8 stycznia 2023 - Niedziela Chrztu Pańskiego. W liturgii kończy się okres Bożego Narodzenia | I ❤ BZ: Wizualizacja w kościele NPNMP - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

8 stycznia 2023 – Niedziela Chrztu Pańskiego. W liturgii kończy się okres Bożego Narodzenia | I ❤ BZ: Wizualizacja w kościele NPNMP

8 stycznia 2023 | niedziela.pl Rafał Tracz / Jarosław Kruk 10.01.2021 | 09.01.2022 | | 4 komentarze

W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) wspominamy chrzest Chrystusa w Jordanie. W czasie swojego chrztu objawił się On Izraelitom jako prawdziwy Mesjasz namaszczony Duchem Świętym. Tu rozpoczął Jezus – objawiwszy swoje posłannictwo – swą działalność publiczną. Święto Chrztu Pańskiego kończy okres świąteczny Bożego Narodzenia. Po raz ostatni zaśpiewamy w tym dniu kolędy. – informuje portal niedziela.pl

Ten epizod z życia Jezusa musi być wielkiej wagi skoro Kościół wyróżnił go osobnym świętem. Dlaczego? Ponieważ od tego uroczystego aktu Zbawiciel rozpoczął swoją misję nauczycielską. Miał wtedy około trzydziestu lat, gdyż dopiero od tego wieku zwyczaj żydowski pozwalał występować publicznie przed ludem i nauczać. Misja Chrystusa została potwierdzona z nieba. Bóg Ojciec, dał Mu świadectwo, że jest On Synem Bożym i ma prawo przemawiać w imieniu Boga. Sam Bóg Syna swojego z tą misją wysyła.

» Dziś niedziela Chrztu Pańskiego – w liturgii kończy się okres Bożego Narodzenia «

Uwydatnia się też objawienie się Trójcy Świętej: Bóg Ojciec przemawia. Syn Boży jest w postaci ludzkiej, a Duch Święty pojawia się nad Nim w postaci gołębicy (epifania trynitarna). Skąd jednak wiadomo, iż to gołębica symbolizowała Ducha Świętego? Fakt ten wyjaśnia nam św. Jan Apostoł w swojej Ewangelii: „Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym” (J 1, 32-34).
Treść tajemnicy tego święta dobitnie wyjaśnia św. Grzegorz z Nazjanzu (†390), który głosił: „Chrystus daje się oświecić (ochrzcić). […] I my zstąpimy z Nim razem, byśmy z Nim również mogli wznieść się w górę. Jan chrzci, a oto Jezus przychodzi, aby uświęcić samego Chrzciciela i bardziej jednak jeszcze, aby starego Adama pogrzebać w falach wody, aby uświęcić wody Jordanu. On sam był duchem i ciałem. Dlatego wszyscy, którzy w przyszłości mieli być ochrzczeni, z ducha i wody, mieli otrzymać świętość”.

»  Święta kościelne w 2021 roku  «

Święto zostało wprowadzone przez papieża Piusa XII w 1955 r. pod nazwą wspomnienie Chrztu Pana Jezusa, na 13 stycznia (ostatni dzień oktawy). Reforma Soboru Watykańskiego II (1969) – przeniosła je na niedzielę po Objawieniu Pańskim.

» Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce, w którym Salome poprosiła o głowę Jana Chrzciciela  «

Niedziela Chrztu Pańskiego przypomina nam i nakłania do ponownego przemyślenia faktu naszego chrztu i wszystkich z niego wypływających konsekwencji i zobowiązań. Jednakże nigdy chyba… – cały artykuł na źródłowej stronie niedziela.pl ♂ – po kliknięciu na link

○ autor: Rafał Tracz, źródło: niedziela.pl ♂


Jarosław Kruk: Scenę chrztu Chrystusa w Jordanie przedstawia jedno z malowideł zdobiących ściany buskiego kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny♂. Wczoraj, w niedzielę, 8 stycznia 2023 roku, właśnie dostrzegłem je po raz pierwszy, gdy po przedpołudniowej Mszy Świętej z udziałem ukraińskiej skrzypaczki Żanny Żarkowej, korzystając z dobrego światła, fotografowałem wnętrze kościoła.

fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

Malarskie przedstawienie tego ważnego wydarzenia znajduje się w nawie’ głównej, na południowej ścianie świątyni, wysoko, tuż pod sklepieniem, nad łukiem arkady’ łączącej nawę z renesansową kaplicą’ świętej Anny’, matki Marii z Nazaretu i babki Jezusa Chrystusa, żony świętego Joachima, w której tradycyjnie eksponowana jest bożonarodzeniowa szopka’.

fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

Należy wspomnieć, że pierwszą taką scenę – plastyczne wyobrażenie przyjścia na świat Dzieciątka Jezus’ – zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio [W♂].

Ołtarz główny w kościele NPNMP w Busku-Zdroju [g’mapa♂], 8 stycznia 2023. / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

◙ Podobne informacje:

Objawienie Pańskie. Bp Florczyk o manifestacjach kobiet: Kto nienawidzi dziecka, chodzi w głębokiej ciemności [POSŁUCHAJ HOMILII]

Kalendarium: 8 grudnia: Niepokalane Poczęcie Maryi | I ❤ BZ: Odpust w najstarszej buskiej parafii NPNMP

Dziś Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto Matki Boskiej Zielnej | I ❤ Ponidzie: Odpust w ponidziańskich Strożyskach

I ❤ BZ: Obraz-bliźniak ”Jezu Ufam Tobie” w kościele NPNMP – namiastka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Busku-Zdroju

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

4 odpowiedzi na “8 stycznia 2023 – Niedziela Chrztu Pańskiego. W liturgii kończy się okres Bożego Narodzenia | I ❤ BZ: Wizualizacja w kościele NPNMP”

  1. […] 10 stycznia 2021 – Niedziela Chrztu Pańskiego. W liturgii kończy się okres Bożego Narodzen… […]

  2. Werwolf pisze:

    O całej prowokacji o wszystkim co się dzieje został już powiadomiony Dariusz Loranty i komisarz Jacek Wrona.

  3. Do Redakcji! Do mieszkańców Buska i okolic! pisze:

    Gorąco polecam kapitalny program – wywiad z Marcinem Janowskim z Fundacji Pafere. Pozwoliłem sobie wynotować najważniejsze wątki. Zwróćcie uwagę, jak to idealnie pasuje do tego, co się dzieje także w Busku.

    „Jak politycy nas OSZUKUJĄ? Nie dajmy się MANIPULACJI! Marcin Janowski.”

    youtube.com/watch?v=dSHs7rHMoKw

    Wielu ludzi idzie rządzić po to, żeby siebie urządzić.

    Zadłużenie Polski – dług publiczny + zadłużenie samorządów + zobowiązania systemu emerytalnego
    to już ponad 9 bln zł.

    Te 9 bln zł to równowartość 19 budżetów państwa, czyli przez 19 lat trzeba by nie wydawać nic z budżetu państwa i wszystko przeznaczać na spłatę, aby ten dług uregulować.

    Problem polega na tym, że Polaków nie nauczono, że należy kontrolować władzę. Ludzie chodzą na głosowanie, wybierają władze ale zapominają, że trzeba tej władzy patrzeć na ręce. Należy na bieżąco monitorować działania wójta, burmistrza, prezydenta. Jeżeli nie kontrolujemy tych ludzi, to oni stają się coraz bardziej bezczelni, nonszalanccy, ignorują nas, a niektórzy chcą nam wręcz „wejść na głowę.”

    Polskie samorządy przodują w nietrafionych inwestycjach. Wydaje się pieniądze w sposób nonszalancki, a potem się przez lata dokłada do tych „inwestycji”. Ludzie nie odróżniają konsumpcji od inwestycji. U nas problem polega na tym, że buduje się szereg deficytowych jakichś „budowli” i to jest sprzedawane ludziom jako wielki rozwój, podczas kiedy to ciągnie po prostu gminę w dół.

    Rządzących trzeba kontrolować, bo jak nie będą obywatele patrzeć władzy na ręce, to pojawiają się patologie, na przykład rozrost biurokracji. Burmistrz czy wójt zatrudnia swoich popleczników politycznych, jakichś kolegów, członków rodziny. Jeśli nie ma protestów, to za miesiąc, dwa, pół roku, następnego jakiegoś człowieka zatrudnia, itd.. Stworzy ileś takich stanowisk PŁACY, bo nie pracy, no i kto za to płaci? Płacą wszyscy obywatele.

    Ludzie, którzy chcą się dorwać do władzy, czy też już są przy władzy, są bardzo silnie zmotywowani, by nami rządzić i żyć za nasze. Obywatele nie są na tyle silnie zmotywowani, żeby bronić własnych interesów. Podobne mechanizmy mamy w spółdzielniach mieszkaniowych, gdzie dochodzi do różnych nadużyć. Zaprzyjaźnionym firmom są zlecane różne prace, na przykład „malowanie tej samej ściany co rok”.

    Obywatele źle wychodzą na bierności, na myśleniu „moja chata z kraja”, „nie mam czasu”, „ja się polityką nie interesuję”, bo polityka się obywatelem interesuje i to bardzo.

    Politycy, rządzący, doskonale znają przepisy prawa i wiedzą, jak się wpasować ze swoją prywatą w te przepisy tak, żeby nie popełnić przestępstwa. Widzimy, że z etycznego, z moralnego punktu widzenia, jest coś nie tak w tej gminie, ale to jest w granicach prawa. Tak jest dlatego, że ustawodawca przekazał samorządom pewną swobodę podejmowania decyzji. Ci różni cwani wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, wykorzystują te prerogatywy (które powinny być wykorzystywane dla dobra wspólnego), żeby budować swoją prywatę, zatrudniać kolejnych przychylnych ludzi, żeby tworzyć klientyzm i żeby dostąpić reelekcji, ponieważ celem tych ludzi bardzo często nie jest dobre rządzenie tylko reelekcja, czyli zbudowanie sobie takiego zaplecza, które wyniesie ich z powrotem do władzy i będą zasiadać przez szereg kadencji. Te sitwy działają jak nowotwory, które wysysają soki, wyciągają zasoby ze społeczności lokalnej i potrafią podobnie jak nowotwór „oszukiwać” organizm i wyciągać jak najwięcej dla siebie.

    Wielkim problemem jest mentalność Polaków, która została ukształtowana podczas niewoli i to, że ludzie nie potrafią się angażować, nie chcą się angażować i nie wiedzą, że można się angażować, można kontrolować władze i podchodzą w sposób bierny, jedynie czekając co ta władza zrobi. W takim wypadku władza robi to, co chce i patrzy przede wszystkim na siebie.

  4. […] 9 stycznia 2022 – Niedziela Chrztu Pańskiego. W liturgii kończy się okres Bożego Narodzeni… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl