14 stycznia to Światowy Dzień Logiki - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

14 stycznia to Światowy Dzień Logiki

15 stycznia 2022 | | | 0 komentarzy

Logika jest nauką o metodach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o zasadach prawidłowego rozumowania i argumentacji. 14 stycznia to Światowy Dzień Logiki. Święto ustanowiono właśnie tego dnia z powodu dwóch rocznic: urodzin Polaka Alfreda Tarskiego i śmierci Kurta Gödla – uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. – informuje portal PolskieRadio.pl

O to, czym jest logika, zapytaliśmy przedstawicielki trzech dziedzin naukowych – filozofii, matematyki i psychologii. – Logika to tarcza i miecz – stwierdziła prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Czym jest logika?

Logika jest nauką o metodach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o zasadach prawidłowego rozumowania i argumentacji. Za prekursora usystematyzowania logiki jest uważany Arystoteles, dzięki któremu logika stała się, obok retoryki, częścią filozofii.

– Kultura logiczna to także pewna postawa. To opowiedzenie się po stronie prawdy. Za tym idzie odpowiedzialność, nieuleganie frazesom, emocjom. Moja postawa odpowiedzialności za to, co mówię, jak argumentuję, moja umiejętność analizy tego, co do mnie mówią – to pozwala mi być rzetelnym uczestnikiem tego dyskursu, a nie tylko biernym elementem ulegającym opinii. Dlatego logika to tarcza i miecz – wyjaśnia w Światowym Dniu Logiki prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

>>>  Alfred Tarski. Ustalił definicję prawdy  <<<

Współczesna logika znacznie rozszerzyła pole badań, włączając w to badania nad matematyką. Podstaw zastosowania logiki w tej dziedzinie nauki uczą się uczniowie pierwszych klas szkoły średniej. – Tej logiki jest troszeczkę mniej, niż było jeszcze trzy lata temu. Podstawy zostały bardzo okrojone – przyznaje matematyk Kinga Borkowska.

Współpraca dwóch półkul

W psychologii logika to efekt harmonijnej komunikacji dwóch półkul mózgowych. Prawa półkula (odpowiedzialna za myślenie logiczne) podsuwa pomysł, a lewa… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio.pl | Trójka

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 26 października 1983 roku zmarł Alfred Tarski, matematyk, filozof, jeden z najwybitniejszych logików, twórca semantycznej definicji prawdy

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl