFT", 20-21 sierpnia 202 - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Ad Arma Polonia: „lV BUSKI RAJD SURWIWALOWY – EKO BUSHCRAFT”, 20-21 sierpnia 202

2 września 2022 | | | 2 komentarze

W dniach 20 i 21 sierpnia 2022 r. nasze Stowarzyszenie zorganizowało i przeprowadziło szkolenie dla dzieci i młodzieży pod nazwą „lV BUSKI RAJD SURWIWALOWY – EKO BUSHCRAFT”. Rajd został zrealizowany w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Powiat Buski. – informuje na swoim fb profilu Stowarzyszenie Ad Arma Polonia’

W dniach 20 i 21 sierpnia 2022 r. nasze Stowarzyszenie zorganizowało i przeprowadziło szkolenie dla dzieci i młodzieży pod nazwą „lV BUSKI RAJD SURWIWALOWY – EKO BUSHCRAFT” / źródło: fb Ad Arma Polonia♂

Podczas zadania przeprowadzony został cykl szkoleń z takich zagadnień jak:
– Ekologiczne biwakowanie zgodnie z zasadami LEAVE NO TRACE’.
– Szkolenie eko – bushcraft z elementami surwiwalu.
– Szkolenie z nawigacji w terenie.
– Szkolenie z pierwszej pomocy z wykorzystaniem manekina do nauki RKO.
– Szkolenie strzeleckie z wykorzystaniem replik ASG.
– Podstawy samoobrony.
Pierwszego dnia uczestnicy poznali siedem zasad Leave No Trace. Podczas zajęć praktycznych mieli miedzy innymi wykonać własne mini obozowiska, tworząc schronienie, rozpalając ognisko zgodnie z zasadami Leave No Trace, uzdatnić wodę poprzez gotowanie, wykonać herbatę z igieł sosny oraz zrobić i upiec podpłomyki.
Kolejnym zadaniem było poznanie podstaw nawigowania przy pomocy mapy i busoli oraz wykorzystanie nabytej wiedzy w terenie.

>>> Co to bushcraft i dlaczego warto się nim zainteresować  <<<
wgl.pl: – Bushcraft to obco brzmiące słowo, daje się słyszeć coraz częściej w środowisku zarówno outdoorowym, jak i harcerskim czy survivalowym. Geneza słowa pochodzi z angielskiego bush, co oznacza krzaki oraz craft, czyli rzemiosło. To dosłownie tłumacząc, bushcraft, to nic innego jak krzaczaste rzemiosło – brzmi idiotycznie, ale coś w tym jest, gdyż w wielkim skrócie jest po prostu szlajaniem się po krzakach oraz wszelkimi zajęciami związanymi z przebywaniem w dziczy…♂

Drugiego dnia uczestnicy zapoznawali się z obsługą replik ASG oraz prawidłowego przyjmowania postaw strzeleckich i prawidłowego ściągania języka spustowego podczas strzelania do tarcz.
Jako, że bardzo ważnym elementem surwiwalu jest umiejętność odpowiedniego zachowania się w sytuacji zagrożenia, zostało przeprowadzone szkolenie z podstaw samoobrony, oczywiście wszystko przystosowanie odpowiednio do grupy wiekowej 🙂

Leave No Trace♂ – idea etyki outdoorowej, która odnosi się do bycia w przyrodzie bez pozostawiania w niej śladów bądź ich zminimalizowania. Bazuje na 7 podstawach:

 1. Zaplanuj zanim wyruszysz (Plan Ahead and Prepare)
 2. Zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach (Travel and Camp on Durable Surfaces)
 3. Zabierz swoje śmieci (Dispose of Waste Properly)
 4. Zostaw wszystko w takim stanie, jakim zastałeś (Leave What You Find)
 5. Uważaj z ogniem (Minimize Campfire Impacts)
 6. Zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt (Respect Wildlife)
 7. Nie jesteś sam na szlaku (Be Considerate of Other Visitors)

Ostatnim elementem, którego uczyliśmy podczas zadania była nauka pierwszej pomocy z wykorzystaniem manekinów i szkoleniowego AED.
Trudy szkolenia uprzyjemniła nam ogniskowa kuchnia w postaci pysznej zupy gotowanej w kociołku.
Dziękujemy uczestnikom i instruktorom za bardzo duże zaangażowanie.

Chcielibyśmy aby nabyta wiedza zaprocentowała w przyszłości i żeby poszanowanie dla przyrody stało się nawykiem każdego z nas.
Umiejętności z zakresu nawigacji na pewno się przydadzą podczas wycieczek na łono natury.
Poznanie podstawowych zasad strzelectwa i samoobrony może spowodować w was zainteresowanie do rozwijania tych umiejętności.
Pierwsza pomoc, której się uczyliście oby wam się nie przydała ale jeśli dojdzie do sytuacji, że będziecie musieli udzielić komuś pomocy, chociażby poprzez wezwanie karetki pogotowia, to będziecie już wiedzieli jak to poprawnie zrobić.
Już niedługo druga część Rajdu 😁
Więcej zdjęć wkrótce…

PS. Dziękujemy Panu Burmistrzowi Waldemarowi Sikorze za udostępnienie terenu należącego do gminy, na którym mogliśmy zorganizować nasz Rajd.

bogata fotogaleria z na źródłowej fb stronie Stowarzyszenia Ad Arma Polonia♂

 

◙ Podobne informacje:

10.ŚBOT: Czas na wakacje z WOT

nm: 14.08.2022 Piknik na Święto Wojska Polskiego w Busku. Będzie czołg Leopard i inny sprzęt. Zobacz zdjęcia

Targi Kielce: Dziś DZIEŃ OTWARTY Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego: sobota, 7 września.

RK: Ostatnie przygotowania do gigantycznego, jubileuszowego 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce, 6-10 września 2022 r.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Ad Arma Polonia: „lV BUSKI RAJD SURWIWALOWY – EKO BUSHCRAFT”, 20-21 sierpnia 202”

 1. Run pisze:

  Świetna inicjatywa. Oderwanie dzieciaków od ekranów i przekazywanie tak ważnej i potrzebnej wiedzy w sposób ciekawy, a co najważniejszy na łonie przyrody! Brawo stowarzyszenie! Czemu tak mało o Was słychać.

 2. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

  Zgadzam się z przedmówcą.
  Szkoda tylko, że „redaktor kopiuj – wklej” dał informację jak zwykle po fakcie („wiekopomne” przeklejki o papierośnicach, tudzież o trzecich przegródkach w pralkach były dla niego ważniejsze). Wśród Czytelników tego portalu są zapewne także rodzice chętni proponowaniem udziału w takich atrakcjach oderwać swe pociechy od ekranów. Tyle dobrego, że przynajmniej skontaktują się ze stowarzyszeniem i skorzystają z ewentualnych przyszłych wydarzeń.

  Gdyby gogacz (PiSownia celowa, pachołek ziobry z buskiej prokuratury) nie kazał uwięzić radnego Łukasza Szumilasa, to pewnie oferta dla dzieci oraz młodzieży byłaby bogatsza dzięki działalności Młodego Buska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl