11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada 2019 | Jarosław Kruk 10.11.2019 | | 1 komentarz

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 , przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski, pierwszy premier po odzyskaniu niepodległości przez Polskę , opisał to słowami:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)

źródło: Wikipedia – więcej po kliknięciu na link


W samo południe 11 listopada odbędzie się kolejna edycja akcji „Niepodległa do hymnu” polegającej na wspólnym śpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”. W akcji udział może wziąć każdy. Hymn zostanie wykonany podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Wystarczy wejść na stronę niepodlegla.gov.pl i wyszukać najbliższe nam wydarzenie. Jeśli takiego nie znajdziemy, możemy zorganizować własne – zachęca Polskie Radio – więcej informacji na stronie PR po kliknięciu na link


Jarosław Kruk: Na różne sposoby Polacy świętują ten wyjątkowy dzień, mnie mile zaskoczył rok temu subtelny „patriotyczny” makijaż jednej z uczestniczek warszawskiego Marszu Niepodległości oraz duża ilość rodzin z dziećmi biorących w nim udział 😉

 

4 busko.com.pl [9.11.2019]: – Obchody Święta Niepodległości w Busku-Zdroju

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl